Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Login
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 neslušných vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť na pracovisku

Muž v obleku drží pivo a je hamburger
Fotobanka Pixmac
20. marca 2017 Zdroj www.forbes.com Tlačiť

Podobne, ako to funguje všade inde, aj na pracovisku platí určitá etiketa. Kde sa však možno naučiť tieto pravidlá? Na školách sa s nimi pravdepodobne nestretnete a šťastnejší z vás sa ich možno naučia od rodičov či starých rodičov. V opačnom prípade je všetko len na vás a vašom vnímaní toho, čo je slušné a čím už tieto hranice prekračujete.

Niekedy sa preto môže stať, že až z výrazu tváre vášho kolegu si uvedomíte, že robíte niečo neslušné. V nasledujúcom texte si môžete pozrieť desať veľmi neslušných vecí, ktoré vybral časopis Forbes. Ak nechcete pošliapať svoje kariérne ambície, radšej sa im vyhnite a aj kolegovia sa vám za to určite poďakujú.

Sloppy businessman shouting into phone receiver in office
Fotobanka Pixmac

1. Vedenie hlasného telefonického rozhovoru, pri ktorom sa prechádzate po miestnosti je hneď prvou vecou, na ktorú by ste si mali dať pozor. Je to veľmi rušivý element, ktorí bráni ostatným v sústredení sa na vykonávanú prácu. Platí to aj vtedy, ak nezdieľate jednu miestnosť s ostatnými kolegami. Často sa totiž stáva, že tieto komunikácie veľmi dobre počuť aj cez tenké steny miestností niektorých budov. V neposlednom rade tým môžete ohroziť obchodné tajomstvo a nie každý je zvedavý na to, aké máte problémy v súkromní.

2. Negustiózne stolovanie či hlasné prejavy pri jedení tvoria ďalšiu z kategórií neželaného správania na pracovisku. Výrazné vône doma pripraveného pokrmu tiež nemusia oceniť všetci vaši kolegovia.

3. Chcete sa udržať vo forme a máte málo času? Niektorí zamestnávatelia už ponúkajú možnosť zacvičiť si aj počas pracovnej doby. Ak patríte medzi týchto nadšencov, nikdy nezabudnite na to, že sprcha je vašou druhou povinnou jazdou.

športovanie, posilňovanie
ilustračné: thinkstockphotos.com

4. V nadväznosti na bod č. 1 je ďalším neželaným prejavom správania telefonický rozhovor, v ktorom sa hádate s vaším partnerom. Nenúťte kolegov, aby to počúvali a už vôbec ich nežiadajte o ich reakciu na vypočutú situáciu po jeho ukončení. Každý má dosť vlastných problémov, ktoré musí riešiť.

5. Niektoré dámy majú vo zvyku lakovať si nechty v práci. Prenikavý pach laku na nechty však nie je nič, čo by patrilo do korporátnej kultúry. Je to nevhodné z pohľadu kolegov, ako aj potenciálnych klientov, ktorí k vám prichádzajú. Niektorí ľudia môžu byť na tento pach dokonca aj alergickí.

6. Intrigy v menšom či väčšom merítku sa nevyhýbajú žiadnemu pracovnému kolektívu. Ak si však chcete úspešne budovať kariéru, radšej sa týmto témam vyhýbajte a do diskusií sa nezapájajte. Najhoršie, čo môžete spraviť, je snažiť sa zatiahnuť kolegu do ohovárania iného člena tímu.

Senior business woman tell a secret to a colleague woman and other woman trying to hear what her colleagues saying and sitting all on chairs isolated on white background
Fotobanka Pixmac

7. Meškáte na stretnutie a všetci už na vás netrpezlivo čakajú? Vyhnite sa situácii, že takto prídete a budete od zúčastnených požadovať ešte aj rýchlu rekapituláciu toho, čo ste zmeškali. Miesto toho sa radšej ospravedlňte a skúste z prebiehajúcej konverzácie vyvodiť, čo sa dialo v predchádzajúcich minútach. Ak sa to nedozviete, nechajte si otázky na koniec stretnutia.

8. Medzi najväčšie chyby, ktorých sa môžete dopustiť na pracovisku, je pýtať sa kolegov na ich finančnú situáciu. Podobne nevhodné je rozprávať aj o tej vašej.

9. Spomínané intrigy niekedy vyvoláva aj situácia, keď pozvete niektorého kolegu na obed pred ostatnými, no ich sa toto pozvanie netýka. Ak sa chcete s touto osobou porozprávať osamote, zvoľte radšej jemnejší spôsob. Môžete si dať spoločne kávu po práci, alebo si urobiť prestávku a porozprávať sa v súkromí niekde inde na pracovisku.

10. Téma náboženského vyznania a prezentácia politických názorov nie je vyslovene neslušným faktorom. Pri prejavovaní týchto názorov si však môžete narobiť množstvo nepriateľov. Čo je už neslušné, keď svojich kolegov neustále presviedčate o správnosti vašich názorov s tým, že by ich mali prijať.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

etiketainšpiráciapráca a kariérapracoviskozaujímavosti
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Podnikam.sk

Z kategórie Inšpirácia

Najčítanejšie za 24 hodín

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Logistika
Manažérske zručnosti
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...