Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je IBAN a ako na jeho prepočet

čo je iban
21. mája 2016 Tlačiť

Od 30.1. pri prevodoch v rámci členských krajín SEPA zaniklo číslo účtu v starom formáte BBAN a po novom sa uvádza iba vo formáte IBAN. Čo to vlastne ten IBAN je, aký je jeho tvar a ako si ho viete vypočítať?

IBAN je skratka od International Bank Account Number a ide o medzinárodne štandardizovanú formu čísla účtu. Tá umožňuje jednoznačnú identifikáciu tak čísla účtu, ako aj banky a tiež krajiny. Nový tvar čísla účtu vychádza zo starého tvaru, ktorý je tzv. národnou časťou IBANu.

Od februára 2016 sa používa nielen nový tvar čísla účtu, ale zanikla zároveň aj povinnosť uvádzať tzv. BIC SWIFT kód banky príjemcu platby. Tento kód slúžil pre identifikáciu a mal 8 alebo 11 znakov zložených z veľkých písmen a číslic. Ak chcete vedieť, ako vyzerá Váš IBAN a poznáte len staré číslo účtu, vyskúšajte našu kalkulačku IBAN.

Prečo sa vlastne IBAN zavádzal?

Formát IBAN má za cieľ zjednodušiť a zrýchliť spracovanie cezhraničných platieb medzi členskými krajinami SEPA. Vďaka tomu je platba v mene EURO jednoduchšia a rýchlejšia, znižuje sa aj pravdepodobnosť chyby pri prevode finančných prostriedkov.

IBAN sa využíva najmä medzi krajinami Európskeho hospodárskeho priestoru, čo sú krajiny EÚ a Nórsko, Lichtenštajnsko a Island, ale do systému platieb formou tohto čísla účtu je zapojených aj množstvo iných území a krajín, ktoré nie sú ani členom EHP, ani členom EÚ. Formát čísla účtu v tvare IBAN vyžadujú napríklad aj krajiny ako Turecko, Izrael alebo niektoré balkánske krajiny.

Formát IBAN a jeho štruktúra na Slovensku

Na Slovensku má IBAN vždy 24 znakov, pričom prvé dva sú vo forme dvoch písmen a to SK ako kód krajiny. Nasleduje tzv. kontrolný kód, ktorý je pre každé číslo účtu špecifický a za ním nasleduje kód banky tak, ako ho poznáme aj doteraz. Tento kód je štvormiestny. Potom pokračuje IBAN 6-miestnym predčíslim účtu a na záver je 10 miestne číslo účtu, taktiež v tvare, ako ho máte aj doteraz.

Tu je grafické znázornenie pre vysvetlenie čísla účtu v tvare IBAN:

formát účtu v tvare IBAN

Samotný formát čísla účtu je stanovený štandardom s označením EBS204. Tento štandard bol vydaný Európskym výborom pre bankové štandardy a je založený na základe medzinárodnej normy ISO, konkrétne ISO 13616:2007.

Ako zistiť IBAN?

Najspoľahlivejšie zistíte svoj IBAN prostredníctvom online bankingu a internet bankingu – tu máte 100% istotu, že máte absolútne presné číslo účtu v novom tvare. Na druhú stranu, existujú aj rôzne generátory, konvertory a kalkulačky na prevod čísla účtu na IBAN. Tie sú založené na výpočte čísla IBAN, čiže tu dochádza ku konverzii čísla účtu podľa všeobecného vzorcu.

Ak chcete vedieť výpočet IBAN, odporúčame použiť aj náš konvertor:

(0-6 číslic)
(2-10 číslic)

Existuje tiež napríklad aj tzv. validátor IBAN, ktorý zistí, či IBAN, ktorý zadáte na overenie, je naozaj v správnom tvare. Aj v tomto prípade ide o kalkulátor fungujúci na základe výpočtu podľa presného vzorca.

Zoznam členských krajín SEPA

Do medzinárodného systému SEPA je zapojených viacero krajín. Ide buď priamo o krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru, alebo o krajiny, ktoré sú zaradené medzi tzv. autonómne oblasti (napríklad rôzne štáty a ostrovy Karibiku), prípadne krajiny, ktoré sa nachádzajú na území Európy, no nie sú členmi EHP a do systému SEPA pristúpili až dodatočne.

Toto sú členské krajiny SEPA:

Krajiny EHP:

Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

Tzv. autonómne oblasti a ostatné územia:

Alandské ostrovy, Azory, Ceuta a Melila, Martinik, Guadalupe, Gibraltár, Madeira, Francúzska Guyana, Réunion, Kanárske ostrovy, Mayotte, Sv. Bartolomej, Sv. Martin, Sv. Pierre a Miquelon

Krajiny Európy, ktoré nie sú členmi EHP a do SEPA pristúpili dodatočne:

Monako, San Marino, Švajčiarsko

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

IBAN

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X