Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Minimálna mzda v OECD je od 40 do vyše 60 % priemernej mzdy

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V rámci tých členov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj, ktorí sú v eurozóne, je nominálna minimálna mzda na Slovensku medzi najnižšími, v roku 2013 bola v sume 4 037 eur.

Vysoká minimálna mzda môže viesť k strate pracovných miest

Minimálne mzdy v členských krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) boli v roku 2013 vo výške od 40 % priemernej mzdy v Česku, Mexiku, USA, Estónsku a Japonsku po vyše 60 % priemernej mzdy v Slovinsku, Francúzsku, Čile a Turecku. Informovala o tom OECD v správe Minimálne mzdy po kríze.

Slovensko v rámci eurozóny patrí k tým krajinám, kde je ročná minimálna mzda najnižšia. Na Slovensku bola v roku 2013 ročná minimálna mzda 4 037 eur. Nižšia bola v Estónsku (3 840 eur) a vyššie ročné minimálne mzdy mali Portugalci (5 820 eur), Gréci (6 825 eur) či Španieli (7 744 eur). Najvyššie ročné minimálne zárobky v rámci eurozóny boli v Luxembursku (22 194 eur), Belgicku (18 713 eur) či v Írsku (17 992 eur). 

OECD konštatuje, že Grécko od vypuknutia ekonomickej krízy minimálnu mzdu znížilo a počas krízy sa výrazne zhoršil pomer minimálnej mzdy k priemernej mzde v Írsku, Španielsku a Turecku. Naopak v rokoch 2007 až 2013 sa zlepšil pomer minimálnej mzdy k priemernému zárobku najmä v Lotyšsku, Slovinsku a Poľsku. 

OECD však poznamenáva, že stanovenie minimálnej mzdy na príliš vysokej úrovni ponecháva málo priestoru na odmeňovanie zamestnancov podľa ich produktivity a môže viesť k strate pracovných miest.

„Želané aj neželané efekty stanovenia minimálnej mzdy sú najviac citeľné u žien a mládeže, čiže u skupín, ktoré sú zvyčajne nadpriemerne zastúpené v sektore s nízkymi mzdami,“ dodáva OECD. Zákonom stanovenú minimálnu mzdu má 26 z 34 členských krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

24jan7:30SPRÁVA A ÚDRŽBA BUDOV7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

25janalldayTransferové oceňovanie(Celý deň: štvrtok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

31janalldayDaňová optimalizácia a štrukturovanie podnikania(Celý deň: streda) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X