6 nebezpečných chýb, ktorých sa pravdepodobne dopúšťate pri narábaní s peniazmi

8. februára 2017
Dôchodok, peniaze, senior
Thinkstock

O dobrom finančnom manažmente sa zrejme ľahšie rozpráva, ako sa realizuje. Pri narábaní s peniazmi sa mnohí ľudia veľmi často dopúšťajú nasledovných chýb, ktoré môžu mať katastrofický dopad na ich financie.

  1. Podceňovanie poistenia

Webový portál Lifehack.com upozorňuje, že poistenie je veľmi dôležité a existuje množstvo dobrých dôvodov, prečo si zabezpečiť rôzne druhy poistenia (zdravie, majetok, automobil, domov a ďalšie). Prevencia problémov je dôležitým aspektom správneho finančného manažmentu.

  1. Slabé úspory

Chabé úspory a nedostatočné finančné rezervy sú bežnou chybou mnohých ľudí. Finančná discplína je pritom nesmierne dôležitá. Vždy by ste mali minúť menej, ako zarobíte, inak nikdy nebudete schopní vytvárať si rezervy.

  1. Splácate načas?

Vždy plaťte vašu hypotéku načas. Pravdou je, že niekedy môže dôjsť k rôznym neprevídaným okolnostiam, ktoré vás nepríjemne prekvapia. Práve pre tieto príprady by ste však mali mať vytvorený núdzový fond.

Minimálna mzda, euro, peniaze
Thinkstock
  1. Požičiavanie peňazí iným ľuďom

Požičiavanie peňazí iným ľuďom či ručenie pri ich pôžičkách nemusí byť vždy ten najlepší nápad. Okrem iného, aj pre vzťahy s týmito ľuďmi je vždy lepšie, ak nie sú medzi vami takéto záväzky.

  1. Prezentácia

Lifekack.com ďalej uvádza, že problémom môže byť aj zdieľanie niektorých informácií napríklad na sociálnych sieťach. Zverejnenie fotografie, kde pôsobíte neprofesionálne, by vám mohlo spôsobiť problémy pri získaní práce, o ktorú máte záujem.

  1. Plán

Možno si myslíte, že žiadny plán nepotrebujete. Pravda je však taká, že väčšina ľudí by ho potrebovala. Mali by ste preto pouvažovať o cieľoch, ktoré chcete v živote dosiahnuť a aktívne pracovať na ich dosahovaní. Je napríklad nesmierne dôležité mať určitý plán v súvislosti s dôchodkom, či zahrnúť do plánu financovanie potrieb očakávanej rodiny.

Aj keď sú v živote dôležité aj iné hodnoty, peniaze sú nesporne významnou súčasťou našich životov. Je preto dobré mať túto oblasť plne pod kontrolou. Albert Einstein raz povedal: „Keď vám hovoria, že to nie je o peniazoch, ale o princípe, tak je to vždy iba o peniazoch.“

Zdroj: Lifeack.com
Tlačiť

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?