Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Konečne štúdia, ktorá vysvetľuje, prečo víťazi švidľujú

Ngmotjw4unoddfuezwl1.jpg
19. februára 2016 Zdroj www.gizmodo.com Tlačiť

Priznajme si to. Väčšina z nás je zvedavá, prečo toľko bohatých, úspešných a mocných ľudí podvádza a klame. Je to preto, že iba nepoctivo zmýšľajúcim ľuďom sa podarí uspieť? Existuje štúdia, ktorá tvrdí, že práve víťazstvo samo o sebe zapríčiní, že začneme podvádzať.

Experimentálnu štúdiu, na ktorej sa podieľali vedci z Ben Gurionovej univerzity a z Hebrejskej univerzity v Jeruzalame, nedávno zverejnilo oficiálne periodikum americkej Národnej akadémie vied Proceedings of the National Academy of Sciences.

Účastníci pokusu sa zapojovali do rôznych hier a ukazovalo sa, že tí, ktorí vyhrali v prvej sérii hier, začali v tej ďalšej podvádzať.

Vo všetkých hrách stáli proti sebe dvaja súperi. V prvých experimentoch boli účastníci náhodne rozdelení do dvojíc a hrali jednoduché poznávacie alebo tipovacie hry. Víťazi dostali za odmenu slúchadlá.

Potom boli účastníci znovu náhodne rozdelení do dvojíc a začali hrať kocky, pričom nikto nevedel, či jeho súper predchádzajúce kolo hier vyhral alebo prehral.

V tejto hernej sérii existovala možnosť vyhrať až 12 šekelov. Výsledky hodov pritom pokusným osobám nikto nekontroloval – aký výsledok nahlásili, taký mali. Ak ich súčet hodu v kockách činil sedem – najbežnejší výsledok –, mali nárok na polovicu výhry a ich súper na druhú. S vyšším skóre sa zvyšovala pomerná časť odmeny pre víťaza a zmenšovala časť pre porazeného.

Hra v kocky má však pomerne výraznú štatistickú pravdepodobnosť. A keď môžu jednotliví hráči náhodou dosiahnuť neobvykle vysokého alebo nízkeho výsledku, agregované výsledky by sa mali pohybovať okolo hodnoty sedem. A v prípade víťazov prvého kola to tak nebolo. Ľudia, ktorí vyhrali prvú sériu súťaží, hlásili v priemere výsledok 8,75 oproti porazeným, ktorí hlásili 6,35.

Takže nielen, keď vyhráte, začnete si robiť nároky na ďalšie víťazstvo. Stačí nám len spomenúť si na to, ako sme boli kedysi úspešní.

Izraelskí vedci potom požiadali v ďalšom pokuse ľudí, aby si spomenuli buď na okamžik, v ktorom vyhrali, alebo na chvíľu, keď sa im podarilo niečo, čo si zaumienili.  Potom vyplnili dotazník, z ktorého malo vyplývať, či majú pocit nadradenosti, a že sú vyvolení.

Tí, ktorí si spomenuli na nejaké zo svojich víťazstiev, mali – aspoň podľa uvedeného dotazníka – výraznejší pocit nadradenosti ako osoby , ktoré si vybavili splnenie osobného cieľa. Vedci dospeli k záveru, že víťazstvo ide ruka v ruke s pocitom, že som vyvolený, nadradený a mám nárok na niečo, čo si ostatní musia zaslúžiť.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

sebarozvojzaujímavosti

Odporúčané články

Témy

sebarozvojzaujímavosti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Etika v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...