Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

9 dôvodov, prečo Vám práca pre start-up prinesie kariérny úspech

Top regiónom pre malý biznis je Nitra
Fotobanka Pixmac
1. augusta 2023 Img_2614.jpg Zdroj thenextweb Tlačiť

Predstavte si situáciu, že ste ukončili vzdelanie, zašlete balík žiadostí o zamestnanie do rôznych spoločností a naraz stojíte pred ťažkým rozhodnutím: prijať pracovnú ponuku vo veľkej a známej korporácii ponúkajúcej slušný štartovací plat a rôzne ďalšie benefity a na druhej strane začínajúci start-up so srdcom zo zlata. Pre ktorú z uvedených možností by ste sa rozhodli? 

Ľudia, ktorí sa po zvážení všetkých možností napokon predsa len rozhodli pre druhú z týchto možností, svoje rozhodnutie väčšinou neoľutujú. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať, prečo je to tak.

1. Vyskúšate si prácu na rôznych pozíciách

Začínajúca spoločnosť sa väčšinou snaží čo najviac šetriť náklady a tak aj v prípade, že zamestnanca prijme na pozíciu marketingového špecialistu, je vysoko pravdepodobné, že bude vykonávať aj úlohy, ktoré bežne prináležia napríklad pracovnej pozícii technika, personalistu, produktového manažéra či iným. Na jednej strane predstavuje takéto pracovné nasadenie veľa práce, no na druhej strane poskytuje možnosti, ako sa zoznámiť s pracovnou náplňou iných pracovných pozícií a posunúť sa tak ďalej vo svojich profesionálnych zručnostiach.

2. Všetko je nové, rýchle, lepšie

Každý start-up potrebuje rásť a rýchlo sa rozvíjať, dosahovať stanovené ciele, čo znamená, že spoločnosť je nová, rýchla a svieža. Zamestnanci start-upov preto okrem iného získavajú aj dve veľmi cenné zručnosti, ktorými sú inovácia a kreativita.

3. Sú iní

Veľké firmy sa väčšinou snažia zamestnancov zaradiť na tzv. štandardné pozície a naučiť ich konkrétnej korporátnej politike, ktorej sa musia podriadiť. Keď sa na uvedené pozrieme z druhej strany, start-upy sa naopak snažia hľadať talenty všade a u všetkých, na všetkých úrovniach, bez ohľadu na pohlavie, vek či rasovú príslušnosť zamestnancov a naplno tak využívať ich potenciál, čo ich posúva ďalej a dodáva im potrebné skúsenosti a sebadôveru.

4. Sú bystrí

Podnikanie je veda a len ľudia s bystrou mysľou disponujú schopnosťami popasovať sa s takouto výzvou. Start-upy produkujú množstvo údajov a ich zamestnanci tak musia byť schopní rýchlo a správne analyzovať tieto údaje, čím opäť nadobudnú mnohé nové zručnosti.

5. Vedia veľmi dobre fungovať s inými

Jemné zručnosti, ktoré poznáme aj pod pojmom „soft skills“ predstavujú schopnosti, ktoré umožňujú pracovníkom dobre ovládať ich emócie a vhodne tak reagovať v rôznych vzniknutých situáciách. Zamestnanci na start-upoch majú takýchto možností veľa a majú tak zároveň veľa príležitostí tieto zručnosti stále viac zdokonaľovať.

6. Bojujú za svoje životy

Každý zamestnanec start-upu veľmi dobre pozná príslušné štatistiky úspešnosti, ktoré hovoria o tom, že 90 % start-upov v konkurenčnom boji napokon neuspeje. Je im teda jasné, že v prípade, že ich spoločnosť neuspeje, aj oni sami prídu o prácu. Zamestnanci preto vykonávajú svoju práca tak, ako by ju robili seba samých. Tento dôležitý motor a motivácia ich následne ženie prudko vpred.

7. Vedie predávať, predávať a predávať

Väčšina spoločností niečo predáva, pričom pre start-upy to väčšinou platí dvojnásobne. Aby start-up prežil v ťažkom konkurenčnom boji, jeho zamestnanci musia vedieť veľmi dobre predávať. Zároveň s uvedeným, musia byť dostatočne schopní už relatívne skoro zvládnuť rôzne tradície a aktuálne marketingové trendy.

8. Stávajú sa technicky zdatnými

Prevažná väčšina súčasných start-upov sa orientuje na oblasť technológií, a to najmä na oblasť vývoja a predaja. Práve z tohto dôvodu tak musia zamestnanci start-upu získať relatívne dobré znalosti o moderných technológiách. Poznať nové softvérové a hardvérové nástroje je pritom kľúčovým faktorom na prežitie v digitálnom svete. Zároveň to umožňuje pracovníkom, aby boli technologicky inovatívnymi.

9. Sú súčasťou silnej komunity

Začínajúce start-upy majú väčšinou len zopár zamestnancov. V tomto okruhu sa preto väčšinou stávajú navzájom veľmi blízkymi, podporujú sa s kolegami aj vedúcimi pracovníkmi či projektovými manažérmi a budujú tak silnú komunitu, ktorá vo väčšine prípadov prerastie samotné pracovné prostredie. Tieto vzťahy vďaka zažitej spolupatričnosti následne pretrvávajú ešte aj dlho po pretrhnutí pracovných pút.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowPráca pre start-uprok 2023tipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Startupy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X