Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Orgány v s.r.o. v roku 2017

Organy s.r.o.
organy s.r.o.
6. októbra 2017 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Spoločnosť s ručením obmedzeným je jedným z najpreferovanejších a najrozšírenejších typov obchodnej spoločnosti na slovenskom trhu. Každý rok stúpa počet podnikateľov, ktorí si pre svoje podnikanie zvolia práve túto formu obchodnej spoločnosti. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli venovať jej náležitú pozornosť.

S.r.o. je kapitálovou spoločnosťou. To znamená, že jej majetok je oddelený od majetku jej spoločníkov. Založenie s.r.o. sprevádza relatívne jednoduchý administratívny proces a samotné obmedzené ručenie spoločníkov je pre zakladateľov veľmi výhodné. Po splatení základného imania totiž prestávajú spoločníci ručiť za záväzky spoločnosti. Všetky tieto skutočnosti spoločne vytvárajú vhodný podklad pre relatívne flexibilnú a bezpečnú formu podnikania. Aby mohla spoločnosť plniť svoje poslanie a stanovené ciele, je nevyhnutné zabezpečiť koordináciu úloh prostredníctvom určitej štruktúry orgánov.

Orgány v s.r.o.

S.r.o. je právnickou osobou a ako právnická osoba disponuje právnou subjektivitou, teda spôsobilosťou mať práva a povinnosti. Keďže je právnickou osobou, nemôže konať takým spôsobom ako fyzické osoby. Potrebuje preto určitú štruktúru  a vnútornú organizáciu, prostredníctvom ktorej bude vykonávať svoju pôsobnosť. Zákon ustanovuje povinnosť vytvárať vnútornú štruktúru orgánov v tomto type obchodnej spoločnosti. Jej orgány rozdeľuje do dvoch kategórií – obligatórne (povinne vytvárané)fakultatívne (dobrovoľne vytvárané).

Medzi povinne vytvárané orgány s.r.o. patrí valné zhromaždenie tvorené všetkými spoločníkmi spoločnosti. Ak má spoločnosť len jedného zakladateľa a spoločníka, vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenie tento jediný spoločník. Valné zhromaždenie je zároveň najvyšším orgánom s.r.o.. Ďalším povinne vytváraným orgánom sú konatelia. Zákon ďalej ustanovuje, že spoločníci sa môžu v spoločenskej zmluve dohodnúť aj na zriadení dozornej rady. Valné zhromaždenie tak možno prirovnať k zákonodarnému orgánu, konateľov k výkonnému orgánu a dozorná rada (ak je zriadená) má postavenie kontrolného orgánu spoločnosti.

Na to, aby spoločnosť fungovala optimálne, je potrebné, aby nemal žiadny z týchto orgánov príliš dominantné postavenie vo vzťahu k ostatným. Hlavným cieľom právnej úpravy je ustanoviť ich pôsobnosť, práva i povinnosti takým spôsobom, aby bolo ich postavenie vyvážené. V prípade jednoosobovej spoločnosti sa môže stať, že pôsobnosť valného zhromaždenia a funkciu konateľa bude vykonávať tá istá osoba. Vzhľadom na jej charakter je však niekedy dokonca efektívnejšie.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

podnikanie v s.r.o.Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
Legislatíva, zákony
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Verejná správa
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny

december

18dec8:30Ako viesť modernú materskú školu od A do Z8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva,Školstvo

27decalldaySpotrebná daň z tabakových výrobkov - Podanie oznámenia o množstve cigariet uvedených do daňového voľného obehu(Celý deň: streda) Typ Udalosti:Povinnosti

27decalldayDaň z pridanej hodnoty - Podanie kontrolného výkazu za kalendárny mesiac(Celý deň: streda) Typ Udalosti:Povinnosti

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X