Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Medzi rizikové podnikanie patrí v SR aj vzdelávanie či pohostinstvo

Fotobanka Pixmac
7. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa analýzy poradenskej firmy Bisnode je krachom ohrozená približne každá tretia firma podnikajúca v ťažbe či výrobe elektriny, každá štvrtá spoločnosť v segmente vzdelávania a každý piaty subjekt v pohostinstve a ubytovaní.

Najrizikovejšie sa v SR podniká v ťažbe

Najrizikovejšími oblasťami na podnikanie sú na Slovensku ťažba, výroba elektriny, vzdelávanie a pohostinstvo. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode. Výsledky vychádzajú z metodiky skóringového modelu Bisnode, ktorého cieľom je odhadnúť riziko úpadku firmy v nasledujúcich dvanástich mesiacoch.

Detailná analýza slovenskej podnikateľskej základne ukázala, že krachom je ohrozená približne každá tretia firma podnikajúca v oblasti ťažby či výroby elektriny. Nasleduje segment vzdelávania, kde je ohrozená každá štvrtá spoločnosť, v pohostinstve a ubytovaní je krachom ohrozený každý piaty subjekt.

„Každá ekonomika má svoje špecifiká v nastavení segmentu. Na rozdiel od Českej republiky je na Slovensku viac riziková výroba elektriny a ťažba,“ konštatoval analytik Bisnode Michal Řičař. Podľa neho vzhľadom k investičnej náročnosti oboch spomínaných segmentov sa dá predpokladať, že slovenský trh neposkytuje natoľko atraktívne a profitabilné príležitosti ako český trh.

„Pomerne prekvapivá je vysoká rizikovosť segmentu vzdelávania, ktorý je spravidla menej rizikovým. Aj tu môžeme povedať, že je to segment menej prívetivý pravdepodobne i menej rozvinutý a tak menej stabilný, čo sa odráža v neľahkom a rizikovejšom podnikaní,“ dodal. 

K najstabilnejším podnikateľským oblastiam podľa analýzy patria činnosti v zdravotnej starostlivosti, v oblasti nehnuteľností, kultúry a výroby elektriny. „Zaujímavé je, že na Slovensku je najväčší podiel najmenej a súčasne najviac rizikových firiem zastúpených v oblasti výroby elektriny. To poukazuje na fakt, že tu pôsobí skupina silných firiem, ktoré ovládajú trh a ostatné spoločnosti v segmente sú značne rizikové,“ vysvetlil Řičař. 

V rozložení rizikovosti a stability firiem v jednotlivých odvetviach podnikania na Slovensku, v porovnaní s Českou republikou, sú podľa Bisnode výrazné rozdiely. V Českej republike patrí k najrizikovejším odborom podnikania obchod, pohostinstvo, doprava a stavebníctvo.

Najstabilnejšie a najmenej rizikové sú firmy, ktoré podnikajú v oblasti zdravotnej starostlivosti, výroby elektriny, vzdelávania, nehnuteľností a poľnohospodárstva. „Z pohľadu rizikovosti podnikania je na tom Česká republika lepšie ako Slovensko, čo odráža stav rozdielnej vyspelosti oboch ekonomík,“ uzavrel Řičař.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

21maralldayEŠIF - nové pravidlá pri kontrole a korekciách pre eurofondové zákazky(Celý deň: streda) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejná správa

22maralldayMediácia a alternatívne riešenie sporov v rámci územnej samosprávy(Celý deň: štvrtok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejná správa

27mar6:30Od rozhodnutia o umiestnení stavby po kolaudáciu6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X