Máte problém, ktorý neviete vyriešiť? Položte si týchto 5 otázok!

25. októbra 2016
Podnikateľ, rozhodovanie,  problém
Thinkstock

Život je plný zložitých situácií, s ktorými si často nevieme poradiť. Profesor firemnej etiky na Harvardovej obchodnej škole Joseph L. Badaracco radí nasledovné. 

Web Inc.com opisuje zaujímavý prístup profesora firemnej etiky na Harvardovej obchodnej škole, Josepha L. Badaracca, ktorý pomáha s riešením zložitých problémov.  L. Badaracco vychádza napodiv z prác mysliteľov minulosti, a nie z najnovších teórií riadenia. Dávni myslitelia sa zaoberali otázkami ľudskej prirodzenosti, súžitia v spoločnosti a etickými otázkami nad tým, ako sa rozhodovať. Svoje myšlienky popísal v knihe, ktorej obsaj sa dá zhrnúť do vety: „Ak riešite problém a nemáte poňatia, čo sa z neho vyvinie, rozoberte ho ako manažér, ale vyriešte ho ako človek.“

Manažérsky prístup znamená spoluprácu s ostatnými a snahu problému skutočne porozumieť. „O takýchto veciach nerozhodujete sami ani vďaka okamžitému záblesku geniality. Zožeňte si informácie a použite nástroje, ktoré máte, a s ostatnými problém rozoberte.

Badaracco sformuloval päť otázok, ktoré poslúžia ako pomôcka, keď sa rozhodujete v zložitých záležitostiach:

  1. Aké sú obecné vzájomné dopady?
  2. Aké sú moje základné povinnosti?
  3. Čo bude fungovať vo svete, aký je teraz?
  4. Kto sme?
  5. S čím môžem žiť?

Tieto otázky sa v rôznych obmenách opakujú v rokovaniach o ťažkých rozhodnutiach vo filozofii, teológii i literatúre,“ vysvetľuje profesor.

 

Zdroj: HBS Working Knowledge/Forbes
Tlačiť

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?