Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pivo, ktoré sa dá jesť? Dvaja podnikatelia prišli s týmto nápadom

Founders 1200x672 e1458304118368.jpg
21. marca 2016 Zdroj Forbes Tlačiť

Študent ekonómie prišiel s týmto nápadom, ako zúžitkovať odpad, ktorý vzniká pri varení piva.

Dan Kurzrock začal variť pivo už ako devätnásťročný. V kampuse Kalifornskej univerzity v Los Angeles, kde nastúpil do prvého ročníka. Ako študenta ekonómie so záujmom o udržateľný rozvoj ho veľmi znepokojovalo, že na každú várku piva vyprodukuje tiež zhruba deväť kilo sladového odpadu.

Nemohol som uveriť vlastným očiam, keď som videl, koľko materiálu spotrebujeme na 20 litrov piva a koľko toho zostane,“ hovorí dnes dvadsaťšesťročný podnikateľ. „Hovoril som si, že musí existovať nejaký lepší spôsob. Nemohol som sa zbaviť pocitu, že jednoducho vyhadzujem veľké množstvá ovsených vločiek.“

Prvý krok k zmene urobil Kurzrock – spolu s kamarátom Jordanom Schwartzom – ešte na vysokej. Z toho, čo po varení piva zostalo, začali spoločne piecť a predávať chlieb. Pivné zbytky totiž stále obsahujú dostatok vlákniny a proteínov k ďalšiemu využitiu. Piekli v Schwartzovom byte a v kampuse predávali zhruba 20 bochníkov týždenne. Vynášalo im to dosť, aby bez problémov pokryli náklady spojené s ich novým koníčkom.

Zistili sme, že ľudia sú fascinovaní príbehom, ktorý stojí za našim chlebom. Teda nielen tým, že sa jedná o čerstvý, vlastnoručne robený chlieb, ale že jeho hlavnou prísadou sú zbytky z najobľúbenejšieho nápoja všetkých vysokoškolákov,“ hovorí dnes Kurzrock.

Oficiálny biznis Kurzrock a Schwartz rozbehli v roku 2012 a pomenovali ho ReGrained. Len sa preorientovali z pečenia chleba na výrobu müsli tyčiniek, tisícok každý mesiac. „Výroba chleba bola príliš prácna, chceli sme produkt, ktorý by šlo vyrábať vo väčšom množstve,“ vysvetľuje Kurzrock.

V časoch, keď sa potravinársky priemysel potýka s problémom obrovského plýtvania už i tak dosť obmedzenými zdrojmi, je nápad dvoch mladíkov výborný. Okrem toho  všetky obilniny používané k výrobe tyčiniek pochádzajú z miestnych pivovarov a ostatné ingrediencie ako napríklad mandle či quinoa zase od ekologicky šetrných dodávateľov.

V poľnohospodárskych oblastiach výrobcovia piva nespracovaný odpad väčšinou predávajú miestnym farmárom ako krmivo pre zvieratá alebo na kompost. V mestách to ale nejde a využiteľné zbytky väčšinou končia na skládkach. Podnikanie priateľov z ReGrained tak môže byť zaujímavé i z tohoto pohľadu. A zdá sa, že malí pivovarníci sa o tento startup už pomaly začínajú zaujímať.

Tycinka e1458304057823.jpg

Jedným z ich dodavateľov je napríklad i sanfranciský pivovar 21st Amendment. Podľa svojho zakladeteľa Shauna O’Sullivana pri každej várke piva vyprodukuje cez dve tony sladového odpadu, čo je samozrejme omnoho viac než malinký podnik ReGrained môže spracovať. Väčšina jeho odpadu tak končí u farmára v Central Valley, ktorý ho používa ako krmivo pre dobytok.

Už sa ale tešíme, keď budeme ReGrained predávať viac, ich kapacita totiž rastie. Ich tyčinky sú vynikajúce a je skvelé vidieť, ako sa dá využiť materiál, ktorý by inak skončil na skládke,“ dodáva O’Sullivan.

V súčasnosti majú– okrem chytľavého sloganu „Eat Beer“ – i plno nápadov, kam svoje podnikanie smerovať ďalej. Ich cieľom je byť natoľko veľkí, aby mohli významne znížiť problém s pivným odpadom. „Opätovné použitie pivného odpadu je síce krásny nápad, ale nestačí to,“ tvrdí  Kurzrock.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

inovácienové trendypivopodnikateliastartupúspešní podnikatelia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X