Chcete prijať svojho prvého zamestnanca? Aj tieto veci treba zvážiť

23. januára 2017
Pracovný pohovor, personalistka
ilustračné: thinkstockphotos.com

Prišiel čas, kedy chcete povoliť inému človeku, aby sa infiltroval do radov vašej spoločnosti? Je to vzrušujúci a zároveň veľmi významný krok, ktorý vás môže v mnohom zaskočiť.

Netreba však hneď panikáriť. Zrejme už máte toľko práce, že sami ju nezvládate vykonávať a to je veľký úspech pre každého podnikateľa. Predtým, ako pristúpite k samotnému náborovému procesu, dajte si pozor aj na niekoľko nižšie uvedených faktorov.

Nezamestnanosť, pohovor
Thinkstock

Financie

Prijatie zamestnanca, ktorý pre vás bude pracovať na skrátený alebo plný úväzok, nie je žiadnou lacnou záležitosťou. Dobre si preto preverte, koľko vás bude stáť celková cena práce vrátane všetkých súvisiacich odvodov a poplatkov, prípadne odmien, ktoré plánujete zamestnancovi vyplácať.

Legislatíva

Kým prijmete vášho prvého zamestnanca, uistite sa, že poznáte všetky príslušné právne predpisy, ktoré sa vzťahujú na túto oblasť. Naštudujte si práva a povinnosti zamestnancov aj zamestnávateľa a všetky dôležité zákonné ustanovenia, prípadne sa o tom poraďte s odborníkom. Budete tak vedieť, čo vás čaká na oboch stranách rieky.

Vyhľadávanie uchádzačov

Každý, kto plánuje zamestnávať ľudí, chce to najlepšie, čo trh ponúka. Možností, ako nájsť vhodných kandidátov, je našťastie dosť. Zohľadnite pritom sektor, v ktorom bude pôsobiť a využiť môžete aj rôzne špecializované platformy či sociálne médiá.

V neposlednom rade máte k dispozícii služby rôznych externých subjektov, za ktoré však budete musieť zaplatiť. Aj tieto možnosti je ale dobré poznať a vedieť, čo vám môžu ponúknuť a v čom vás napríklad odľahčia. Urobte si najprv prieskum trhu a podľa toho si napokon zvoľte tú najpriliehavejšiu alternatívu.

Pracovné pohovory

Pri hľadaní vhodných uchádzačov by ste si mali dať pozor na bežné chyby, ktorých sa dopúšťajú manažéri v prijímacom procese. Môžete sa poradiť so skúsenejšími kolegami, alebo využiť služby externých organizácií. Množstvo dôležitých odporučení nájdete aj na internete a v príslušnej literatúre.

Dajte pritom aj na vaše pocity. Ak vám daný kandidát nesedí osobnostne a vy potrebujete človeka, s ktorým budete v blízkom kontakte, radšej zvážte, či nezoberiete niekoho, kto má o niečo menej skúseností, avšak ľudsky vám viac vyhovuje.

Veľmi dôležité je aj to, aby ste k celému procesu pristupovali seriózne. Rozhodnutie o prijatí zamestnanca nepatrí medzi také, ktoré možno meniť zo dňa na deň. Má to obrovský dopad aj na život prijatého človeka. Máte tak na sebe skutočnú zodpovednosť za ďalšieho človeka a aj za jeho rodinu.

V neposlednom rade je to významný krok pre váš biznis ako taký. Nový zamestnanec bude reprezentovať vašu korporátnu kultúru a aj od neho môže závisieť vaše ďalšie napredovanie.

Zdroj: Entrepeneur.com, Podnikam.sk
Tlačiť

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?