Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z utorka 13. júna

Podnikam logo
14. júna 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 13. júna

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Tržby v priemysle na Slovensku po dvojcifernom raste z marca v apríli medziročne klesli o 2,6 %. ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, v treťom mesiaci roka pritom tržby v priemysle stúpli o 13,2 %. Medziročný pokles pritom v apríli vykázali všetky zložky priemyslu, okrem dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu, kde si tržby udržali mierny rast o 3,4 %. V samotnej priemyselnej výrobe tržby medziročne klesli o 3,5 %, v ťažbe a dobývaní o 5,7 % a v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, v odpadoch a službách odstraňovania odpadov o 3,4 %. Medzimesačne v apríli oproti marcu tržby v priemysle ako celku klesli o 3,7 %.

BRATISLAVA – Zamestnanosť v apríli tohto roka medziročne vzrástla vo všetkých štatistikmi sledovaných oblastiach. Ako informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), v apríli 2017 v porovnaní s aprílom 2016 vzrástla zamestnanosť v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 10,1 %, v ubytovaní o 9,2 %, v predaji a oprave motorových vozidiel o 8,1 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 3,6 %, v maloobchode o 3,5 %, vo veľkoobchode o 3,4 %, v doprave a skladovaní o 2,8 %, v priemysle o 2,6 %, vo vybraných trhových službách o 2,5 % a v stavebníctve o 0,9 %.

BRATISLAVA – Priemerná nominálna mesačná mzda sa v apríli tohto roka medziročne najviac zvýšila v maloobchode, a to o vyše 11 %. Dosiahla tak 673 eur. Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR , priemerná nominálna mesačná mzda sa zvýšila aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9 % (425 eur), v doprave a skladovaní o 8,1 % (895 eur), v priemysle o 6,8 % (1 039 eur), v predaji a oprave motorových vozidiel o 5,3 % (960 eur), vo vybraných trhových službách o 4,4 % (875 eur), v ubytovaní o 3,6 % (655 eur), v stavebníctve o 3,1 % (660 eur) a vo veľkoobchode o 2 % (873 eur). Štatistici zaznamenali v apríli tohto roku medziročný pokles priemernej nominálnej mesačnej mzdy len v informačných a komunikačných činnostiach, a to o 0,7 % (1 594 eur).

BRATISLAVA – Parlamentný výbor pre sociálne veci v utorok odporučil plénu Národnej rady SR schváliť návrh novely zákona o sociálnom poistení. Podľa tohto návrhu sa má približne 101 tisíc penzistom od začiatku budúceho roka zvýšiť ich starobný dôchodok. Ide o tzv. starodôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) priznala ich penziu pred 1. januárom 2004. Zhruba 88 tisíc penzistom má ísť suma dôchodku nahor v priemere o 45 eur a zvyšným 13 tisíc dôchodcom, ktorým poisťovňa priznala dôchodok pred 1. októbrom 1988, sa má penzia zvýšiť o pevnú sumu 25,50 eura. Pevnú sumu zvýšenia dôchodku ministerstvo práce u týchto dôchodcov navrhuje vzhľadom na to, že SP chýbajú záznamy o zárobkoch ľudí spred októbra 1988.

BRATISLAVA – Hnutie OĽaNO-NOVA vyzýva ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú, aby pred výborom Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životného prostredia vysvetlila, prečo navrhla do čela Slovenského pozemkového fondu Adrianu Šklíbovú. Šklíbová sa stala generálnou riaditeľkou SPF, po tom, čo ju vymenovala vláda na minulotýždňovom rokovaní vlády na návrh Matečnej. Vláda jej životopis však nezverejnila. Podľa poslankyne Veroniky Remišovej v prípade novej generálnej riaditeľky existuje viacero podozrení, že nie je na funkciou spôsobilá.

