Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

9 tipov úspešných ľudí na zlepšenie produktivity! Zaberajú v každom podnikaní!

Businesswoman is very multitasking
Thinkstock
10. októbra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V podnikaní neexistujú ľudia, ktorí majú k dispozícii viac ako 24 hodín denne. Rozdiel je iba v tom, že úspešní stihnú podstatne viac, ako podnikatelia, ktorým sa príliš nedarí. Kľúč je predovšetkým v produktivite a systéme práce, ktorá sa dá odpozorovať a okamžite aplikovať.

Maximálne sústredenie na jednu jedinú vec

Nepredbiehajte sa v množstve činností, ktoré dokážete naraz urobiť. Multitasking je síce moderný, ale vysoko neproduktívny. Eric Schmidt, softvérový inžinier a podľa magazínu Forbes jeden z členov rebríčka TOP 100 najbohatších ľudí na planéte, má v organizácii práce jasno.

Vždy maximálne jedna vec s plným pracovným nasadením. Pri práci sa dokáže odpútať od okolia a dať sto percent energie do jedinej úlohy. Nepustí sa do ďalšej výzvy, kým jednu nedokončí. To je rozdiel, prečo obsadil pozíciu medzi najbohatšími a nemá len mnoho snov a ešte viac rozrobených povinností.

Blokujte rozptýlenie

Úspech Martiny Navrátilovej bol postavený na jednej jedinej premise. Často hovorila, že je koncentrovaná na koncentrovanie. To znamená, že nepripustí rozptýlenie. Hoci je to zložité, niekedy je potrebné zatvoriť dvere. Ak vás desať ľudí počas dňa vyruší len na 10 minút, je to takmer dve hodiny času, ktoré strávite vyrušením. Problémom však je, návrat do koncentrácie si vyžiada ďalšie minúty. Sumárne za deň môžete stratiť vyrušovaním aj dve – tri hodiny, za ktoré sa dá spraviť kus práce.

Zriaďte list požiadaviek

Ak ste pri predchádzajúcom bode súhlasne prikyvovali, ale zároveň nevedeli, ako rušenie eliminovať, radí Danny Meyer, majiteľa zakladateľ siete reštaurácií v USA. Ten aplikoval pri svojom podnikaní princíp listiny požiadaviek. Môže byť v elektronickej, alebo papierovej forme.

Princípom je vybavenie všetkých otázok kolegov, zamestnancov a spolupracovníkov v istom časovom bloku. Otázky zoskupte do jedného listu a venujte im priestor vo vymedzenom čase. Vychováte tým zamestnancov aj samých seba k zodpovednosti s nakladaním času.

Danny tento princíp nevypracoval samoúčelne. Prišiel na to, že mnoho problémov, ktoré potrebovali jeho zamestnanci riešiť akútne, dokázali do dvoch hodín vyriešiť bez pomoci. Ak by im bol k dispozícii hneď, prišiel by o drahocenné minúty.

Nedávajte čas svojvoľne

Carlos Ghosn, generálny riaditeľ spoločnosti Renault a Nissan, má jedno podnikateľské pravidlo, ktoré mu dokáže denne ušetriť množstvo času. Nikdy nedáva ľuďom toľko priestoru na stretnutí, o koľko žiadajú. Dôvod? Partneri sú následne nútení hovoriť viac k veci a efektívnejšie.

Maximálnu dĺžku stretnutia ktoré dovolí je 1,5 hodiny. Žiadne dlhé porady. Polovica času ide na prezentáciu a ďalších päťdesiat percent na diskusiu. Celodenné porady nie sú to, čo je produktívne a prináša výsledky. Ghosn to veľmi dobre vie.

Delegujte úlohy

Úspešní podnikatelia a vizionári nestrácajú čas s niečím, čo môžu za nich urobiť ostatní. Alexis Ohanian, zakladateľ firmy Reddit, si objednáva aj potraviny cez internet. Dôvod je jednoduchý. Nepotrebuje sa tlačiť v obchode a stáť dlhé rady. Delegovanie kompetencií je jeden zo základných predpokladov úspechu, ako nemrhať svoj čas na to, čo za vás môže spraviť niekto iný.

Aplikujte e-mailovú politiku stručnosti

Mike Davidson pracoval v NBC, u Walta Disneyho a nakoniec skončil v spoločnosti Twitter. Až tu ho naučili výstižnej stručnosti. Jeho optimalizácia práce spočíva v zásade, že žiadny e-mail z jeho počítača nemá viac ako 5 viet. Rovnako dlhé e-maily odmieta čítať. Zastáva názor, že kto nevie jasne formulovať do piatich viet svoj zámer, je zbytočné venovať mu viac času. Mnoho ľudí trávi písaním e-mailov a odpoveďami na ne celé hodiny. No len málokedy prinesú produktívne výsledky.

Vsávajte skôr

Nie je nič neobvyklé, ak nájdete majiteľa spoločnosti vo firme skôr ako akéhokoľvek zamestnanca. Väčšina najúspešnejších podnikateľov vstáva pred šiestou hodinou ráno. Laura Vanderkam, vo svojej knihe Čo robia úspešní ľudia pred raňajkami píše, že úspešní ľudia spravia najdôležitejšiu prácu dňa pred tým, ako ostatní vstanú.

Netreba ísť na túto zmenu skokom, ale postupne, skracovaním vylihovania. Prirodzene je potrebné aj skôr chodiť spať. Dôvod vyššej výkonnosti je pokoj, žiadne vyrušovanie a tichá atmosféra.

Nebojte sa rutiny

Na prvý pohľad to znie paradoxne, ale pri skúmaní životopisov kreatívnym talentov ako napríklad Stephen King, John Grisham a Thomas Edison pochopíte, že mali svoje každodenné rutiny, ktoré im dovolili byť produktívnejší ako väčšina ľudí. Základom bol presne stanovený termín kedy pracujú, kedy sa uvoľnia a ako hospodária s časom.

Presne určené časy na oddych, na premýšľanie aj bežné práce. Rutina sa tak pre nich stala motorom kreativity a zároveň presného rozdelenia času na zábavu a povinnosti, čo ich motoru nedovolilo vyhorieť.

Nečakajte na dokonalú príležitosť

Pýtate sa, ako je možné, že niekto sa dokáže dlhodobo udržiavať na čele najbohatších ľudí planéty? Je to predovšetkým o efektívnom využití nápadov. Bill Gates nikdy nečakal na dokonalú príležitosť. Do histórie vošiel nielen svojim operačným systémom, ale aj výrokom: „Ak máš dobrý nápad, uskutočni ho okamžite!“ Prečo je to kľúčová vec produktivity? Aktuálny nápad poháňa vášeň a zápal, ktorá pri odležaných projektoch vyprchá a z príležitosti sa stáva záťaž.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

podnikanieproduktivitaúspech

Odporúčané články

Témy

podnikanieproduktivitaúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...