Chcete pôsobiť inteligentnejším dojmom? Veda baví a radí, ako na to

16. februára 2017
Premýšľanie, otázka, mladá žena
ilustračné: thinkstockphotos.com

Mnohí z nás túžia po tom, aby pôsobili inteligentne a boli považovaní za bystrejších. Ako však dosiahnuť tento efekt bez ohľadu na dosiahnuté vzdelanie či stupeň inteligencie? V nasledujúcom texte vám webový portál www.inc.com prinisiel niekoľko taktík, ktoré vám v tom môžu pomôcť.

Udžiavajte otvorený pohľad

Časopis Journal of Experimental Psychology napísal, ako vedci prišli na to, že sklopený zrak je vnímaný ako znak nižšej inteligencie. Ich teória sa opiera o to, že pohľad uprený smerom nadol môže naznačovať depresiu alebo úzkostný stav.

Schudnite

Iná česká štúdia zase zistila, že niektoré črty tváte, ako dlhší nos či úzka brada, sú spájané s vnímaním inteligencie a atraktivitou.

Noste hrubé okuliare

The Wall Street Journal citoval výskum z roku 2011 publikovaný v Swiss Journal of Psychology. Tento prezradil, že ľudia, ktorí nosia okuliare, sú všeobecne vnímaní ako inteligentnejší. Účinok bol vraj ešte väčší pri okuliaroch s hrubým rámom.

Muž držiaci si okuliare
Fotobanka Pixmac

Noste jemný úsmev

Podobný efekt, ako má otvorený pohľad, má aj jemný úsmev na perách. „Ľudia sa zhodli na tom, že jedinci s poklesnutými očnými viečkami a pôsobiaci unaveným dojmom, či tí so zlou náladou, sú celkovo považovaní za menej výkonných s ohľadom na kognitívny výkon,“ citoval denník The Independent.

Neprisahajte

Harris Interactive robil prieskum na vzorke 5 800 náborových manažéroch a pracovníkoch. Skúmal pritom ich postoj k ľuďom, ktorí majú vo zvyku prisahať. Výsledkom bolo, že až 54 % z oslovených priznalo, že u takýchto ľudí majú pocit nižšej inteligencie. Vysoké percento z nich tiež potvrdilo, že okrem toho pôsobia títo „prisahači“ menej profesionálne, nevyzreto a tak, akoby nemali život celkom pod kontrolou.

Hovorte jasne a príjemne

Niektorí ľudia sa snažia vo svojej komunikácii používať množstvo cudzích slov, aby pôsobili inteligentnejšie. Často to má však úplne opačný efekt. Miesto toho je lepšie zvoliť jasnú a jednoduchú reč, ktorej všetci porozumejú. Ak problematike skutočne rozumiete, nepotrebujete to ešte zdôrazňovať zvýšeným tónom hlasu či rôznymi odbornými termínmi.

Prieskum, ktorý prišiel s vyššie uvedenými tvrdeniami, pochádza z časopisu Apllied Cognitive Psychology.

Zdroj: Inc.com
Tlačiť

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?