Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ceny sa v novembri v porovnaní s vlaňajškom nezmenili

Ceny sa v novembri v porovnaní s vlaňajškom nezmenili
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Alkoholické nápoje a tabak zlacneli o 0,4 %, potraviny a nealkoholické nápoje, rekreácia a kultúra, rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. 

V porovnaní s októbrom však spotrebiteľské ceny poklesli o 0,1 %

Spotrebiteľské ceny boli v novembri tohto roka na rovnakej úrovni ako v novembri minulého roka. Konštatuje to Štatistický úrad SR. V priemere za jedenásť mesiacov klesli ceny o 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny poklesli taktiež o 0,1 %.

V medziročnom porovnaní vzrástli ceny vzdelávania o 2,7 %. Rozličné tovary a služby zdraželi o 1,9 %, alkoholické nápoje a tabak a odevy a obuv zhodne o 1,7 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 1,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,2 %, rekreácia a kultúra o 0,7 % a zdravie o 0,4 %.

Klesli ceny dopravy o 2,9 %, potravín a nealkoholických nápojov o 1,2 %, poštových a telekomunikačných služieb o 0,4 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,3 %. 

Medzimesačne klesli ceny v doprave o 2,3 %. Alkoholické nápoje a tabak zlacneli o 0,4 %, potraviny a nealkoholické nápoje, rekreácia a kultúra, rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. Zvýšili sa ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,9 %, odevov a obuvi o 0,7 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,3 %.

Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív. Taktiež ceny zdravia, poštových a telekomunikačných služieb a vzdelávania. 

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v novembri dosiahla 0,3 %, kým v októbri bola na úrovni 0,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v novembri na medziročnej báze úroveň 0,7 %.

V medzimesačnom porovnaní jadrová inflácia v novembri poklesla o 0,1 %, pričom čistá inflácia predstavovala 0,0 %. Samotné ceny potravín pritom v novembri medziročne klesli o 1,2 % a medzimesačne o 0,1 %. 

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %.

Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Ešte slabší rast cien evidujú štatistici v roku 2014, kedy sa za celý rok očakáva na Slovensku cenový vývoj na hranici deflácie.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar6:30Od rozhodnutia o umiestnení stavby po kolaudáciu6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

27mar6:30Ochrana osobných údajov podľa nového nariadenia EÚ (GDPR) týkajúca sa e-shopov6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment,žiadny

27mar6:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejná správa,Verejné obstarávanie-obstarávateľ

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X