Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podnikáte vo svojom byte? Môžu vám zvýšiť cenu elektrickej energie

Elektromer
Fotobanka Pixmac
10. novembra 2011 Tlačiť

Je vaše miesto podnikania uvedené v Živnostenskom registri zhodné s adresou vášho bytu? Má vaša spoločnosť v obchodnom registri zapísané ako sídlo adresu vášho bytu? Táto skutočnosť môže ovplyvniť cenu energií, za ktorú platíte. Ako? O tom už  v nasledujúcom článku.

Drahšie spoločné priestory

Od prvého januára 2011 vstúpil do platnosti Výnos Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 2/2010 v znení neskorších predpisov o cene elektrickej energie v spoločných priestoroch, v zmysle ktorého musia obyvatelia bytových domov elektrárňam preukazovať, že v ich dome nikto nepodniká. Inak nezískajú lacnejšiu elektrinu na schodiskách či na prevádzku výťahov. Výnos č. 2/2010 o cene elektrickej energie v spoločných priestoroch mení a dopĺňa Výnos č. 2/2008, ktorým sa ustanovuje regulácia cien v elektroenergetike.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v roku 2010 prekvalifikoval spoločné priestory obytných domov na súčasť domácností, čím vlastníkom umožnil platiť za elektrinu v spoločných priestoroch v sadzbe pre domácnosti. V tom istom roku však úrad schválil aj Prevádzkový poriadok. Tento umožnil, aby elektrárne priznávali spoločným priestorom bytových domov sadzby domácností len podmienene, a to na základe predloženia množstva dokladov. Štandardne je bytový dom povinný platiť za elektrinu v spoločných priestoroch v sadzbe vyššej ako domácnosť.

V zmysle výnosu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví spoločným častiam a spoločným zariadeniam bytového domu možno priznať tarifu uplatňovanú pre domácnosti len v prípade, že nebytové priestory, spoločné časti a spoločné zariadenia bytového domu nie sú prenechané na podnikateľské účely iným osobám, a to ani čiastočne. Nebytové priestory, spoločné časti a spoločné zariadenia bytového domu musia byť využívané výlučne domácnosťami.

Lacnejšia elektrina, bez firiem v dome

Ak správca bytového domu chce pre spoločné časti a spoločné zariadenia bytového domu uplatniť výhodnejšiu tarifu vzťahujúcu sa na domácnosti, musí písomne požiadať prevádzkovateľa distribučnej sústavy o zmenu za výhodnejšiu sadzbu.

K žiadosti je potrebné predložiť širší okruh dokladov, ako napríklad:

  • Čestné vyhlásenie správcu bytového domu o tom, že v nebytové priestory, spoločné časti a spoločné zariadenia bytového domu užívajú výlučne domácnosti a nie sú, prenechané na podnikateľské účely iným osobám, a to ani čiastočne.
  • Čestné vyhlásenie každého vlastníka bytu o tom, že byt slúži výlučne na bývanie a spotreba elektriny v tomto byte je výlučne pre vlastnú spotrebu jeho vlastníka.

Podrobný zoznam všetkých dokladov a ich náležitostí, ktoré musí správca bytového domu predložiť, je k dispozícii na internetových stránkach prevádzkovateľov distribučných sústav.

Až potom, čo správca bytového domu predloží správne a úplne vyplnenú žiadosť a všetky doklady v zmysle podmienok stanovených na internetových stránkach prevádzkovateľov distribučných sústav, prevádzkovateľ distribučnej sústavy priradí odberným miestam spoločných častí bytového domu sadzby elektriny ako pre domácnosti.

Čo z toho pre vás vyplýva?

Ak máte ako miesto podnikania, resp. adresu prevádzkarne podľa údajov v Živnostenskom registri uvedenú adresu svojho bytu, alebo ak je adresa vášho bytu uvedená v obchodnom registri ako sídlo obchodnej spoločnosti, prevádzkovateľ distribučnej sústavy vám bude fakturovať spotrebu elektriny za spoločné časti bytového domu so zvýšenou tarifou.

Zvýšená sadzba na elektrinu za spoločné časti a spoločné zariadenia bytového domu sa uplatní aj v prípade, že bytový dom pozostáva z viacerých vchodov a priestor prenajímajú firme iba v jednom z nich. Všetky vchody platia elektrinu v spoločných priestoroch ako podnikatelia.

Ostražitý treba byť stále

Avšak aj po tom, čo prevádzkovateľ distribučnej sústavy priradí bytovému domu zvýhodnenú sadzbu, vyhradzuje si právo vykonať kontrolu spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu za účelom preverenia, či skutočne nie sú spoločné časti bytového domu využívané zároveň aj na podnikanie.

Ak prevádzkovateľ distribučnej sústavy pri kontrole zistí, že spoločné častí bytového domu sú aspoň z časti využívané podnikateľmi, nariadi správcovi bytového domu pôvodnú vyššiu sadzbu.

dj

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prevádzka

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

21maralldayEŠIF - nové pravidlá pri kontrole a korekciách pre eurofondové zákazky(Celý deň: streda) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejná správa

22maralldayMediácia a alternatívne riešenie sporov v rámci územnej samosprávy(Celý deň: štvrtok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejná správa

27mar6:30Od rozhodnutia o umiestnení stavby po kolaudáciu6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X