Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Máte podnikateľského ducha? Štát podporí startupy!

ThinkstockPhotos 488077277
ilustračné, Thinkstock
17. decembra 2015 Zdroj www.finance.gov.sk, Koncepcia pre podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému v Slovenskej republike Tlačiť

Nikdy nebolo modernejšie začať podnikať, ako keď sa podnikateľským nápadom nezačalo hovoriť startup a nové štuky slovenskej ekonomiky nezačal podporovať štát!

Podpora startupov je tu!

Od roku 2016 budú môcť slovenské firmy ťažiť zo schválenej Koncepcie pre podporu startupov a rozvoja startupového ekosystému v Slovenskej republike. Ide o podporu zo strany štátu, ktorá má začínajúci podnikateľom pomáhať nielen biznis model naštartovať, ale prekonať aj ťažké obdobie prvých mesiacov a dokonca podporiť získavanie partnerov na financovanie. Bude sa to však týkať len spoločností, ktoré prinášajú inovatívne nápady, nové myšlienky a už charakterom produktu sa budú vynímať z bežného podnikateľského prostredia. V rámci koncepcie Ministerstvo financií sľubuje aj daňové úľavy pre startupy vo forme trojročných prázdnin z platenia daňových licencií. Pripravili sa aj legislatívne zmeny na zastrešenie zakladania jednoduchej akciovej spoločnosti s cieľom dosiahnuť optimálne spolužitie investorov a zakladateľov startupov v jednej spoločnosti.

Startupy musia prinášať inovácie

Možnosť uchádzať sa o štátnu podporu ako startup sa otvára kapitálovej obchodnej spoločnosti so sídlom na území Slovenskej republiky, od ktorej vzniku neuplynulo viac ako 36 mesiacov. Zároveň vznikla za účelom tvorby inovatívneho produktu alebo služby, je mikro, malým alebo stredným podnikom a vyznačuje sa tým, že väčšina hlasovacích práv patrí fyzickým osobám, ktoré sú jej zakladateľmi.

„Pre nás je dôležité, aby mladí ľudia, ktorí majú nápady a myšlienky, boli povzbudení a primárne neodchádzali z našej krajiny. Naopak, máme ambíciu, aby sa Slovensko stalo centrom, hlavou celého regiónu, regiónu siahajúceho dokonca až za hranice EÚ,“ uviedol na stránkach Ministerstva financií minister Peter Kažimír.

V intenciách tohto zámeru je tak tvorená aj podpora pre inovatívne myšlienky v rozbehu.

Slovenské Silicon Valley

V súčasnosti je až 85 % slovenských startupov v počiatočných fázach svojho rozvoja, 41 % v beta fáze, 50 % generuje príjmy, no z toho 83 % menej ako 100 000 eur. Hlavné zdroje financovania startupov tvoria v prvom rade osobné úspory (74 %), či podpora priateľov a rodiny (22 %). Až 57 % firiem zvažuje relokáciu do inej krajiny a z toho 80 % kvôli novým trhom a zákazníkom. Asi 48 % kvôli prístupu k financovaniu a 32 % kvôli daňovému a právnemu prostrediu.

Počet zamestnancov v startupoch je v SR stále nízky. Napriek tomu však až 78 % slovenských startupov vytvorilo pracovné miesta. Podpora startupov je určite dobrým signálom, no na druhej strane odporcovia koncepcie tvrdia, že startupy sú len moderným ošiaľom a s rovnakými problémami pri začiatkoch podnikania sa stretáva takmer každý živnostník a podnikateľ, pre ktorých však štátna podpora určená nie je. Odporcovia operujú aj s tým, že na Slovensku je stále len okolo 600 startupov, no práve koncepcia by mala prispieť k ich výraznému rozšíreniu.

Slovenská vláda sa neinšpirovala pri tvorbe len známou startup liahňou Silicon Valley, ale napríklad aj Estónskom, ktoré je menšie ako Slovensko, no je domovom takých inovácií ako Skype, či ask.fm a za ich úspech sa často považuje aj vysoká podpora niekdajšieho premiéra Andrusa Ansipa, ktorý startupové inkubátory extrémne podporoval. V našich pomeroch budú nad startupistami bdieť Ministerstvo financií Slovenskej republiky, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Víziou je vytvoriť startupový ekosystém stimulovaním podnikateľského prostredia. Spoločne by tak mali dokázať aktivovať slovenské subjekty a jednotlivcov s unikátnymi myšlienkami k rozvoju a súčasne prilákať zahraničné subjekty s inovatívnymi nápadmi a chuťou investovanie do startupov. Ak anjelský investor odkúpi podiel v startupe, štát tejto začínajúcej firme pridelí grant bez nároku na podiel vo firme.

Liek na Death Valley

Práve granty aj možnosť prilákať investorov je stratégia na prekonanie Death Valley, alebo údolia smrti. Ide o obdobie v živote firmy, v ktorom dochádza k vysokej miere krachu startupov. Je to dôsledkom nákladov, stále neistej budúcnosti a s ňou spojený len malý záujem o financovanie. Pri prekonávaní Death Valley fázy je zásadným okamihom moment, kedy obrat pokryje celkové náklady firmy. Hoci zatiaľ neprodukuje zisky, no nedochádza k ďalším stratám. V prípade startupov je však známe, že len pomerne malé percento z nich fázu Death Valley aj reálne prekoná a stane sa úspešnou firmou. Práve preto sa podpora zo strany anjelských investorov a možnosť získať štátne granty ukazuje ako záchranná sieť na obdobie generácie prvých ziskov.

18-ka konkrétnych krokov

Schválená koncepcia prináša nielen teoretické možnosti, ale osemnástku konkrétnych riešení, z ktorých môžu startupy už v roku 2016 začať ťažiť.

  1. Jednoduchá akciová spoločnosť, ktorá výhody spoločnosti s ručením obmedzeným a akciovou spoločnosťou. Základný kapitál stačí aj jedno euro
  2. Vyňatie z povinnosti platenia daňovej licencie
  3. Zmeny pri ukladaní zábezpeky pri dobrovoľnej registrácii platiteľa DPH
  4. Udeľovanie víz startupom z krajín mimo EÚ („startup víza“)
  5.  Zriadenie Národného podnikateľského centra
  6. Vytvorenie platformy anjelských investorov
  7. Poskytnutie grantu pre študentov s inovatívnou myšlienkou pred založením spoločnosti
  8. Vytvorenie grantových schém na sprístupnenie infraštruktúry vysokých škôl startupom
  9. Budovanie inštitucionálnej kapacity vysokých škôl na transfer poznatkov do praxe
  10. Podpora kvality vzdelávania v oblasti finančnej gramotnosti na základných a stredných školách
  11. Zapojenie do medzinárodných programov stimulujúcich spoluprácu vysokých škôl so súkromným sektorom
  12. Vytvorenie centra excelentnosti pre informačnú bezpečnosť
  13. Pravidelné stretnutia pracovnej skupiny krajín Vyšehradskej štvorky pre problematiku podpory startupov a inovácií
  14.  Vytvorenie pozície pre stáleho zástupcu SR v Silicon Valley
  15. Stimuly pre anjelských investorov
  16. Zlepšenie kapitálového financovania pre startupy cez štruktúru Slovak Investment Holding
  17.  Zavedenie nových finančných nástrojov pre startupy v rámci Národného podnikateľského centra
  18. Podpora zlepšenia prístupu startupov a ostatných malých a stredných podnikov k možnostiam financovania v Európe

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťJednoduchá akciová spoločnosťpodpora podnikania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X