7 znakov, že je čas vycúvať z priateľstva

6. apríla 2017
Priatelia, zábava, prípitok
ilustračné: thinkstockphotos.com

Napriek tomu, že sa nás kapela Spice Girls snaží presvedčiť, že priateľstvo sa nikdy nekončí, nie je to pravda. Výskum potvrdzuje to, čo už určite zažil každý z vás, väčšina stredoškolských priateľstiev nevydrží ani rok od skončenia školy. Niektoré priateľstvá trvajú celý život, v niektorých sa cítime, akoby sme boli odsúdení na doživotie. Ako sa dostať na slobodu?

S kamarátom, ktorý sa na vás priživuje, ktorý za vami príde len vtedy, keď niečo potrebuje a ktorý vás ničí, treba skoncovať. Týchto sedem otázok vám situáciu ujasní.

Cítite pocit „pravosti“, alebo máte pocit „transakcie“?

Niektorí ľudia sa s vami priatelia preto, lebo vedia, čo pre nich môžete urobiť. Ak vo vás bliká červená kontrolka, pretože nejaký tzv. kamarát príde len, keď niečo potrebuje alebo aby vám pripomenul, že ste mu dlžný za postráženie vášho psa, mali by ste ju počúvať. Pokiaľ sa po všetkých stretnutiach cítite, akoby ste potrebovali sprchu, je čas s tým niečo robiť.

Cítite sa pri danom kamarátovi zdravšie?

Zdravé, či nezdravé návyky môžu v menšej skupinke priateľov kolovať. Napríklad tendencia neustále sa sťažovať či navzájom sa podpichovať sa môže šíriť. Rovnako ako návyky týkajúce sa zdravia či problémov s návykovými látkami. Priatelia sa navzájom ovplyvňujú, v dobrých i zlých veciach. Ak máte pocit, že keď chcete niečo zmeniť, v skupine priateľov nenachádzate podporu, mali by ste sa dištancovať.

Ste manipulovaný?

Manipulácia je riadenie emócií iných a nie v tom dobrom slova zmysle. Väčšinou si človek to, že je manipulovaný uvedomí až príliš neskoro. Existujú však náznaky – napríklad to, že sa vaše priateľstvo zdá byť zbytočne náročné. Nemáte slová, keď sa vás niekto na priateľstvo opýta. „Je to zložité,“ je najlepšie, čo viete povedať. Ďalším náznakom je to, že ste sa v dôsledku priateľstva zmenili k horšiemu či to, že sa cítite odstrihnuto.

Ste priatelia jednoducho preto, že sa podobáte?

Môže ísť o vynútené priateľstvo. S niekým, kto má podobný život, podobné zázemie, sa kamarátite zo zvyku. Stavebnými kameňmi priateľstva sú dôvera, poctivosť, rešpekt a možnosť byť samým sebou.

Celé vaše priateľstvo „odpracujete“ len vy?

Ospravedlňujete sebecké správanie svojho priateľa slovami „Som si istý, že chcel upratať ten neporiadok, moje auto si požičal určite len kvôli práci“ a pod.? Iniciujete všetky nápady, ste zodpovedný za ich vybavenie a aj väčšinu vášho priateľstva rozprávate len vy? Je vám to povedomé? Ak robíte všetku prácu vo vzťahu, ste zamestnanec, nie priateľ. Čas vyhlásiť štrajk.

Môžete sa na seba spoľahnúť?

Môže to znieť ako klišé, ale je to dôležité. Priatelia by nemali len krúžiť okolo, ale byť tam, keď ich potrebujete. Dobré priateľstvo predstavujete rovnováhu a vzájomnú podporu. Dokonca aj odlišnosti medzi dobrými priateľmi sa vzájomne vyvažujú.

Môžete byť sám sebou?

Človek sa nikdy nespráva rovnako, odlišné je jeho správanie počas pohovoru, počas návštevy u babičky či počas stretnutia s kamarátmi. Spojenie s ozajstnými priateľmi je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie a šťastie. Ozajstný priateľ je ten, ktorý vás inšpiruje, aby ste boli lepší, šťastnejší, zdravší a viac sám sebou.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?