Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Newsletter správa týždňa

Ak dôchodca pracuje a je z tohto dôvodu nemocensky poistený, môže počas dočasnej práceneschopnosti (PN) dostávať zo Sociálnej poisťovne súčasne starobný dôchodok aj nemocenské dávky pracujúceho dôchodcu. Naopak, poberateľ starobného dôchodku nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. Viac o nemocenských dávkach pracujúceho dôchodcu sa dočítate v článku.

Štát sa po niekoľkoročnom odklade chystá zaviesť ročné zúčtovanie odvodov do sociálnej poisťovne.  Ministerstvo práce a sociálnych vecí  predložilo legislatívny návrh, aby sa ročné zúčtovanie sociálnych odvodov prvýkrát uskutočnilo v roku 2020 za rok 2019. Sociálna poisťovňa, ktorá má ročné zúčtovanie odvodov vykonávať, však pre potrebu rozsiahlych zmien v informačných systémoch žiada tento proces posunúť o dva roky. Rezort práce a sociálnych vecí po argumentoch Sociálnej poisťovne uznal, že zaviesť ročné zúčtovanie odvodov do sociálnej poisťovne od 1. januára budúceho roka je nereálne. Isté je teda len to, že Sociálna poisťovňa prvýkrát ročne zúčtuje príjmy pracujúcich ľudí najskôr v roku 2021 za rok 2020.

Nadmerný odpočet DPH je častým problémom mnohých podnikateľov, nadmerný odpočet DPH, ako aj jeho vrátenie upravuje ustanovenie § 79 zákona o DPH. Dočítate sa aj o tom ako funguje nadmerný odpočet DPH a daňová kontrola.

Ak je niečo predmetom DPH, musí sa vždy skúmať, aké daňové dopady má samotné dodanie. Jedným z krokov je aj zistenie, či predmetné dodanie nie je náhodou od DPH oslobodené. Ak je dodanie od DPH oslobodené, nemusí platiteľ fakturovať tovar alebo službu s DPH. Táto výhoda je však niekedy aj nevýhodou, najmä pri nároku na odpočet DPH na vstupe. V článku si prejdeme oslobodenie od DPH v roku 2018.

V praxi by sme pomerne ťažko hľadali podnikateľa, ktorý sa počas výkonu podnikateľskej činnosti nestretol s nesplnenou pohľadávkou. V aktuálnom článku si tak priblížime niektoré možnosti, po ktorých možno siahnuť v takýchto prípadoch. Zistíte, ako funguje vymáhanie pohľadávok, aký je jeho postup, kroky a čo hovorí na vymáhanie pohľadávok zákon a aká je prax a skúsenosti. Dáme vám aj rady a tipy ako vymáhanie pohľadávok zvládnuť.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X