Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikanie na materskej. Oplatí sa každej mamičke!

Tehotná žena za počítačom
Thinkstock
26. júla 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Zamestnané ženy majú nárok na materskú dovolenku automaticky a túto skutočnosť stačí len dopredu oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Samostatne zárobkovo činné osoby nárok na materskú dovolenku nemajú. Čo sa však týka materskej dávky, tu ťahá zamestnanec za kratší koniec.

Odporúčame ebook:

Nárok na materskú

Zákonník práce presne ustanovuje podmienky, kedy má žena nárok na materskú dovolenku a rovnako aj jej trvanie. Štandardne je 34 týždňov a pokiaľ ide o ženu, ktorá má viac detí, nárok je 43 týždňov.

Zamestnávateľ je takúto dovolenku povinný poskytnúť a nástup na materskú je spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Deň pôrodu určuje lekár a túto skutočnosť je zamestnanec povinný oznámiť písomne svojmu zamestnávateľovi.

V žiadosti sa uvedie predpokladaný deň nástupu na materskú, ale rovnako aj jej predpokladané ukončenie. Iná situácia nastáva v prípade SZČO. Pochopiteľne zamestnávateľa nemajú, a tak nemajú ani komu oznamovať termín nástupu na materskú dovolenku.

Zákonne tak samostatne zárobkovo činné osoby nárok na materskú dovolenku nemajú. Zákon ju totiž umožňuje len osobe, ktorá je v zamestnaneckom pomere, čo však môže byť aj zamestnanie vo vlastne eseročke. V prípade SZČO sa materská dovolenka nedá chápať ako pracovné voľno z dôvodu tehotenstva, keďže ho nemá kto vypísať.

Dávky sú rovné pre všetkých

U zamestnancov čerpanie materskej dovolenky aj materského príspevku prebieha súbežne. Keďže však SZČO dovolenku nemá, môže poberať len materskú dávku. Z tohto však pre SZČO vyplývajú isté výhody a tou najväčšou je, že samostatne zárobkovo činná osoba môže počas poberania ďalej podnikať a dosahovať príjmy bez toho, aby to malo akýkoľvek vplyv na poberanie materskej dávky.

Nie je potrebné ani pozastavovať živnosť ani zrušovať živnosť, môžete naďalej podnikať bez obmedzenia. Naopak, v prípade zamestnania nie je možné poberať plat z pracovnej zmluvy, z ktorej sa odchádzalo na materskú, je potrebné mať zmluvnú inú, alebo s novým zamestnávateľom. Podnikateľky však rovnako ako napríklad pri práceneschopnosti môžu naďalej podnikať, vystavovať faktúry a dosahovať neobmedzené prímy bez toho, aby stratili nárok na dávku.

O dávky musíte požiadať

Nárok na materské matke vzniká za podmienky, že v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní a je jedno, či je toto číslo dosiahnuté v zamestnaní, alebo podnikateľskou činnosťou.

Ak túto podmienku splní, zo Sociálne poisťovne má nárok na materský príspevok.  Materské je jednou z nemocenských dávok a je upravená podľa zákona o sociálnom poistení. Nárok však nevzniká automaticky, je potrebné oň požiadať na predpísanom tlačive priamo v Sociálnej poisťovni.

Pred podaním žiadosti je nutné potvrdenie od lekára a po predložení na pobočke poisťovne sa vám bude príspevok vyplácať každý mesiac, vždy za mesiac dozadu.  Žena má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Príspevok sa môže jemne líšiť, ale v princípe sa výška denného materského počíta z priemerných denných hrubých príjmov ktoré ste pri podnikaní dosahovali. Materské potom následne predstavuje 70 % denného vymeriavacieho základu.

Oslobodenie od odvodov

Ďalšou výhodou pre mladé mamičky podnikateľky je úľava od odvodov, počas celej doby poberania materského príspevku. To sú peniaze, ktoré sa do rodinného rozpočtu určite zídu, keďže práve odvodové zaťaženie je pre mnohých živnostníkov finančne náročnejšie ako platenie daní.

Mamičky sa však oň starať nemusia a pritom môžu naďalej podnikať. Je to podobná situácia ako v prípad práceneschopnosti.  Podľa zákona o sociálnom poistení samostatne zárobkovo činná osoba nemusí v období poskytovania materského platiť žiadne sociálne poistenie. Nezohľadňuje sa pritom, či podniká, alebo podnikanie prerušila a týka sa to ako povinne, tak aj dobrovoľne poistenej osoby.

Sociálne poistenie v tomto období za človeka odvádza štát a rovnaké benefity sa týkajú aj zdravotného poistenia, ktoré v období poberania materského za poistenca rovnako platí štát.

V tomto období podnikateľka nie je povinná zdravotnej poisťovni odvádzať ani preddavky na verejné zdravotné poistenie a dokonca ani v minimálnej výške. Tým sa financie, ktoré prichádzajú do rozpočtu SZČO zvýšia, ak nepreruší podnikanie, zatiaľ, čo obvykle v prípade materskej dovolenky zamestnankyne prichádza k finančnému poklesu. Hoci SZČO oficiálne materskú dovolenku nedostane.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

materská dávkamaterská dovolnekaPodnikám na materskejPrémiový obsahszčo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Živnosť (SZČO)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X