Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Medziročný pokles cien pokračoval aj v apríli

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V priemere za prvé štyri mesiace tohto roka sa spotrebiteľské ceny na Slovensku znížili o 0,4 %.

Nadol idú predovšetkým ceny v doprave, rastie cena vzdelávania

Medziročný pokles spotrebiteľských cien sa nezastavil ani v apríli. Oproti vlaňajšiemu aprílu boli totiž nižšie o 0,1 %. Oproti marcu to však znamenalo zmiernenie medziročného prepadu o 0,2 percentuálneho bodu.

V priemere za prvé štyri mesiace tohto roka sa tak spotrebiteľské ceny na Slovensku znížili o 0,4 %. V medzimesačnom porovnaní však ceny pokračovali v oživovaní rastu, keď po marcovom zvýšení o 0,1 % v apríli vzrástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny na medziročnej báze naďalej ťahajú nadol predovšetkým ceny v doprave, ktoré v porovnaní s vlaňajším aprílom klesli až o 5,4 %. Znížili sa však aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,8 % a ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,4 %.

Na druhej strane vzrástli ceny za vzdelávanie o 3,3 %, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 2,3 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,4 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,3 %, rozličné tovary a služby o 1,2 %, odevy a obuv o 1,1 %, zdravie o 0,6 %, rekreáciu a kultúru o 0,3 % a potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 0,1 %. 

Medzimesačne v apríli oproti marcu vzrástli najmä ceny za odevy a obuv o 1,6 %, dopravu o 1,2 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,6 %, vzdelávanie o 0,3 % a zdraželi aj hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,1 %.

Naopak klesli ceny za alkoholické nápoje a tabak, bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu, zdravie a rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. Na marcovej úrovni zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb a taktiež ceny rekreácie a kultúry.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

26apr6:30Cash Flow - Prehľad peňažných tokov podľa súčasnej právnej úpravy6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow

09máj6:30BOZP v stavebníctve – "Vyhláška MPSVaR SR č. 147/2013 a jej novely : vyhl. MPSVaR SR 46/2014 a vyhláška MPSVaR SR č. 100/20156:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

10máj6:30Registrácie v sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni - prehľad povinností mzdovej účtovníčky6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X