Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z pondelka 12. júna

Podnikam logo
13. júna 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 12. júna

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva SR žiada zo zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní vypustiť povinnosť podnikateľa zisťovať nelegálnu prácu u zamestnancov spoločnosti, ktorá mu poskytuje služby. Ide o zásadnú pripomienku rezortu hospodárstva k návrhu novely zákona o nelegálnej práci, ktorú vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR hľadá dodávateľa, ktorý by vypracoval projektovú dokumentáciu stavby pre Detenčný ústav Hronovce. Rezort o tom informoval v Dodatku k Úradnému vestníku EÚ. Celková odhadovaná hodnota zákazky je 967 tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Zákazka sa podľa dostupných informácií nedelí na časti.

BRATISLAVA – Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) predĺžila kontaktné hodiny pre verejnosť. Cez pracovné dni sa občania operátorom dovolajú do 18:00, v stredu až do 21:00. „Chceli sme vyjsť v ústrety aj viac zaneprázdneným občanom, ktorým je pohodlnejšie vybaviť si podobné záležitosti vo večerných hodinách,“ vysvetlil generálny riaditeľ NASES Norbert Molnár.

BRATISLAVA – Návštevnosť Slovenska turistami stále stúpa. Počas prvého kvartálu tohto roka sa na Slovensku ubytovalo viac ako 1,1 milióna hostí, čo v porovnaní s vlaňajškom predstavuje nárast o 7,6 %. Domáci návštevníci tvorili 64 percent všetkých hostí. Ich počet oproti vlaňajšku stúpol o viac ako 8 percent. Na Slovensko zavítalo aj viac zahraničných hostí, ich počet sa medziročne zvýšil o viac ako 6 %, pričom navštevovali najmä bratislavský a žilinský región. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká.

BRATISLAVA – Bežný účet platobnej bilancie Slovenska bol po prvých troch mesiacoch tohto roka v schodku 10 mil. eur. V samotnom marci pritom vykázal mierny prebytok 2 mil. eur, čo oproti februáru znamenalo zhoršenie bilancie bežného účtu o 71 mil. eur. Vyplýva to z údajov uverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS). Najvyššie prebytky v rámci bežného účtu platobnej bilancie naďalej vykazuje obchodná bilancia.

BRATISLAVA – Odborový zväz pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva (OZPPaP) žiada Slovenskú bankovú asociáciu (SBA), aby so zväzom obnovila sociálny dialóg. Ako na pondelkovej tlačovej besede uviedol predseda OZPPaP Svetozár Michálek, ešte koncom vlaňajška SBA oznámila, že odmieta viesť sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie pre ďalšie obdobie. Upozornil na to, že zamestnanci bánk na nemanažérskych pozíciách zarábajú 700 až 800 eur a jedinou možnosťou ako zvýšiť mzdy a zlepšiť pracovné podmienky zamestnancov bánk, je kolektívne vyjednávanie.

BRATISLAVA – Slovensko nesúhlasí s návrhom nového nariadenia Európskej únie (EÚ) o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov. Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej sa návrh nariadenia čoraz viac odkláňa od podstaty a princípov ekologickej poľnohospodárskej výroby v EÚ. Podľa nej totiž hrozí, že by sa zlegálnil výskyt nepovolených látok v bioprodukcii. Informovalo o tom ministerstvo pôdohospodárstva.

BRATISLAVA – Ani posledná schôdza parlamentu pred letnými prázdninami sa nezaobíde bez energetických tém. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) na júnovej schôdzi rozhodnú v prvom rade o vládnej novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú nepodpísal prezident SR Andrej Kiska. Prezident vo svojom rozhodnutí poukázal na dve oblasti schválených zákonných zmien, ktoré podľa neho zásadne oslabia nezávislosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pri cenovej regulácii.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Mesto Prievidza pripravuje verejné obstarávanie na výber dopravcu na zabezpečenie mestskej hromadnej dopravy v roku 2018. Predpokladaná cena za poskytovanie uvedenej služby vo verejnom záujme počas celého budúceho roka by mala dosiahnuť 1,92 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (2,3 mil. eur vrátane dane). Ako vyplýva z predbežného oznámenia mesta vo Vestníku verejného obstarávania, tender by mal byť vyhlásený ešte tento mesiac.

BRATISLAVA – Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja (SÚC TTSK) chce nakúpiť tri posýpacie vozidlá a na základe opcie ďalších desať, vrátane doplnkových nadstavieb, resp. radlíc na zimnú údržbu ciest. Predpokladá na to za dva roky vynaložiť predbežne 3,25 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (3,9 mil. eur vrátane dane).

