Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Príspevok na podnikanie. Ako oň žiadať a koľko dostanete?

Businessman's hand reaching out dollars
Thinkstock
29. júna 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V rámci vytvárania nových pracovných miest a podpory podnikania sa môžu osoby evidované na úrade práce uchádzať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Suma vie vcelku zaujímavým spôsobom pomôcť naštartovať vlastný biznis. Ako to už však s úradmi chodí, nebude to záležitosť jedného tlačiva. Či financie za námahu stoja si musí zvážiť každý sám.

Odporúčame ebook:

Príspevok nie je pre každého

Žiadosť o pridelenie príspevku na podnikanie je potrebné predložiť  písomne na úrad práce, v ktorého územnom obvode bude prevádzkovať evidovaný. Kandidát na pridelenie musí spĺňať podmienky:

  • bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie (UoZ) najmenej 3 mesiace;
  • alebo, bol vedený v evidencii UoZ najmenej 12 mesiacov v prípade, že v období 6 mesiacov pred zaradením do evidencie UoZ pozastavil alebo skončil prevádzkovanie SZČ,
  • bude samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO), ktorá bude prevádzkovať živnosť podľa zákona o živnostenskom podnikaní (č. 455/1991 Zb.),
  • bude vykonávať poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch (podľa § 12a až 12e zákona č. 105/1990Zb. o súkromnom podnikaní občanov),
  • živnosť bude prevádzkovať nepretržite najmenej tri roky.

Potrebné  dokumenty

Súčasťou podanej žiadosti sú povinné prílohy vrátane podnikateľského zámeru spolu s kalkuláciou nákladov na prevádzkovanie príslušnej samostatnej zárobkovej činnosti, ktoré sa po predložení stávajú súčasťou žiadosti o príspevok.

Podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov sú podkladom na posúdenie komisiou. Tá ohodnotí váš podnikateľský plán a ak ho akceptuje, informuje vás o ďalšom postupe, ktorý obsahuje predloženie ďalších dokladov, ako je kópia živnostenského oprávnenia, doklady k miestu podnikania, podnikateľský účet a vypíšete niekoľko ďalších formulárov.

Čakať vás bude aj test

Jednou z podmienok na získanie príspevku je preukázanie dostatku vedomostí. Je to paradox, keďže za iných okolností živnostenský, ani daňový úrad žiadne overovanie nevyžaduje, na UPSVaR vás však čaká test s rovnou dvadsiatkou otázok.

Tu je však veľmi dobrým pomocníkom absolvovanie bezplatnej prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatne zárobkovej činnosti. Pripravíte sa tým nielen na zvládnutie testu, ale zároveň dostanete aj základnú informačnú výbavu o právach a povinnostiach.

Výška príspevkov závisí od miesta pobytu

O príspevok z úradu práce sa môže uchádzať každý, kto splní kritériá, no nie každý má nárok na rovnakú výšku príspevku. Tá sa dokonca líši o stovky eur vzhľadom od násobku priemernej ceny práce a nezamestnanosti v regióne.

Výška príspevku na podnikanie od 1. januára 2016:

100 %

najviac

60%

najviac

40 %

najviac

Bratislavský kraj: 2,5 násobok celkovej ceny práce 2 903,37 1 742,02 1 161,35
ostatné kraje s priemernou mierou nezamestnanosti ≤ ako je celoslovenský priemer: 3-násobok celkovej ceny práce

3 484,05

2 090,43

1 393,62

ostatné kraje s priemernou MEN > ako je celoslovenský priemer: 4-násobok celkovej ceny práce

4 645,40

2 787,24

1 858,16

Netreba však zabudnúť, že príspevok nie je právne nárokovateľný, a teda môže nastať prípad, že všetky náležitosti splníte, ale príspevok vám pridelený nebude.

Na čo možno a na čo nemožno použiť príspevok?

Poskytnutie príspevku nie je bez obmedzení. Financie, ktoré úrad práce pridelí majú striktné pravidlá, na čo môžu a nemôžu byť minuté.  Z príspevku je dovolené nakúpiť veci potrebné na prácu ako počítač, alebo notebook. Mobil už do tejto kategórie nespadá. Tak isto sú aj finančné obmedzenia, čo sa týka výšky investície, napríklad na reklamnú tabuľu nie je možné minúť viac ako 41 eur.

Vcelku je však možnosť využitia široká od účasti na školeniach, na prezentačné predmety, poistenia, údržbu, ale aj na zaplatenie odvodov, čo mnoho začínajúcich živnostníkov oceňuje najviac. Na nákup majetku je stanovený horný limit.

Pri hmotnom majetku je maximálny limit 1 700 eur, pri nehmotnom je to čiastka maximálne 2 400 eur. Z príspevku nie je možné financovať nákup nábytku, vybavenia, dopravných prostriedkov, infraštruktúry, nehnuteľností a pozemkov. Tak isto je zakázané ich použiť na úhradu úrokov z dlhov, úhradu dane z pridanej hodnoty, na pokuty, penále, vrátane zmluvných, výdavky na trovy konania, sankcie a podobne.

Vyplatenie príspevku

Na základe žiadosti o úhradu poplatku vám úrad práce poskytne len 60 % schváleného príspevku a to do 30 dní od dátumu uzatvorenia dohody.

Peniaze dostanete priamo na bankový účet. Zvyšných 40 % dotácie však dostanete až po roku, kedy musíte úradu predložiť prvú písomnú správu o prevádzkovaní živnosti. V nej samozrejme aj informácie a účtovníctvo o oprávnenom vyčerpaní prvých 60% príspevku.

Čakajú vás ďalšie povinnosti

Počas najbližších troch rokov sa vám nestanú partnerom len daňový, či živnostenský úrad a poisťovne, ale všetky zmeny budete musieť ohlasovať aj na úrade práce. Rovnako za každý rok prevádzkovania podnikania, počas trojročného obdobia príjemca príspevku predkladá správu o čerpaní poskytnutého príspevku a o prevádzkovaní podnikania.

Ani po troch rokoch na vás UPSVaR definitívne nezabudne. Použitie príspevku musí byť preukázateľné počas obdobia desiatich rokov od ukončenia záväzku vykonávať podnikanie. V prípade poskytnutia príspevku z prostriedkov Európskej únie a zdrojov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky až do 31.12.2028.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

2016podnikaniePrémiový obsahpríspevokupsvar

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

18mar9:30ChatGPT pre Office - Excel, Word, Outlook a Powerpoint9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

18mar9:30ChatGPT pre Office - Excel, Word, Outlook a Powerpoint9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

18mar9:30ChatGPT pre Office - Excel, Word, Outlook a Powerpoint9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X