BRATISLAVA – Až 66 % Slovákov vidí budúcnosť svojej firmy pozitívne, pričom v Českej republike je to len 41 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Microsoft, ktorý uskutočnila medzi malými a stredne veľkými podnikmi. Ako uviedli v utorok na tlačovej konferencii zástupcovia spoločnosti, v porovnaní s inými krajinami sme však skončili na ôsmom mieste, najväčšími optimistami v Európe sú Holanďania so 79 %. Tesne za nimi nasledovali Rumuni so 78 %. Na druhej strane, najväčší skeptici sú Gréci, až 70 % pociťuje neistotu. Online prieskum sa uskutočnil v 20 krajinách na vzorke 13 tisíc respondentov, vrátane 500 firiem zo SR, v decembri 2016 až januári tohto roku.

BRATISLAVA – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dostal v minulom roku 104 hlásení o nedostatkoch v kvalite liekov z medzinárodných liekových agentúr cez takzvaný Rapid Alert systém. Ako vyplýva z výročnej správy ŠÚKL za rok 2016, z tohto počtu sa slovenského trhu týkalo 32 liekov, ktoré boli stiahnuté z trhu.

BRATISLAVA – Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) od 19. júna rozširuje sieť svojich pracovísk v rámci celého územia Slovenska v spolupráci so Slovenskou poštou prostredníctvom integrovaných obslužných miest. Ako informovalo NCZI, zdravotníckym pracovníkom sa tak uľahčí podávanie žiadostí o vydanie elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka (ePZP).

BRATISLAVA – Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (VšZP) s účinnosťou od 1. júla tohto roka zvyšuje ceny za výkony v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) a v mobilných hospicoch o 25 % a v zariadeniach sociálnych služieb o 26 %. Informovala o tom hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková. “Plošné zvýšenie platieb za ošetrovateľské výkony sa týka všetkých 166 ADOS, 9 mobilných hospicov a 12 zariadení sociálnych služieb, s ktorými má VšZP zmluvu. Súčasťou najnovšej úpravy zmluvných podmienok je aj adekvátne zvýšenie zmluvných objemov,” uviedla.

BRATISLAVA – Slovensko bude mať definitívne nový zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) totiž prelomili veto prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý vrátil vládnu novelu regulačného zákona poslancom na opätovné prerokovanie. Poslanci schválili novelu aj napriek výhradám prezidenta bez zmien. Vďaka novele by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

BRATISLAVA – Zjednodušenie podpisovania elektronických podaní, elektronické online platby kartou v reálnom čase a jednotné úradné doručovanie. Ide o časť noviniek, ktoré zavádza novela zákona o eGovernmente, ktorú v utorok parlament posunul do druhého čítania. Podľa predkladateľa, podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ide o ďalší krok k informatizácii spoločnosti, novelou sa napĺňa princíp “jedenkrát a dosť” pri vydaných rozhodnutiach. “Umožňujeme ľuďom, občanom, podnikateľom, ale aj úradom a verejnej správe ešte jednoduchšie komunikovať a priamo tak šetriť náklady, financie, čas a ľudí,” uviedol nedávno.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

VIEDEŇ – Počet pasažierov, ktorých v máji vybavila spoločnosť Letisko Viedeň, vrátane letísk Malta a Košice, medziročne vzrástol o 7,5 percenta na 2,8 milióna ľudí. Viedenské letisko evidovalo medziročný rast počtu pasažierov o 6 percent na takmer 2,228 milióna. Počet cestujúcich, ktorí v máji využili letisko na Malte, vzrástol o 14,4 percenta na 548,3 tisíca a letisko Košice evidovalo rast počtu pasažierov o 8,7 percenta na 32,2 tisíca. Spoločnosť Letisko Viedeň o tom informovala vo vyhlásení, ktoré v utorok poskytla agentúre SITA.

