Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pokles cien na Slovensku sa podľa európskej metodiky prehĺbil

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V priemere za posledných dvanásť mesiacov spotrebiteľské ceny na Slovensku podľa európskej metodiky klesli o 0,2 %.

V júli ceny klesali aj na medzimesačnej báze 

Pokračujúci trend poklesu spotrebiteľských cien na Slovensku potvrdili aj údaje podľa jednotnej európskej metodiky. Ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) totiž rovnako ako podľa národnej metodiky v júli medziročne klesli o 0,2 %, kým v júni boli nižšie o 0,1 %.

V priemere za posledných dvanásť mesiacov tak spotrebiteľské ceny na Slovensku podľa európskej metodiky klesli o 0,2 %. V júli pritom ceny klesali aj na medzimesačnej báze a to o 0,3 %, kým v júni oproti máju boli naopak vyššie o 0,1 %.

Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, medziročne ťahá nadol spotrebiteľskej ceny najmä doprava. Ceny v sektore sa totiž oproti vlaňajšiemu júlu prepadli o 5,7 %. Klesli však aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1 % a ceny za potraviny a nealkoholické nápoje o 0,2 %.

Naopak, rástli ceny za nábytok, vybavenie domácnosti a bežnú údržbu domu o 2,4 %, vzdelávanie o 2 % a za hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,7 %. Zdraželi aj rozličné tovary a služby o 1 %, zdravotníctvo o 0,9 %, odevy a obuv a rekreácia a kultúra zhodne o 0,8 % a napokon alkohol a tabak o 0,5 %. Bez zmeny zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb. 

Na medzimesačnej báze najvýraznejšie klesali ceny potravín, ktoré boli oproti júnu nižšie o 1,3 %. Zlacneli však aj odevy a obuv o 0,9 %, doprava o 0,4 % a nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu o 0,2 %. Na druhej strane najvýraznejšie rástli ceny rekreácie a kultúry o 0,5 %.

Ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií a rozličných tovarov a služieb išli nahor zhodne o 0,2 % a v zdravotníctve o 0,1 %. Medzimesačne, v júli oproti júnu, sa nemenili ceny alkoholických nápojov a tabaku, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, pôšt a telekomunikácií a ani vzdelávania.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

24jan7:30SPRÁVA A ÚDRŽBA BUDOV7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

25janalldayTransferové oceňovanie(Celý deň: štvrtok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

31janalldayDaňová optimalizácia a štrukturovanie podnikania(Celý deň: streda) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X