Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 znakov, že je čas vycúvať z priateľstva

Priatelia, zábava, prípitok
ilustračné: thinkstockphotos.com
6. apríla 2017 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Napriek tomu, že sa nás kapela Spice Girls snaží presvedčiť, že priateľstvo sa nikdy nekončí, nie je to pravda. Výskum potvrdzuje to, čo už určite zažil každý z vás, väčšina stredoškolských priateľstiev nevydrží ani rok od skončenia školy. Niektoré priateľstvá trvajú celý život, v niektorých sa cítime, akoby sme boli odsúdení na doživotie. Ako sa dostať na slobodu?

S kamarátom, ktorý sa na vás priživuje, ktorý za vami príde len vtedy, keď niečo potrebuje a ktorý vás ničí, treba skoncovať. Týchto sedem otázok vám situáciu ujasní.

Cítite pocit „pravosti“, alebo máte pocit „transakcie“?

Niektorí ľudia sa s vami priatelia preto, lebo vedia, čo pre nich môžete urobiť. Ak vo vás bliká červená kontrolka, pretože nejaký tzv. kamarát príde len, keď niečo potrebuje alebo aby vám pripomenul, že ste mu dlžný za postráženie vášho psa, mali by ste ju počúvať. Pokiaľ sa po všetkých stretnutiach cítite, akoby ste potrebovali sprchu, je čas s tým niečo robiť.

Cítite sa pri danom kamarátovi zdravšie?

Zdravé, či nezdravé návyky môžu v menšej skupinke priateľov kolovať. Napríklad tendencia neustále sa sťažovať či navzájom sa podpichovať sa môže šíriť. Rovnako ako návyky týkajúce sa zdravia či problémov s návykovými látkami. Priatelia sa navzájom ovplyvňujú, v dobrých i zlých veciach. Ak máte pocit, že keď chcete niečo zmeniť, v skupine priateľov nenachádzate podporu, mali by ste sa dištancovať.

Ste manipulovaný?

Manipulácia je riadenie emócií iných a nie v tom dobrom slova zmysle. Väčšinou si človek to, že je manipulovaný uvedomí až príliš neskoro. Existujú však náznaky – napríklad to, že sa vaše priateľstvo zdá byť zbytočne náročné. Nemáte slová, keď sa vás niekto na priateľstvo opýta. „Je to zložité,“ je najlepšie, čo viete povedať. Ďalším náznakom je to, že ste sa v dôsledku priateľstva zmenili k horšiemu či to, že sa cítite odstrihnuto.

Ste priatelia jednoducho preto, že sa podobáte?

Môže ísť o vynútené priateľstvo. S niekým, kto má podobný život, podobné zázemie, sa kamarátite zo zvyku. Stavebnými kameňmi priateľstva sú dôvera, poctivosť, rešpekt a možnosť byť samým sebou.

Celé vaše priateľstvo „odpracujete“ len vy?

Ospravedlňujete sebecké správanie svojho priateľa slovami „Som si istý, že chcel upratať ten neporiadok, moje auto si požičal určite len kvôli práci“ a pod.? Iniciujete všetky nápady, ste zodpovedný za ich vybavenie a aj väčšinu vášho priateľstva rozprávate len vy? Je vám to povedomé? Ak robíte všetku prácu vo vzťahu, ste zamestnanec, nie priateľ. Čas vyhlásiť štrajk.

Môžete sa na seba spoľahnúť?

Môže to znieť ako klišé, ale je to dôležité. Priatelia by nemali len krúžiť okolo, ale byť tam, keď ich potrebujete. Dobré priateľstvo predstavujete rovnováhu a vzájomnú podporu. Dokonca aj odlišnosti medzi dobrými priateľmi sa vzájomne vyvažujú.

Môžete byť sám sebou?

Človek sa nikdy nespráva rovnako, odlišné je jeho správanie počas pohovoru, počas návštevy u babičky či počas stretnutia s kamarátmi. Spojenie s ozajstnými priateľmi je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie a šťastie. Ozajstný priateľ je ten, ktorý vás inšpiruje, aby ste boli lepší, šťastnejší, zdravší a viac sám sebou.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

inšpiráciapriateliarelax

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
Legislatíva, zákony
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Verejná správa
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny

december

18dec8:30Ako viesť modernú materskú školu od A do Z8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva,Školstvo

27decalldaySpotrebná daň z tabakových výrobkov - Podanie oznámenia o množstve cigariet uvedených do daňového voľného obehu(Celý deň: streda) Typ Udalosti:Povinnosti

27decalldayDaň z pridanej hodnoty - Podanie kontrolného výkazu za kalendárny mesiac(Celý deň: streda) Typ Udalosti:Povinnosti

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X