Šesť tipov, ako ukončiť prácu s gráciou

20. marca 2017
Výpoveď, odchod z práce
ilustračné: thinkstockphotos.com

Nezáleží na tom, ako veľmi nenávidíte svoju prácu, oznámenie o tom, že v nej končíte, môže byť veľmi nepríjemné. Ako povedať šéfovi, že odchádzate, s eleganciou a bez zbytočného hnevu? Vyskúšajte tento návod:

Povedzte to šéfovi osobne

Personálnemu oddeleniu treba poslať formálny list s rezignáciou, šéfovi by ste to však mali oznámiť osobne. Prvých 15 minút práce využite na to, aby ste sa stretli so šéfom a osobne sa s ním porozprávali. Konverzácia by mala byť pozitívna, profesionálna a konštruktívna. Zdržte sa hrubých a urážlivých slov bez ohľadu na to, aký strašný váš šéf bol. Možno totiž budete potrebovať od neho odporúčanie, alebo raz budete pracovať opäť spoločne.

Výpoveď musí byť jasná

Nemusíte v oficiálnej výpovedi písať celý príbeh. Postačí, keď napíšete meno, funkciu, vyhlásenie, že končíte v práci, a dátum vášho odchodu, to sú veci, ktoré musia nevyhnutne byť vo výpovedi napísané. Ak sa potrebujete posťažovať, toto nie je to správne miesto.

Nebuďte príliš osobný

Určite sa nájdu ľudia, ktorým chcete poďakovať, pochváliť ich či sa s nimi rozlúčiť. Pošlite im osobné poďakovanie, avšak každému samostatne. Umožní vám to prispôsobiť každý list pre každého príjemcu.

Správne načasovanie

Neexistuje správne číslo, koľko v predstihu oznámiť svoj odchod, mali by ste však brať ohľad na to, že váš šéf bude musieť niekoho nájsť a náhradu vyškoliť. Pokiaľ nemáte v zmluve určenú výpovednú dobu, dajte svojmu zamestnávateľovi aspoň mesiac.

Výstupný rozhovor

Niektoré spoločnosti sú zvedavé na to, prečo ich zamestnanci odchádzajú. Možno aj tá vaša bude nato zvedavá a bude chcieť diskutovať o vašom odchode. Personalisti tak prichádzajú nato, prečo im odchádzajú talenty. Je to vaša posledná príležitosť dať zamestnávateľovi svoj názor. Nevyťahujte však staré krivdy, robte to konštruktívnym spôsobom.

Nepáľte mosty

Neskončite svoju prácu unáhlene. Neodchádzajte zo dňa na deň, je to znakom zlej komunikácie na oboch stranách. Ak sa uponáhľate, môžete spáliť mosty, ktoré by sa vám raz mohli zísť. Ich stratu by ste mohli neskôr ľutovať.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?