Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podnikatelia spolu s KDH vyzývajú vládu na riešenie platobnej disciplíny firiem

Ekonomika/48/vlada podla mala riesit platobnu disciplinu firiem
Fotobanka Pixmac
11. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vládu k tomu vyzvali podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký (obaja KDH), prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov Vladimír Sirotka, ombudsman pre živnostníkov, malých a stredných zamestnávateľov Peter Belinský (KDH), ako aj viacerí živnostníci a podnikatelia, ktorým nezaplatili faktúru. 

Pre neplatenie sú malí podnikatelia v existenčných problémoch

Vláda by podľa účastníkov stretnutia o problémoch malých podnikateľov a živnostníkov mala okamžite riešiť neudržateľný stav týkajúci sa katastrofálnej platobnej disciplíny firiem, ktoré sú generálnymi dodávateľmi v rámci verejných obstarávaní. „Ich svojvoľné a netransparentné zaobchádzanie s verejnými zdrojmi likviduje mnohých subdodávateľov, ktorí dostávajú za uskutočnené subdodávky značne oneskorené alebo žiadne platby,“ vyplýva z výzvy, o ktorej obsahu v stredu informovalo KDH.

„Dlhodobé neriešenie danej situácie dostáva mnohé malé podniky a tisícky živnostníkov do vážnych existenčných problémov. Výsledkom je nekontrolovane narastajúca druhotná platobná neschopnosť, bankroty najzraniteľnejších malých firiem a živnostníkov a zvyšovanie nezamestnanosti,“ uvádza sa ďalej vo výzve. To všetko má podľa účastníkov stretnutia neúnosné sociálne dopady na tisícky domácnosti, ktoré čelia exekučným konaniam a často prichádzajú o celý svoj majetok. 

Vládu k tomu vyzvali podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký (obaja KDH), prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov Vladimír Sirotka, ombudsman pre živnostníkov, malých a stredných zamestnávateľov Peter Belinský (KDH), ako aj viacerí živnostníci a podnikatelia, ktorým nezaplatili faktúru. 

Účastníci stretnutia, ktoré sa konalo v utorok popoludní, zároveň vyzývajú poslancov parlamentu za vládny Smer-SD, aby podporili poslanecké legislatívne návrhy. Tie podľa nich riešia daný problém a pomôžu v krátkom časovom období nastaviť systém, ktorým štát prostredníctvom obstarávateľov bude efektívne vstupovať do procesov v rámci realizácie projektov financovaných z verejných zdrojov.

Na programe súčasnej schôdze parlamentu je napríklad opäť návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. O verejné zákazky by sa podľa neho mohli uchádzať iba subjekty, ktoré nemajú nedoplatky voči subdodávateľom v zákazkách na základe verejného obstarávania.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

24jan7:30SPRÁVA A ÚDRŽBA BUDOV7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

25janalldayTransferové oceňovanie(Celý deň: štvrtok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

31janalldayDaňová optimalizácia a štrukturovanie podnikania(Celý deň: streda) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X