Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ceny v Poľsku a v Maďarsku sú o 15 až 20 % nižšie ako v SR

Ceny v Poľsku a v Maďarsku sú o 15 až 20 % nižšie ako u nás
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
10. septembra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Vycestovať za lacnejšími tovarmi sa zväčša oplatí len tým Slovákom, ktorí bývajú v pohraničných oblastiach a ktorí dokážu na nákupe ušetriť aj po započítaní nákladov na dopravu. 

Slovensko bolo vlani 7. najlacnejšou krajinou v rámci EÚ

„Všetko je drahé a bude ešte drahšie“, znie z úst mnohých Slovákov. Podľa štatistík sú však ceny tovarov a služieb na Slovensku v porovnaní s európskym priemerom nižšie až o – 29 %. Na druhej strane ale priemerná mzda na Slovensku dosahuje len približne tretinu európskeho priemeru.

Frflanie na cenovky v obchodoch tak nie je celkom neoprávnené. A to ani v porovnaní s okolitými krajinami. Vyplýva to z aktuálnych údajov Štatistického úradu EÚ [Eurostat]. 

Na Slovensku zaplatíme menej ako v iných európskych krajinách najmä za oblasti vzdelávania [44 %] a zdravia [47 % priemeru EÚ]. Menej nás ale v porovnaní s európskym priemerom vychádzajú aj ostatné oblasti spotrebného koša. Avšak v porovnaní len s našimi susedmi zo zoskupenia V4 je situácia iná.

Celková cenová hladina na Slovensku je na vlas rovnaká ako v Českej republike

Rozdiely sú však badateľné pri pohľade na jednotlivé kategórie tovarov a služieb. A tak zatiaľ čo napríklad za potraviny, oblečenie či služby reštaurácií a hotelov platia Česi menej ako my, za oblasti bývania a energií, zdravia a vzdelávania si v porovnaní s nami priplácajú rádovo 10 % až 20 %. 

V Maďarsku je cenová hladina v porovnaní so Slovenskom o – 15 % nižšia. O približne pätinu menej ako my platia Maďari za vzdelávanie, reštaurácie a hotely, zariadenie do domácnosti, ale aj za oblečenie a obuv. Jedine za dopravu si Maďari v porovnaní so Slovákmi priplácajú a to cca 6 %.

Zo susedov vidia najnižšie sumy na cenovkách v obchodoch Poliaci

Cenová hladina v Poľsku je o – 20 % nižšia ako u nás. Potraviny a nealkoholické nápoje stoja v Poľsku až o celých – 30 % menej ako na Slovensku, no do popredia sa v súvislosti s poľskými potravinami dostáva aj otázka kvality. O približne štvrtinu menej ako my ale platia Poliaci aj za zariadenie do domácnosti a samotné náklady na bývanie a energie. Jedinou oblasťou, ktorá je v Poľsku drahšia ako na Slovensku, sú služby reštaurácií a hotelov. Za tie si Poliaci v porovnaní s nami priplácajú približne 11 %.  

Maďarsko a predovšetkým Poľsko sú tak od nás výrazne lacnejšie. A to je zároveň aj dôvodom, prečo Slovákov lákajú nákupy v okolitých krajinách nielen v období, kedy ich meny voči euru oslabujú. Na základe výmenného kurzu sa rozhodujú predovšetkým tí, ktorí nie sú pravidelnými zákazníkmi zahraničných obchodov. Naopak, pre mnohých Slovákov z prihraničných oblastí, ktorí nakupujú za hranicami nášho štátu pravidelne a ktorí majú odsledované cenové pohyby na dopytovaných tovaroch, je vývoj kurzu skôr doplňujúcim faktorom pri rozhodovaní sa.

Vycestovať za lacnejšími tovarmi sa zväčša oplatí len tým Slovákom, ktorí bývajú v pohraničných oblastiach a ktorí dokážu na nákupe ušetriť aj po započítaní nákladov na dopravu. Takáto nákupná turistika za hranicami však našej ekonomike vôbec neprospieva. Zatiaľ čo my sa tešíme z úspory niekoľkých eur, minuté peniaze sa do čísel slovenskej ekonomiky nezarátajú. Zarobiť totiž dáme a tržby zvýšime obchodníkom v okolitých krajinách a nepriamo prostredníctvom daní aj ich štátnej kase. 

Najdrahšie sa žije na severe Európy

Slovensko bolo vlani 7. najlacnejšou krajinou v rámci EÚ. Ceny za slovenské tovary a služby tvorili v roku 2013 z priemeru EÚ 71 %. Najnižšiu cenovú hladinu, nedosahujúcu ani polovicu európskeho priemeru, má Bulharsko. Cenovky nižšie ako 60 % priemeru EÚ však vlani mali aj Poliaci, Rumuni a Maďari. 

Cenová úroveň v Dánsku dosiahla vlani 140 %, vo Švédsku 130 % a vo Fínsku 124 % európskeho priemeru. Práve v Škandinávii sa však popri krajinách Beneluxu aj najviac zarába a vyššie ceny v obchodoch sú tak plne kompenzované nadpriemernými mzdami.

Autor: Poštová banka

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Podnikam.sk

Z kategórie Ekonomika

Najčítanejšie za 24 hodín

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...