Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

10 krajín, do ktorých sa oplatí vycestovať pre ich exotickú kuchyňu

businessinsider.som
15. septembra 2015 Zdroj businessinsider.com Tlačiť

Jedlo je nepochybne dôležitou súčasťou každého výletu. Pre niektorých ľudí je však jedlo v podstate jediným dôvodom na (vy)cestovanie. Pozrite si tie najzaujímavejšie destinácie na celom svete, o ktorých každý gastronomický nadšenec vie a ktorých návštevu každý labužník perspektívne plánuje.

Každá krajina má niečo do seba aj čo sa týka jedla, len to treba objaviť

Španielsko je najväčším svetovým výrobcom panenského olivového oleja, pričom 20 % z celosvetových zásob tohto produktu sa vyrobí v meste Jaén v Andalúzii. Navštívte Vía Verde del Aceite v pohorí Sierra Mágina, kde sa okrem deviatich kovových viaduktov, ktoré navrhol Gustave Eiffel, nachádzajú tucty dediniek zapísaných do svetového dedičstva UNESCO a 34 míľ turistických a cyklistických chodníkov. S ohľadom na povahu kraja treba navštíviť nielen vinice, ale aj poprechádzať sa v olivových hájoch, zavítať na statky, presvedčiť sa, ako sa vyrába olivový olej, navštíviť almazaras (fabriky, kde sú olivy spracovávané a drvené) a s chuťou koštovať miestnu kuchyňu.

Hoci Írsko sa obyčajne spája s írskou whisky a pivom Guiness, ozajstní labužníci a znalci zahraničnej kuchyne vedia, že táto krajina (a hlavne mesto Galway) zohráva svoju úlohu aj v súvislosti s ustricami. Miestna špecialita, ustrica Kelly, je extra veľká a extra nasolená. Reštaurácia Moran´s Oyster Cottage, ktorá je otvorená od roku 1797 a ktorú vlastní jedna rodina už sedem generácií, je pre gastronomických návštevníkov povinnou zastávkou. Podobne ako známy miestny medzinárodný festival, zameraný na ustrice a morské plody, konajúci sa každoročne v septembri.

V Istanbule sa človeku môže naskytnúť pohľad na výrazne farebnú „krajinku“ plnú kopčekov z korenín. V priestoroch bazáru s korením ešte z čias Osmanskej ríše (nachádza sa mimochodom na európskej strane Istanbulu) sa predávajú síce primárne korenia, ale zohnať sa tu bez problémov dajú tiež sušené rastliny a bylinky, ovocie, káva a čaj, sladkosti a dokonca aj kaviár. V časoch, keď bol vytvorený, bol práve tento trh poslednou zastávkou karaván, idúcich po Hodvábnej ceste.

Nemecko je, ako všetci vieme, mekkou piva. Človek by ale mal myslieť aj na to, že treba vyskúšať produkty nielen tých najznámejších, ale aj menších pivovarov. Napríklad taký Kölsch je svetlý ale, ktorý je varený v pivovaroch v meste Kolín. Ak je varený niekde inde, nemôže sa, prirodzene, nazývať Kölsch. Nie naozaj, Kolínska konvencia (Kölsch Konvention) z roku 1986 zadefinovala relatívne prísne pravidlá ohľadom toho, čo a za akých okolností môže a čo nemôže byť nazývané Kölsch (relevantný je v tomto kontexte okruh 31 míľ od Kolína). Vytvorte si svoje vlastné Kölsch turné a navštívte 13 pivovarov v meste, ktoré toto pivo vyrábajú. Najznámejšie sú Gaffel a Reissdorf.

