5 „faktov“, ktoré ste sa naučili v škole a ktoré nie sú pravdivé

17. marca 2017
Kolaz_pixabay.com_.jpg
pixabay.com, SITA/AP

V priebehu času sa aj fakty, ktoré považujeme sa neochvejné pravdy, môžu zmeniť. Znalosti sa neustále vyvíjajú a „pravda“ sa mení. Po opustení školských lavíc a človek občas dozvie, že už dávno nie je pravda to, čo ho naučili.

Predtým: Pluto je planéta.

Pluto
SITA/AP

Teraz: Pluto nie je planéta.

Od konca 19. storočia sa tvrdilo, že existuje deviata planéta. Našli ju až v roku 1930 a pomenovali ju Pluto. Do roku 2003, pokým nebolo Pluto degradované na trpasličiu planétu,  sa v školách o nej učilo. Údajne vedci opäť uvažujú o tom, že ju medzi planéty zaradia.

Predtým: Diamant je najtvrdšia látka.

Diamant_pixabay 1.jpg
pixabay.com

Teraz: Ultratvrdý kubický nitrid bóru je najtvrdšou substanciou.

Od roku 2009 poznáme dve látky tvrdšie ako diamant: nitrid bóru a lonsdaleite. Obe látky sú však v prírode neobvyklé a nestabilné. Vedci v roku 2013 stlačili častice nitridu bóru a vytvorili najtvrdšiu substanciu.

Predtým: Izraelskí otroci postavili pyramídy.

Pyramida_pixabay 2.jpg
pixabay.com

Teraz: Egyptskí robotníci postavili pyramídy sami.

Nikto nevie, kde a kedy presne táto fáma vznikla, isté je však to, že archeológovia nedávno zistili, že Egypťania stavali pyramídy sami. Robotníci boli regrutovaní z chudobných rodín na severe a juhu a boli veľmi rešpektovaní.

Predtým: Poskladať kus papiera viac ako sedemkrát je matematický nemožné.

Toaletny_pixabay.com_.jpg
pixabay.com

Teraz: Rekord je 13.

Študentka kalifornskej strednej školy Britney Gallivanová tejto fáme neuverila a kúpila si obrie rolky toaletného papiera, aby to vyvrátila. Skúšala papier poskladať rôznymi spôsobmi, podarilo sa jej ho zložiť 11-krát. Jej rekord o pár rokov neskôr, v roku 2012 prekonali študenti Školy sv. Marka v Southborough, papier sa im podarilo zložiť až 13-krát.

Predtým: Veľký čínsky múr je jediná umelá stavba, ktorú vidieť z vesmíru.

Velky_cinsky_mur_pixabay.com_.jpg
pixabay.com

Teraz: Mnoho človekom vyrobených miest je viditeľných z vesmíru.

Technicky vzaté to nikdy nebola pevná „pravda“. Klebety o tom sa však šíria už od roku 1938. Mýtus rozbil až prvý čínsky kozmonaut v roku 2003. V skutočnosti čínsky múr nevidno, možno len jeho záblesky. Žiaden umelý objekt viditeľný nie je. Jediné, čo možno z takej výšky zaznamenať, sú svetlá veľkomiest.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?