BRATISLAVA – Atómová elektráreň Mochovce (EMO) bude ekologickejšia. Spoločnosť Slovenské elektrárne, ktorá prevádzkuje dva jadrové bloky v Mochovciach, totiž plánuje doplniť zariadenie, ktoré umožní vyčistenie a spracovanie existujúcich kvapalných rádioaktívnych odpadov (KRAO). „Chceme dosiahnuť limity pre uvoľňovanie rádionuklidov do životného prostredia podľa pripravovanej legislatívnej zmeny v zmysle pravidiel IAEA Safety Standard GSR,“ uviedol slovenský dominantný výrobca elektriny v oznámení o zmene navrhovanej činnosti, ktoré predložilo štátnym orgánom.

BRATISLAVA – Tri krajiny Visegradskej štvorky aj naďalej zaznamenávajú klesajúci trend v počte insolvencií. Týka sa to aj Slovenska, kde podľa expertov spoločnosti Euler Hermes počet firiem ocitajúcich sa v platobnej neschopnosti klesol v prvom štvrťroku 2017 o päť percent. Výnimkou je Poľsko. Country Manager spoločnosti Euler Hermes za Slovensko Peter Mucina uvádza, že pre poisťovňu pohľadávok je pozitívne sledovať klesajúci trend v počte insolvencií na Slovensku. “Rovnako tak rozhodne stojí za zmienku, že aj krajiny ako Česká republika a Maďarsko, s ktorými máme úzke obchodné vzťahy, dokázali trend klesajúceho počtu insolvencií v posledných rokoch udržať. Výnimkou je iba Poľsko, hoci si od roku 2012 výrazne polepšilo, v tomto roku začína počet insolvencií opäť mierne stúpať,“ zhodnotil.

BRATISLAVA – Oprava cestného mosta cez vodnú nádrž Ružín bude o 80 % lacnejšia, ako sa predpokladalo. Košický samosprávny kraj pôvodne očakával, že obnova päťdesiatročného mosta v havarijnom stave na rieke Hornád vyjde na 7 mil. eur, pričom každá z troch oslovených stavebných firiem ponúkla cenu nižšiu ako polovica tejto sumy. Najnižšiu cenu navrhla spoločnosť Strabag, s. r. o., a to 1,65 mil. eur, čo je menej ako štvrtina pôvodne predpokladanej hodnoty zákazky. Informoval o tom v utorok Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS).

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Nemecké ministerstvo dopravy preverí spoločnosť Porsche, ktorá podľa medializovaných informácií údajne porušuje emisné limity. Informoval o tom v pondelok portál bbc.com. Obvinenie, že športovo-úžitkový model Cayenne V6 TDI produkuje vyššie objemy emisií, než je povolené, priniesol ešte v piatok týždenník Der Spiegel. Spoločnosť Porsche tvrdenia odmietla s tým, že výsledky testu, ktorý pre časopis realizoval inštitút TÜV Nord sú „nezrozumiteľné“ a jej autá spĺňajú emisné limity. Automobilka tiež pripomenula, že produkcia emisií závisí od rôznych podmienok, akými sú rýchlosť alebo teplota.

WASHINGTON – Deficit štátneho rozpočtu USA v máji medziročne stúpol na úroveň 88,4 mld. USD z úrovne 53 mld. USD, keďže sa zrýchlil rast výdavkov v takých oblastiach, ako je program Medicaid a obrana. Príjmy z daní fyzických osôb a korporátnych daní v máji medziročne stúpli o 7 percent na 240 mld. USD, informovalo americké ministerstvo financií. Výdavky však vzrástli o 19 percent na 329 mld. USD.

BRATISLAVA – Zástupcovia britského priemyslu vyzývajú vládu, aby po minulotýždňových parlamentných voľbách prehodnotila stratégiu v rokovaniach o vystúpení krajiny z EÚ. Organizácia EEF zastupujúca spracovateľské, projektantské a technologické firmy so sídlom vo Veľkej Británii považuje za kľúčové, aby rozhovorom dominovali otázky zotrvania v colnej únii a zachovania prístupu na spoločný trh EÚ. V opačnom prípade hrozí politická nestabilita, čo môže prinútiť ďalšie firmy, aby zmenili svoje plány „mimo Spojeného kráľovstva“, tvrdí EEF.