Zabudnite na debatu ohľadom toho, či je lepšia newyorská pizza alebo pizza zo Chicaga (tá je známa svojou výškou) a vydajte sa radšej priamo k zdroju. Rodiskom pizze, celosvetovo obľúbenej dobroty, je taliansky Neapol, pričom zmienky o plochom ceste sa objavovali už od 16. storočia. Aby sa zabezpečilo, že neapolská pizza je a zostane hodná svojho mena, organizácia Associazone Verace Pizza Napoletana udeľuje certifikáty pravosti pizzeriám po celom svete, čím potvrdzuje to, že robia pravú neapolskú pizzu. Prívlastok pravá sa pritom viaže na množstvo prísnych kritérií, ktorým sa treba prispôsobiť. V meste môžete zájsť do niekoľkých najlepších pizzérií, ktoré svojou ponukou určite nesklamú. Patria k nim Antica Pizzeria Port´Alba, Pizzeria da Michele a Pizzeria Starita.

Dva najznámejšie vývozne artikle Argentíny idú navzájom ruka v ruke: koža a hovädzie mäso. Výraz asado označuje delikátne grilované mäso – chrumkavé zvonka a šťavnaté zvnútra –, teda pokrm, ktorý je v podstate argentínskym národným jedlom. Podobne ako americké barbecue, aj asado popisuje rovnako samotný akt grilovania (a jeho výsledok), ako aj spoločenskú udalosť. Inak povedané, rovnako dôležitá ako mäso je aj spoločnosť. Vyskúšajte nejaký z tamojších steakov a presvedčte sa o chutnosti argentínskeho mäsa na vlastnej koži.

Belgickými vaflami sa nenazývajú pre nič za nič. Vafle v Belgicku sú väčšie, ľahšie a chrumkavejšie ako ich americké náprotivky a naplnené sú šľahačkou, ovocím a čokoládou. V Belgicku vafle neslúžia ako raňajkové jedlo: sú maškrtou rovnako ako bežne dostupné pouličné jedlo. Ak nechcete všetkých upozorniť na to, že ste turista, ani len nepomyslite na to, že by ste chceli použiť nôž.

Pecorino Romano, tvrdý a slaný taliansky syr, je jeden z najstarších v krajine. Syr pochádza zo Sardínie a vyrába sa z ovčieho mlieka. Hlavne kvôli svojej trvácnosti predstavoval hlavnú potravinu už pre starovekých Rimanov, obzvlášť pre vojakov. Stále je to obľúbený miestny syr, možno preto, že jeho recept bol od čias Hippokrata, Homéra či Plínia, teda od čias spred približne 2 000 rokov, zmenený len málo. Väčšina tohto syra sa stále vyrába na Sardínii a výlučne z mlieka oviec, chovaných v oblastiach Lazia a Sardínie. To isté platí aj o pôvode jahňacieho syridla. Keďže americký náprotivok tohto syra býva nezriedka vyrábaný z kravského mlieka, treba rozhodne vyskúšať originál.

Škótsky ostrov Islay – tiež známy ako Whisky Island (ostrov whisky) – má iba 3 500 obyvateľov, napriek tomu je známy ako domov ôsmich liehovarov. Malý ostrov, nachádzajúci sa 20 míľ od západného pobrežia Škótska, je producentom najlepších jednosladových whisky. Slávne sú pre svoju zadymenosť a špecifickú a citeľnú chuť, spájajúcu sa s Atlantickým oceánom. Keďže Islay je jeden z piatich škótskych regiónov, v ktorých sa vyrába jednosladová whisky, jeho poľnohospodárska krajina a tradičný spôsob výroby whisky, používaný už asi šesť storočí, z neho robí svätý grál pre milovníkov whisky.

Ak nazývate všetko s bublinkami šampanským, mýlite sa. Šumivé víno sa správne môže nazývať šampanským jedine vtedy, ak sa vyrába v regióne Champagne vo Francúzsku a je vyrábané v súlade s prísnymi pravidlami, ako napríklad v súlade s tým, že sekundárna fermentácia sa robí v čase, keď je víno už vo fľaši, vďaka čomu získava väčšie množstvo bubliniek. Pravdepodobne ste už počuli o viacerých slávnych miestnych vinárstvach, akými sú Moët & Chandon, Veuve Clicquot a Dom Pérignon. Už sa tam len vydať.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X