Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Login
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

6 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť na svojom pracovnom počítači

ľudia, počítače, spojenie
ilustračné: thinkstockphotos.com
16. marca 2017 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Mnoho spoločností v súčasnosti poskytuje svojim zamestnancom množstvo výhod vrátane smartfónov, tabletov či notebookov na prácu i súkromie. IT oddelenie zvyčajne nastaví v týchto zariadeniach výber aplikácií, ktoré vám umožnia zo zariadenia pracovať.

Väčšina zamestnávateľov ponúka možnosť používať technológie aj na súkromné účely, preto má človek automaticky pocit, že si tam môže uložiť svoje osobné heslá na mail, Facebook či na svojom účte na Spotify. Bezpečnostní experti však upozorňujú na to, že pretkávanie osobného a súkromného života na pracovnom notebooku je riskantné. Pre vás i pre firmu.

Týchto šesť vecí by ste nikdy nemali robiť na svojich pracovných počítačoch.

Neukladajte si svoje osobné heslá

Väčšina ľudí používa pracovné zariadenia osem a viac hodín denne. Je jednoduché kliknúť na možnosť uložiť heslo, aby si uľahčili prácu. Mali by však pamätať na to, že elektronická komunikácia prebiehajúca v pracovnom počítači nie je súkromná, automaticky sa stáva majetkom spoločnosti. Spoločnosti si vyhradzujú právo na monitorovanie a reguláciu e-mailov a ďalších elektronických komunikačných služieb. Je dôležité prečítať si pravidlá a postupy spoločnosti, v ktorej pracujete, ohľadom používania internetu a zariadení.

Neposielajte vtipné gify v internej komunikácii

Či už využívate na chatovanie Google Hangout, Campfire či Slack, láka vás to s kolegom klebetiť o rôznych osobných záležitostiach. Myslite však na to, že tieto správy sú uložené niekde na serveri a dajú sa dohľadať rovnako ako maily.

Neprihlasujte sa na verejnú wifi s pracovným počítačom

Mnoho ľudí nepracuje z kancelárie a často sa musí prihlásiť na internet v „bojových podmienkach“. Prihlásiť sa na bezplatné verejné wifi v nejakej kaviarni je lákavé, človek môže byť prihlásený nonstop a byť k dispozícii. Automaticky ako sa pripojí na bezplatné wifi však uvoľní prístup k svojmu mailu, bankovým účtom a pod.

Nepovoľte vzdialený prístup k vášmu počítaču

Mať prístup k počítaču, aj keď nie ste v kancelárii, je síce fajn, ale IT odborníci to neodporúčajú. Pokiaľ vás napríklad kolega požiada, aby ste mu vzdialený prístup k jeho počítaču umožnili, lebo nemôže prísť do práce, bez konzultácie s nadriadeným to nerobte.

Neukladajte si osobné dáta

Prečo by ste nemohli mať osobnú zložku na ploche so svojimi osobnými fotografiami, faktúrami a podobnými záležitosťami? Pretože to nie je váš majetok. Hoci môžete počítač používať aj na súkromné účely o súkromí sa v tomto prípade nedá hovoriť. Radšej noste pri sebe USB kľúč, kde si môžete potrebné osobné veci uložiť.

Nevenujte sa „bokovkám“, keď ste v práci

Mnohí ľudia si privyrábajú kde sa dá a, občas, na to použijú aj pracovný počítač. Dávajte si pozor, aby ste nepoužívali pracovné zariadenie na vonkajšie práce. Môže sa vám to zdať neškodné, ale pokiaľ budú chcieť niekoho vyhodiť, budete medzi prvými na zozname.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

inšpiráciapráca a kariéra
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Podnikam.sk

Z kategórie Inšpirácia

Najčítanejšie za 24 hodín

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Logistika
Manažérske zručnosti
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...