MADRID – Medziročné tempo inflácie v Španielsku sa v máji spomalilo. Spotrebiteľské ceny v krajine sa oproti rovnakému mesiacu minulého roka zvýšili o 1,9 percenta. V porovnaní s predošlým mesiacom tak medziročná inflácia oslabila o sedem desatín percentuálneho bodu. Jadrová inflácia v Španielsku v máji tiež oslabila, a to o dve desatiny percentuálneho bodu na jedno percento. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke štatistický úrad krajiny INE.

LONDÝN – Medziročná inflácia vo Veľkej Británii v máji zrýchlila na 2,9 percenta z aprílovej úrovne 2,7 percenta. Májová medziročná inflácia v krajine sa tak dostala najvyššie za štyri roky. Informoval o tom v utorok britský štatistický úrad, ktorý uviedol, že k rastu celkovej cenovej hladiny prispelo hlavne zdraženie tovarov a služieb súvisiacich s rekreáciou a kultúrou.

BRATISLAVA – Nálada v nemeckej ekonomike sa v júni zhoršila napriek zlepšujúcej sa perspektíve ekonomického rastu v krajine. Index nálady v ekonomike Nemecka, ktorý zostavuje inštitút ZEW, oproti máju oslabil o 2 body na úroveň 18,6 bodu. Hodnota indexu je pod jeho dlhodobým priemerom 23,9 bodu. Šéf inštitútu Achim Wambach však uviedol, že výhľad nemeckej ekonomiky zostáva priaznivý. “V neposlednom rade je to pre dobrý rast hrubého domáceho produktu Európskej únie v prvom kvartáli 2017,” konštatoval Wambach.

MADRID – Španielska centrálna banka vylepšila prognózu ekonomického rastu v tomto roku. Očakáva, že španielske hospodárstvo posilní o 3,1 percenta, pričom jej predchádzajúca predikcia rátala s tohtoročným rastom hrubého domáceho produktu krajiny o 2,8 percenta. V správe, ktorú zverejnila v utorok, banka uviedla, že predpoveď ekonomického rastu zlepšila vzhľadom na silný spotrebiteľský dopyt a export.

WASHINGTON – Ceny amerických výrobcov sa v máji medzimesačne nezmenili po tom, ako v apríli o 0,5 percenta posilnili. Informovalo o tom v utorok ministerstvo práce USA. Medziročne boli májové americké výrobné ceny vyššie o 2,4 percenta, pričom ich smerom nahor posunulo to, že oproti rovnakému mesiacu vlaňajška bol drahší benzín a zemný plyn. V máji sa v USA zvýšili ceny služieb a ceny odevov, obuvi a príslušenstva. Potraviny zlacneli o 0,2 percenta a ceny energií medzimesačne klesli o 3 percentá.

BRATISLAVA – Globálna ponuka ropy v máji podľa predbežných údajov medzimesačne posilnila o 0,13 mil. barelov denne na úroveň v priemere 95,74 mil. barelov denne. V porovnaní s májom minulého roka bola vyššia o 1,48 mil. barelov denne. Uviedla to v utorok Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v pravidelnej mesačne správe, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke. OPEC podľa sekundárnych zdrojov v máji ťažbu ropy medzimesačne zväčšil o 336 tis. barelov denne na úroveň v priemere 32,14 mil. barelov denne. V rámci kartelu v máji ťažba najviac stúpla v Líbyi, Nigérii a Iraku a najviac klesla v Angole a Spojených arabských emirátoch.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

Prehľad ekonomických správ
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Podnikam.sk

Z kategórie Nezaradené

Najčítanejšie za 24 hodín

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Logistika
Manažérske zručnosti
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...