Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Login
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 darov, ktoré dávajú svojim zamestnancom skutoční lídri

Daňová povinnosť DPH a poskytnutý dar
Fotobanka Pixmac
30. marca 2017 Zdroj www.inc.com Tlačiť

Každý úspešný manažér si uvedomuje, že dobré výsledky závisia nielen od neho, ale aj od práce celého jeho tímu. Títo ľudia však musia byť na pracovisku spokojní, čo je často spojené so správaním samotného lídra. Aké tajomstvá skrývajú tí, ktorých zamestnanci rešpektujú a vážia si ich, sa dozviete aj v nasledujúcom texte.

  1. Dar trpezlivosti

Každý z nás je ochotný dať všetko niektorým ľuďom. Prečo je to tak? Dôvod je jednoduchý. Je to tak preto, že sa o nás starajú, veria v nás a nechcú nás stratiť či nechať padnúť dole. Dopriať zamestnancom trpezlivosť je tak výnimočný spôsob, pomocou ktorého im ukážete, že vám na nich úprimne záleží.

  1. Dar ocenenia

Aj tí najmenej výkonní pracovníci napokon robia niečo veľmi dobre. Každý si preto zaslúži ocenenie a uznanie. Je jednoduché prejaviť uznanie tým najlepším s vynikajúcimi výsledkami. Väčšou výzvou je však nájsť dôvod, prečo oceníte osobu, ktorej výkony sú štandardné. Aj to je pritom veľmi dôležité, pretože každý potrebuje motiváciu do ďalšej práce.

Pracovný kolektív, šéf, nadriadený
Thinkstockilustračné: thinkstockphotos.com
  1. Dar odpustenia

Keď urobí niektorý z vašich pracovníkov chybu, je ľahké začať na neho hľadieť z tohto pohľadu. Úspešní lídri však veľmi dobre vedia, že prešľapy sú nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek rastu a nepozerajú sa preto na svojich zamestnancov len cez túto lupu. Odpustenie vykonanej chyby je napokon oslobodzujúce pre obe zainteresované strany.

  1. Dar pomoci

Ak vás niekto požiada o pomoc, je to v prvom rade úžasný prejav uznania a rešpektu. Tento človek vám tým hovorí, že ste skúsený a máte rozhľad. V neposlednom rade je to nádherný prejav dôvery vo vaše poznatky a úsudok. Dovoľte preto vašim ľuďom, aby si k vám chodievali pre rady.

Pomoc
Thinkstock
  1. Dar úprimnosti

Mnohí lídri sú presvedčení o tom, že na to, aby si zachovali profesionalitu, si musia držať odstup od svojich zamestnancov. Tieto dva faktory však nemusia byť oddelené. Nebojte sa ukázať vašim ľuďom otvorenosť, nadšenie, ocenenie za prácu navyše či dokonca sklamanie zo samého seba. Otvorene slávte úspechy a buďte empatickí.

  1. Dar slobody

Aby boli úlohy čo najlepšie splnené, organizácie a ich lídri implementujú príslušné postupy na ich realizáciu. Pre mnohých zamestnancov je však často oveľa dôležitejšia autonómia a dôvera, že úlohu splnia s náležitou starostlivosťou a s pomocou vlastnej kreativity. Tým nechceme povedať, že korporátne postupy nie sú dôležitým pracovným nástrojom. Ich zavádzanie a nasledovanie je potrebné. Na druhej strane je úlohou každého skúseného lídra, aby dokázal rámci tohto priestoru poskytnúť pracovníkom aj dostatok voľnosti na rozvoj.

úsmev, neodolateľnosť, stretnutie, kaviareň
ilustračné: thinkstockphotos.com
  1. Dar lásky

Nikto nie je perfektný. Ľudia majú zároveň zaužívané rôzne návyky a nesú si so sebou vzory, ktoré nemusia byť vždy tými bonusovými. Z tohto dôvodu potrebujú z času načas konštruktívnu spätnú väzbu, ktorá ich však nepošliape, ale naopak posunie ďalej.

  1. Dar zmyslu

Každý človek sa chce prirodzene cítiť súčasťou určitého celku či skupiny. Dobre fungujúci pracovný tím je preto jedným z faktorov, pomocou ktorého si ľudia dokážu naplniť túto svoju základnú spoločenskú potrebu. Súdržnosť, ktorá sa spája s úspešným bojom na zverených úlohách, je príjemná a obohacujúca a má v sebe určitú misiu alebo cieľ. Celý tento komplex následne poskytuje zmysel, prečo ľudia robia to, čo robia a tento fakt je sám o sebe napĺňajúci.

Všetci podvedome hľadáme zmysel vo všetkom, čo robíme a poťažmo aj odpoveď na otázku, prečo vlastne žijeme. Pomôžte preto vašim zamestnancom nájsť zmysel v práci, ktorú vykonávajú. Ukážte im, prečo je dôležitá a tým aj to, prečo sú pre vás dôležití. Rešpektujte ich a nebojte sa im to ukázať. Toto je poslanie každého lídra a základný zmysel jeho práce.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

biznisdarinšpirácialídermanažmentpodnikanieprácariadenie
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Podnikam.sk

Z kategórie Inšpirácia

Najčítanejšie za 24 hodín

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Logistika
Manažérske zručnosti
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...