Návrh exekútorov na náhodné prideľovanie spisov pomôže občanom

21. októbra 2013
Návrh exekútorov na náhodné prideľovanie spisov pomôže občanom
series object on white tool bench axe Fotobanka Pixmac
Návrh Slovenskej komory exekútorov (SKE) na náhodné elektronické prideľovanie spisov podľa poslanca za Smer-SD Otta Brixiho pomôže občanom.
 
„Táto myšlienka sa mi páči. Ide o logickú výhodu v prospech občanov. Nevidím dôvod, prečo to nepodporiť,“ komentoval Brixi návrh, podľa ktorého by sa spisy exekútorom prideľovali náhodne na krajovom princípe.
 

Spisy pridelia exekútorom elektronicky

Exekučné konanie by tak občanov stálo menej peňazí, keďže dnes si môže veriteľ vybrať akéhokoľvek exekútora, napríklad z druhého konca republiky, čo prirodzene zvyšuje trovy konania o nemalé cestovné. „Budem sa na to pýtať ministra spravodlivosti,“ konštatoval Brixi.
 
Ako zásadné antikorupčné opatrenie, ktoré pretrhá často nezdravé väzby medzi veľkými veriteľmi a exekútormi, aj ako prosociálne opatrenie podporuje zavedenie elektronických prideľovaní spisov exekútorom i podpredsedníčka ústavnoprávneho výboru Anna Vitteková (Smer-SD). „Myslím si, že tá politická vôľa, samozrejme aj odbornej verejnosti, aj občanov, by na elektronickom prideľovaní spisov mala byť. A že sa vieme dohodnúť na budúcom legislatívnom spracovaní,“ konštatovala Vitteková. 
 

 
O zapracovanie náhodného elektronického prideľovania spisov exekútorom požiadala nedávno listom ministra spravodlivosti Tomáša Boreca Slovenská komora exekútorov. Rezort spravodlivosti označil tento návrh za jednu z pracovných ideí, o jeho definitívnom zapracovaní do zákona zatiaľ nerozhodol.
 
Zdroj: SITA, Podnikam.SK
Tlačiť

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?