9 vecí, ktoré úspešné manželské páry robia so svojimi peniazmi

11. marca 2017
Peniaze, žena
ilustračné: thinkstockphotos.com

Ako náhle prejdete s niekým uličkou a poviete si tie osudné slová, už žiadne ja neexistuje. Manželský pár robí väčšinu vecí spolu a delí sa aj o financie. Rozhodnutie ohľadom sporenia na dôchodok či obyčajného obeda sa obidvoch týka rovnako.

Hoci neexistuje žiadny recept na úspešné manželstvo, sú kroky, ktoré môžu páry podniknúť, aby zvýšili svoje šance na dlhý a šťastný život a začínajú financiami.

Vyložia karty na stôl

Keď už raz tvoríte s niekým pár, mali by ste hrať čistú hru. Netajiť žiadne informácie o platoch, dlhoch na kreditných kartách, študentských pôžičkách, jednoducho informácie o všetkom, čo by mohlo ovplyvniť vašu spoločnú budúcnosť.

Hovoria a peniazoch – veľa

Nezáleží na tom, čo robia páry s hotovosťou, ale na tom, že robia rozhodnutia spoločne a rešpektujú navzájom svoje názory. Rovnako ako je každý pár jedinečný, je jedinečná aj ich finančná situácia. Manželia by mali diskutovať o spoločných bankových účtoch, kto čo zaplatí a na čo chcú svoje peniaze minúť.

Pracujú na konkrétnych cieľoch

Úspešné páry si kladú spoločné ciele a kontrolujú svoje pokroky. Hovoria o tom, na čo vynakladajú svoje peniaze a každý rok si splnenie cieľov kontrolujú.

Majú spoločnú zodpovednosť

Či už majú spoločné účty alebo nie, pokiaľ ide o výdavky, ako sú platenie nájomného či hypotéky, penzijných účtov a ďalších výdavkov ide o zodpovednosť obidvoch strán. Úspešné páry sa nespoliehajú na to, že sa ich partner o všetko postará, ale majú spoločnú finančnú zodpovednosť.

Nezabúdajú na poslednú vôľu

Páry by mali premýšľať o tom, komu chcú zanechať svoj majetok, kto dostane ich poistku, kto bude mať právomoc ohľadom ich zdravia. Keď majú páry deti, treba v poslednej vôli označiť aj ich prípadných opatrovníkov. Aktualizovať tieto dokumenty treba každých päť rokov, pretože okolnosti a ciele sa môžu v priebehu času meniť.

Nesúdia sa navzájom

Každý ma iné priority, treba mať otvorenú myseľ a rešpektovať, že partner míňa peniaze na isté veci. Je dôležité partnerovi veriť a nechať ho míňať istú časť výplaty na to, čo mu robí radosť, ak to nie je na úkor vášho finančného zdravia.

Žijú z toho, čo majú

Treba však povedať, že všetko, čo máme a chceme je len dočasné. Treba si uvedomiť, že deti raz vyrastú, čo budete potom robiť so štvorizbovým bytom? Ako dlho budete mať auto, kým si kúpite novší model? Treba si premyslieť, na čo naozaj máte a či chcete svoje peniaze na danú vec naozaj minúť.

Neskrývajú pred sebou nič

Úspešné páry pred sebou peniaze neskrývajú, nie sú tajnostkármi. Sú otvorení k sebe navzájom o svojich finančných zvykoch a míňaní.

Bavia sa spoločne

Peniaze môžu byť sporným bodom mnohých párov, ale tie úspešné nenechajú svoj vzťah peniazmi ovplyvniť. Nedávajú si výšku bankového konta za cieľ, ale peniaze používajú ako „palivo“ svojho vzťahu.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?