Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Daňová kobra vyšetruje hotovostné podvody pri DPH

Fotobanka Pixmac
18. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Podvody pri dani z pridanej hodnoty sa po zavedení kontrolného výkazu sústredili na odpočty z hotovostných transakcií. Vyšetrovatelia objavili aj takmer stovku schránkových firiem, ktoré takto žiadali nadmerné odpočty za milióny eur.

Podvodníci presedlali na hotovostné odpočty DPH

Podvody pri dani z pridanej hodnoty sa po zavedení kontrolného výkazu sústredili na odpočty z hotovostných operácií. Daňová kobra v rámci svojej akcie s názvom Čierny motýľ odhalila 222 firiem, ktorých celkový uplatnený nadmerný odpočet pri dani z pridanej hodnoty z hotovostných transakcií dosiahol 9,2 mil. eur. Až 92 firiem pritom boli nekontaktné schránkové spoločnosti, ktoré si uplatňovali nadmerné odpočty v sume 5,4 mil. eur.

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol šéf finančnej správy František Imrecze, firmy v týchto prípadoch využívajú jedinú anonymizovanú časť kontrolného výkazu, ktorou sú práve hotovostné transakcie. Podľa súčasne platnej legislatívy totiž do tejto časti kontrolného výkazu musia uvádzať iba kumulovanú sumu hotovostných transakcií bez konkretizovania jednotlivých operácií.

V niektorých firmách tak nadmerné odpočty pri týchto transakciách stúpli na nereálne hodnoty, čím podľa Imreczeho stúpa podozrenie z nelegálnej činnosti. Pri kontrolách takýchto firiem pritom podľa neho nie je výnimkou, že účtovníčky nemajú k dispozícii žiadne doklady k hotovostným transakciám. Ako dodal, konateľ jednoducho zavolá účtovníčke, akú sumu má do spomínanej časti kontrolného výkazu zadať. Výnimkou neboli ani spoločnosti, ktorých konatelia „žijú v lese“ a ani netušia, že nejakú firmu vlastnia.

Aktuálny stav by sa však čoskoro mal zmeniť. Rezort financií totiž prišiel s novelou zákona o dani z pridanej hodnoty, o ktorej poslanci parlamentu rozhodnú už na aktuálnej schôdzi. Od budúceho roka by tak mala v kontrolnom výkaze pribudnúť povinnosť od určitej sumy daňovej povinnosti konkretizovať aj jednotlivé hotovostné transakcie. Podľa aktuálneho návrhu by takúto povinnosť mali mať subjekty, ktorých daňová povinnosť z hotovostných transakcií za zdaňovacie obdobie prekročí 3 000 eur. Pri takomto nastavení by sa zmena týkala zhruba len 1 800 subjektov. Podľa ministerstva financií by sa týmto opatrením zabránilo, aby boli hotovostné platby na základe jednoduchých daňových dokladov využívané na nadmerné odpočty.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

26apr6:30Cash Flow - Prehľad peňažných tokov podľa súčasnej právnej úpravy6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow

09máj6:30BOZP v stavebníctve – "Vyhláška MPSVaR SR č. 147/2013 a jej novely : vyhl. MPSVaR SR 46/2014 a vyhláška MPSVaR SR č. 100/20156:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

10máj6:30Registrácie v sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni - prehľad povinností mzdovej účtovníčky6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X