BRATISLAVA – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za päť mesiacov tohto roka spolu 550 198 cestujúcich. Je to približne rovnaký počet ako za rovnaké obdobie vlaňajška, keď prešlo letiskom na prílete a odlete 548 432 pasažierov. Ako v pondelok informovala letisková spoločnosť, v máji prešlo letiskom 129 939 cestujúcich, o percento menej ako v tom istom mesiaci minulého roka.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Neistota po britských parlamentných voľbách spôsobila v krajine výrazné zhoršenie podnikateľskej dôvery. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovala v pondelok zamestnávateľská organizácia Inštitút riaditeľov (IoD). Vo voľbách minulý týždeň ani jedna z hlavných politických strán nezískala parlamentnú väčšinu, čo prinútilo konzervatívcov premiérky Theresy Mayovej uchádzať sa podporu od severoírskych nacionalistov. Podľa prieskumu, v rámci ktorého inštitút oslovil 700 svojich členov, zamestnávatelia nemajú jasnú predstavu, ako urýchlene prekonať patovú situáciu.

NEW YORK – Priemerná cena benzínu v USA sa za posledné tri týždne znížila o necelý cent na 2,40 USD za galón. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Lundberg. Analytička Trilby Lundbergová uviedla, že ceny benzínu na americkom trhu pravdepodobne klesnú, ak sa cena ropy rýchlo nezotaví. Priemerná cena nafty však o jeden cent stúpla na 2,56 USD za galón. Najdrahší benzín bol v San Franciscu, kde motoristi za galón platili 3,16 USD, najlacnejší benzín mali v meste Tulsa v štáte Oklahoma, a to o 1,96 USD za galón.

RÍM – Sezónne upravená produkcia talianskeho priemyselného odvetvia v apríli medzimesačne oslabila o 0,4 percenta. Medziročne aprílová produkcia priemyslu krajiny podľa kalendárne upravených údajov posilnila o 1 percento. Podľa neupravených údajov sa talianska aprílová výroba medziročne zmenšila o 6,5 percenta, V apríli tohto roka však mali v krajine o dva pracovné dni menej ako v rovnakom mesiaci vlaňajška. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke taliansky štatistický úrad ISTAT.

HONGKONG – Čínsky automobilový trh po čiastočnom v máji klesol druhý mesiac v rade. Podľa údajov, ktoré zverejnila v pondelok čínska asociácia automobilových výrobcov, predaje sedanov, minivanov a vozidiel SUV medziročne oslabili o 2,6 % na 1,75 mil. áut. Predaje v segmente SUV posilnili o 13,5 % na 715 tis. áut, čo pomohlo zmierniť pokles dopytu po sedanoch o 9,3 % na 839 mil. vozidiel. Trh sa ochladzuje od začiatku roka, kedy vláda v Pekingu zvýšila zvýhodnenú sadzbu dane z predaja.

BRUSEL – Európska komisia (EK) schválila prevzatie švajčiarskej biofarmaceutickej firmy Actelion Pharmaceuticals americkou farmaceutickou spoločnosťou Johnson & Johnson. EK o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke. Komisia uviedla, že prevzatie schválila pod podmienkou, že sa tým negatívne neovplyvní klinický vývoj inovatívnych liekov proti nespavosti. “Pre stimulovanie výskumu a vývoja inovatívnych liekov je dôležitá konkurencia. Naše rozhodnutie zaručuje, že vývoj inovatívnych liekov proti nespavosti bude pokračovať,” uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

ATÉNY – Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v pondelok pricestoval do Grécka v snahe prispieť k vyriešeniu sporov, pre ktoré medzinárodní veritelia krajine už niekoľko mesiacov zadržiavajú uvoľnenie ďalšej finančnej pomoci. Le Maire sa v Aténach stretol s gréckym rezortným kolegom Euklidom Tsakalotosom, na programe má aj rokovania s gréckym premiérom a guvernérom centrálnej banky. Cesta predchádza zasadnutiu skupiny ministrov financií členských štátov eurozóny, ktorí sa stretávajú vo štvrtok v Bruseli.

BERLÍN – Nemecko sa usiluje o to, aby sa po odchode Veľkej Británie z Európskej únie stalo sídlom Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) a Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktoré sú v súčasnosti v Londýne. Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert uviedol, že jeho krajina požiada, aby sa EMA presunula do Bonnu, v ktorom už teraz pôsobí niekoľko medzinárodných agentúr. Európsky úrad pre bankovníctvo, ktorý je regulátorom bankového sektora v EÚ, sa podľa Seiberta v prípade úspechu nemeckej žiadosti presťahuje do Frankfurtu, v ktorom má sídlo Európska centrálna banka.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

Prehľad ekonomických správ
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Podnikam.sk

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Najčítanejšie za 24 hodín

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Logistika
Manažérske zručnosti
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...