Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lízingový trh v minulom roku vzrástol o 7 %

Lízingový trh v minulom roku vzrástol o 7 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
19. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ťahúňom trhu bolo financovanie osobných, úžitkových a nákladných vozidiel ako aj nehnuteľnosti.

Najsilnejšou komoditou na lízingovom trhu boli osobné automobily

Lízingový trh v minulom roku rástol. Obstarávacia cena predmetov financovaných prostredníctvom členov Asociácie leasingových spoločností SR totiž vlani vzrástla o 7 % na 1,94 mld. eur. Počet zmlúv sa medziročne zvýšil o 11 % na takmer 83 tisíc.

Ťahúňom trhu bolo podľa vyjadrení asociácie financovanie osobných, úžitkových a nákladných vozidiel ako aj nehnuteľnosti. Aj prvé výsledky obchodov lízingového sektora z tohto roka potvrdzujú rastový trend, pričom sa darí najmä novým investíciám do nákladných a úžitkových áut.

V poslednom štvrťroku 2014 vzrástli obchody lízingových spoločností medziročne identicky o 7 %. „V poslednom štvrťroku minulého roka výrazne potiahla lízingový trh na Slovensku najmä komodita strojov a zariadení, keďže jej medziročný objem financovania narástol až o pätinu. Stabilný, až desatinový rast, mali v závere roka aj obchody lízingových spoločností v autách do 3,5 tony, pričom dominantný podiel a rastovú dynamiku si tu naďalej držali firemní klienti,“ povedal predseda predstavenstva lízingovej asociácie Dušan Keketi. 

Obratovo najsilnejšou komoditou na lízingovom trhu boli osobné automobily. Nový objem financovania tu za 12 mesiacov uplynulého roka dosiahol 968 mil. eur, čo bolo medziročne o 10 % viac. Objemovo druhou najvýznamnejšou komoditou zostalo financovanie nákladných vozidiel s novým obratom vo výške 402 mil. eur a medziročným nárastom o 9 %. Nové obchody lízingových spoločností v komodite strojov, zariadení a technológií sa mierne posilnili na hodnotu 366 mil. eur. 

Asociácia leasingových spoločností Slovenskej republiky vznikla v roku 1992 a združuje spoločnosti priamo sa zaoberajúce podnikaním alebo činnosťami súvisiacimi s dlhodobým prenájmom majetku. Členmi asociácie je v súčasnosti do 40 bankových, nezávislých alebo koncernových lízingových spoločností výrobcov vozidiel. Väčšina členov má univerzálne komoditné zameranie alebo sa orientuje iba na financovanie vozidiel. Asociácia je zapojená aj do medzinárodných štruktúr a to prostredníctvom svojho členstva v európskej federácii národných lízingových asociácií – organizácii Leaseurope.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

26apr6:30Cash Flow - Prehľad peňažných tokov podľa súčasnej právnej úpravy6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow

09máj6:30BOZP v stavebníctve – "Vyhláška MPSVaR SR č. 147/2013 a jej novely : vyhl. MPSVaR SR 46/2014 a vyhláška MPSVaR SR č. 100/20156:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

10máj6:30Registrácie v sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni - prehľad povinností mzdovej účtovníčky6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X