10 vecí, ktoré o sebe nikdy neprezrádzajte na pracovnom pohovore

3. novembra 2016
Nezamestnanosť, pohovor
Thinkstock

Aj náboroví pracovníci sú len ľudia a aj oni veľmi dobre vedia, aké náročné je pre uchádzačov o prácu absolvovanie celého prijímacieho procesu. Niektorí z nich sa preto s nami podelili o svoje tipy, ktoré môžu pomôcť každému človeku, ktorý si hľadá prácu.

Každý uchádzač o prácu by si mal v prvom rade uvedomiť, že náboroví pracovníci pracujú pre svojho zamestnávateľa, pracovnú agentúru, alebo sami pre seba. Nepracujú pre uchádzačov a tí by preto mali myslieť na to, že niektoré informácie o sebe by im na pracovnom pohovore nemali prezradiť.

Bez ohľadu na to, aký milý či priateľský sa vám môže javiť ten-ktorý náborový pracovník, vždy treba mať na pamäti, že nepracuje pre vás, ale pre toho, kto ho platí. Nikdy preto na pracovnom pohovore neprezrádzajte o sebe nasledujúce informácie.

  1. Nikdy neprezraďte náborovému pracovníkovi, že okrem tejto ponuky nemáte v zálohe žiadnu inú pracovnú príležitosť.
  2. Nikdy nehovorte detaily o vašej finančnej situácii. Je to len vaša záležitosť a ak máte nebodaj finančné problémy, pri pohovore vás to môže postaviť do zlého svetla.
  3. Nikdy zároveň neprezrádajte informáciu o tom, ako moc stojíte o konkrétnu pracovnú pozíciu.
  4. Neprezrádajte ani to podrobnosti o tom, prečo ste skutočne opustili vaše predchádzajúce zamestnanie. Vášmu najlepšiemu priateľovi môžete zveriť čokoľvek, ale pracovný pohovor je iná šálky kávy.
  5. Nikdy tiež nehovorte o tom, ako moc túžite vypadnúť z vášho súčasného zamestnania a neprezdrádzajte ani okolnosti, prečo to chcete urobiť.
  1. Nikdy sa nepodceňujte. Nehovorte zbytočne o vašich slabých stránkach.
  2. S predchádzajúcim bodom súvisí aj otázka požadovanej mzdy. Nepodhodnocujte vaše finančné požiadavky. Žiadajte mzdu, ktorá vám reálne prináleží za danú prácu.
  3. Nehovorte náborovému pracovníkovi o vašich dlhodobých plánoch. Ak chcete vo firme stráviť napríklad len nejaké odbobie a potom chcete podnikať, alebo odísť do cudziny, je to len vaša záležitosť. Pri pohovore by vám takáto informácia mohla uškodiť. Mohli by totiž uprednostniť kandidáta, o ktorom si myslia, že vo firme ostane dlhšie. A vy tiež neviete, čo bude časom, pričom pôvodné plány môžete medzitým ešte päťkrát zmeniť.
  4. Nikdy nehovorte náborovému pracovníkovi, že chcete skončiť náborový proces, pretože ľudia, s ktorými ste pritom prišli do kontaktu, jednajú neprofesionálne a sú nekvalifikovaní.
  5. Nikdy zároveň nepovedzte, že na otázky potenciálneho zamestnávateľa ste pripravení odpovedať 24 hodín v týždni.

Už samotný náborový proces vám mnohé naznačí, rovnako ako ľuďom na druhej strane barikády. Ak sa vám stretnutie nepozdávalo, nebojte sa ísť ďalej. Podobným spôsobom budú uvažovať aj samotní náboroví pracovníci. Ak ste si naopak padli do oka, odpoveď na seba nenechá dlho čakať.

Zdroj: Forbes
Tlačiť

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?