11 psychologických trikov, ktoré vám pomôžu v komunikácii s kýmkoľvek

5. apríla 2017
Rozdielnosť, komunikácia
ilustračné: thinkstockphotos.com

Niekedy si s ľuďmi nesadnete, požiadať niektoré osoby o niečo vám robí problém a niektorým by ste sa najradšej oblúkom vyhli. Existuje niekoľko techník, ktoré vám pomôžu si vytvoriť dobré vzťahy s kýmkoľvek. Vyskúšajte ich.

1. V prípade, že odpoveď, ktorú dostanete, je nevyhovujúca (osoba neodpovedala jasne či klamala), nepýtajte sa znova. Namiesto toho sa ticho pozerajte do jej očí. Táto technika danú osobu dostane do kúta a bude nútená pokračovať v odpovedi.

2. Ak na vás niekto kričí, snažte sa udržať pokoj a zostať ľahostajný. Prvou reakciou na krik býva hnev, ktorý vyprovokuje ďalší krik. Ak zostanete pokojný, vyvoláte v človeku pocit viny za jeho vzdorovité a agresívne správanie. S najväčšou pravdepodobnosťou bude on ten, kto požiada o odpustenie.

3. Ak viete, že sa vás niekto chystá kritizovať, snažte sa sedieť alebo stáť vedľa neho. Danú osobu tým obmäkčíte a bude voči vám menej negatívna.

ilustračné: thinkstockphotos.com

4. Predstavte si, že daný človek je váš dobrý priateľ, takže sa budete cítiť pokojnejšie v jeho spoločnosti a bude pre vás ľahšie sa s ním baviť.

5. Ak sa všetci v skupine začnú smiať naraz, každý z nich sa inštinktívne pozerá na človeka, ktorý sa mu páči najviac alebo ku komu sa chce dostať bližšie. Preto sledujte oči všetkých prítomných po vydarenom vtipe – veľa sa toho naučíte.

6. Keď sa s niekým stretnete, vyjadrite radosť zo stretnutia. Úprimne sa usmejte alebo povedzte niekoľkokrát jeho meno. Časom začnete s danou osobou vychádzať lepšie a potešenie z rokovania bude úprimné.

Stretnutie, socializácia, káva
ilustračné: thinkstockphotos.com

7. Ak je vaša práca spojená s ľuďmi, je možné ich „prinútiť“, aby sa správali slušne a láskavo. Dajte si za hlavu zrkadlo, keď sa s vami bude niekto rozprávať, bude sa v ňom vidieť a automaticky sa začne správať lepšie.

8. Ak chcete upútať pozornosť niekoho, kto sa vám páči, zízajte na niečo priamo za jeho ramenami. Akonáhle si uvedomíte, že si to osoba všimla, rýchlo sa jej pozrite do očí a jemne sa usmejte. Zaručene to funguje.

9. Očný kontakt je dôležitý, preto naň nezabúdajte. Samozrejme, že to nemusíte robiť celú dobu, občas sa pozrite za danú osobu alebo odvráťte pohľad a znovu nadviažte očný kontakt.

Očný kontakt, kancelária, biznisman, face to face
thinkstockphotos.comthinkstochphotos.com

10. Ak máte na osobu nejaké požiadavky alebo podmienky, povedzte to priamo. Pravdepodobne daný človek s nimi súhlasiť nebude a v prvej chvíli ich odmietne. S určitosťou sa nakoniec dohodnete, ľudia majú totiž tendenciu súhlasiť, keď sa podmienky zmenia/zmenšia.

11. Ľudia sú priťahovaní k tým, ktorí sú sebavedomí a presvedčení o svojich činoch, preto ukážte, že viete, o čom hovoríte (aj keď to tak nie je).

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?