Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenské firmy sa musia zriecť svojich ziskov aj kvôli nasledujúcim dôvodom

Neziskovkám ľudia zatiaľ darovali takmer 25 mil. eur z daní
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. decembra 2016 Tlačiť

Podľa reprezentatívnej EOS štúdie European Payment Practices za rok 2016 42 % slovenských firiem označilo zmarený zisk ako dôsledok omeškaných platieb alebo ich úplného výpadku.

Stále viac slovenských firiem sa musí zriecť svojich vlastných ziskov a čeliť kríze likvidity. Slovenské podniky totiž v rámci obchodných vzťahov čoraz viac meškajú s úhradou faktúr alebo faktúry neplatia vôbec. Podľa reprezentatívnej EOS štúdie European Payment Practices za rok 2016 až 42 % opýtaných označilo zmarený zisk ako dôsledok omeškaných platieb alebo ich úplného výpadku. Išlo pritom o komerčných klientov.

Situácia je pre slovenské firmy pomerne nežiaduca, keďže kvôli zlej platobnej disciplíne sa musia zriekať svojich vlastných ziskov. Tento trend má medziročne stúpajúcu tendenciu nielen na Slovensku, ale aj celkovo vo východnej Európe,“ skonštatoval konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa venuje manažmentu pohľadávok, Michal Šoltes.

V minulom roku sa pre zlú platobnú disciplínu svojich ziskov muselo vzdať 38 % oslovených respondentov. V tomto roku údaj narástol o 4 percentuálne body. Ako ďalší dôsledok opýtané firmy na Slovensku uvádzali zvýšené úrokové náklady (30 %) či krízu likvidity (28 %).

Aj v rámci celej východnej Európy za najčastejší dôvod zmareného zisku respondenti označili oneskorené platby. V rámci prieskumu boli sledované krajiny ako Rusko, Poľsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Grécko, Maďarsko a Chorvátsko, pričom neschopnosť úhrady faktúr v rámci oslovených krajín sa pohybovala na úrovni 39 %. Nasledovali kríza likvidity (35 %) a zvýšené úrokové náklady (30 %).

Reprezentatívna EOS štúdia European Payment Practices bola zostavená na základe odpovedí 3 000 respondentov v 14 európskych krajinách. V rámci východnej Európy boli mapované krajiny Rusko, Poľsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Grécko, Maďarsko a Chorvátsko.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Odporúčané články

Témy

ekonomikaplatbySlovenskosplatnosť faktúr

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
Legislatíva, zákony
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Verejná správa
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny

november

15nov - 15decCelý deňDaň z príjmu fyzickej osoby - Odvedenie sumy na zabezpečenie dane z príjmov platiteľom podľa § 44(Celý deň) Typ Udalosti:Povinnosti

27novCelý deňSpotrebná daň z liehu - Podanie daňového priznania za spotrebné dane za predchádzajúci kalendárny mesiac a zaplatenie týchto daní(Celý deň: pondelok) Typ Udalosti:Povinnosti

27novCelý deňSpotrebná daň z tabakových výrobkov - Podanie oznámenia o množstve cigariet uvedených do daňového voľného obehu(Celý deň: pondelok) Typ Udalosti:Povinnosti

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...