Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Daňové licencie majú firmy platiť od jari 2015

Daňové licencie majú firmy platiť od jari 2015
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
10. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Nové daňové licencie, ktoré avizuje rezort financií v návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, budú musieť obchodné spoločnosti zrejme platiť od jari 2015. Konštatoval to po štvrtkovom rokovaní vládneho kabinetu, na ktorom ministri návrh rozpočtu schválili, šéf rezortu financií Peter Kažimír.
 
Konkrétne detaily tohto opatrenia zatiaľ známe nie sú, rezort financií chce o nich v nasledujúcich týždňoch rokovať so zamestnávateľmi.
 

MF SR kalkuluje s priemernou sumou licencie 1 000 eur ročne na firmu

„Pomenovali sme zámer. Sme rozhodnutí doručiť takýto typ nástroja. O konkrétnych detailoch budeme rokovať v nasledujúcom mesiaci,“ vyhlásil minister financií s tým, že takýto typ licencií sa používa aj v iných krajinách. Ako príklad uviedol Rakúsko, kde podobnú licenciu platia spoločnosti s ručením obmedzeným vo výške 1 750 eur ročne. Ministerstvo financií v návrhu rozpočtu kalkuluje s priemernou sumou licencie 1 000 eur ročne na obchodnú spoločnosť. Platby však budú zrejme pre spoločnosti diferencované. Podľa čoho, bude závisieť od nasledujúcich rokovaní. 
 
Dôvodom, prečo sa vláda rozhodla využiť tento nástroj, je podľa Kažimíra vývoj daňových povinností obchodných spoločností v posledných rokoch. Za posledné štyri roky totiž podľa neho vyše 60 % právnických osôb malo nulovú daňovú povinnosť, kým počet firiem stále stúpa. Opatrenie má podľa ministra napomôcť k lepšej predvídateľnosti príjmov a motivovať ku kladnej daňovej povinnosti. „Nehovoríme o nejakej sume, ktorá by mala niekoho zlikvidovať,“ dodal. 
 

 
Uvedenú licenciu však zrejme všetky podniky platiť nebudú. Rezort financií totiž podľa Kažimíra počíta s tým, že poplatku sa vyhnú napríklad novovzniknuté firmy. Takisto zrejme budú mať možnosť poplatok odložiť na nasledujúce účtovné obdobia spoločnosti, ktoré sa dostanú do platobnej neschopnosti. V každom prípade má platiť, že pre spoločnosti, ktoré dane odvádzajú, bude poplatok za licenciu odpočítateľnou položkou. 
 
Ministerstvo financií zavedenie novej daňovej licencie prezentovalo spolu so zámerom zníženie korporátnej dane z terajších 23 % na 22 %. Pri započítaní oboch spomínaných opatrení by mal byť rozpočet v pluse. Na licenciách by totiž mal vybrať o 84,2 mil. eur viac, ako ho bude stáť zníženie sadzby korporátnej dane. Ako doplnil vo štvrtok premiér Robert Fico, zavedenie licencií vníma skôr ako preventívny prostriedok, ktorý vláda kompenzuje práve znížením dane z príjmov právnických osôb.
 

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Podnikam.sk

Z kategórie Daňová licencia

Najčítanejšie za 24 hodín

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...