Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú aj tí najlepší lídri

Pracovný kolektív, šéf, nadriadený
ilustračné: thinkstockphotos.com
14. júna 2017 Zdroj www.inc.com Tlačiť

Môžu byť šikovní, bystrí, múdri aj skúsení. Aj tí najlepší lídri sú však len ľudia, ktorí robia chyby. Možno tak potvrdiť, že tí najskúsenejší z nich vyrástli na chybách a rôznych prešľapoch. S nasledujúcimi riadkami sa môžete ponoriť do hlbín najbežnejších pochybení, ktoré sa nevyhýbajú ani tým najmúdrejším lídrom.

#1

Jednou z najväčších chýb mnohých lídrov je skutočnosť, že nepočúvajú svojich zamestnancov. Spätná väzba od podriadených pracovníkov je veľmi dôležitá, pretože im ukazuje, čo je na pracovicku dobré a kde je ešte priestor na zlepšenie. Manažéri, ktorí dobre počúvajú svojich zamestnancov, si dokážu vybudovať skutočný rešpekt a dôveru. V ich tímoch väčšinou panuje pozitivína atmosféra a ľudia sú navzájom otvorení.

#2

Najlepší lídri veľmi dobre poznajú silu informácií a uvedomujú si, že ich musia odovzdávať aj svojim zamestnancom. Ich výhodou je, že pritom dokážu odhadnúť, aké množstvo a druh informácií im môžu poskytnúť, aby predišli nezáujmu či nízkej morálke. Pri predstavení novej stratégie zamestnancom jasne vysvetlia výhody aj nevýhody nového postupu. Pracujú pritom len so skutočnými faktami a svojich podriadených nikdy nezávadzajú.

šéf, porada, kancelária, meeting
thinkstockphotos.com

#3

Vo svete športu sa nikto nečuduje tomu, keď má každý športovec vlastného trénera a kouča. V oblasti biznisu je to skôr rarita. Aj v tomto sektore je to však rovnako dôležité, ako pri dosahovaní športových výkonov. Mnohí manažéri sa tomu bránia a tvrdia, že nemajú čas ani priestor učiť ľudí, ktorí pod nimi pracujú a venovať sa ich rozvoju. Táto stratégia je však slepá, pretože opačným prístupom by dokázali zvýšiť efektivitu a dosahovali lepšie výsledky. Koučing pritom vôbec nemusí prebiehať formálnym spôsobom. Môže sa pokojne zmeniť na zábavu, ktorá prinesie do spoločnosti dobrú náladu, motiváciu aj inšpiráciu.

#4

Pri svojich povinnostiach napĺňať víziu, implementovať stratégiu, stanovovať a dosahovať ciele, zabúdajú mnohí manažéri často na jednu nesmierne dôležitú vec. Je to uznanie a ocenenie práce podriadených pracovníkov. Ak chcú výrazne zlepšiť výkony ľudí, je dôležité podporiť ich snahu a úsilie. Výskum IBM Smarter Workforce Institute v tejto súvislosti potvrdil, že organizácie, ktoré ponúkali svojim zamestnancom rôzne programy hodnotenia, najmä však tie, ktoré im poskytovali odmeny za uznávanie korporátnych hodnôt, mali výrazne spokojnejších zamestnacov.

Porada, kolegovia, šéf, biznis, gestikulácia
ilustračné: thinkstockphotos.com

#5

Poslednou z najbežnejších chýb mnohých manažérov je tzv. politika zatvorených dverí. Opakom tohto prístupu je otvorená komunikácia medzi lídrom a jeho podriadenými, ktorí v ňom majú oporu a môžu za ním prísť kedykoľvek to potrebujú.

Ako je už vyššie spomenuté, tí najlepší lídri sa nachádzajú na vrchole väčšinou preto, že v minulosti urobili množstvo chýb, z ktorých sa však napokon dokázali poučiť. Pochybenia a prešľapy sú preto najlepšími priateľmi človeka a aj hodnotnými učiteľmi, keď sme ich ochotní počúvať. Nikdy tak nie je neskoro začať pracovať na zmene. Každý deň prináša nový začiatok a novú šancu zlepšovať sa.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

chybyinšpiráciamotivácia zamestnacovriadenie ľudítipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
Legislatíva, zákony
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Verejná správa
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny

december

15novalldayDaň z príjmu fyzickej osoby - Odvedenie sumy na zabezpečenie dane z príjmov platiteľom podľa § 44(Celý deň) Typ Udalosti:Povinnosti

12dec8:30Nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

12dec8:30Manažérske účtovníctvo – prípadové štúdie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X