Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenské startupy

Business People Working Office Corporate Team Concept
ThinkstockPhotos
17. marca 2016 Tlačiť

Hoci sa to nemusí zdať na prvý pohľad, aj taká malá krajina ako Slovensko môže mať za sebou už niekoľko zaujímavých startupov, ktoré odrazia malú a začínajúcu firmu do globálneho sveta IT gigantov ale aj iných spoločností. Nemusí vôbec ísť len o klasické riešenie v oblasti IT, ale napríklad aj v oblasti sociálnych a verejných služieb, dizajnu či umenia.

Zrejme najznámejšou firmou, ktorá pochádza zo Slovenska a má „domáce korene“, je Eset. Táto softvérová firma bola založená už v roku 1992 a má pobočky vo viac ako 180 krajinách sveta. Čo vyrába? Dnes už legendárny antivírus NOD32. Poviete si, veď už viac ako 30 rokov ubehlo od jej založenia – vzniklo tu odvtedy niečo nové, čo stojí za zmienku? Odpoveď je – určite áno. A práve tejto téme sa budeme dnes venovať – povieme a predstavíme si zaujímavé projekty, ktoré práve vznikajú alebo vznikli už pred pár rokmi.

Čo je to vlastne ten startup

Dnes už považuje bežná laická verejnosť za startup vlastne akýkoľvek začínajúci podnik alebo firmu a to bez ohľadu na to, čo robí, koľko má zakladateľov, akým smerom sa nápad vyvíja a ďalšie iné faktory. To je však ale omyl. Najčastejšie ide v prípade startupov o podniky, ktoré akurát začínajú podnikať alebo v nedávnej dobe začali, majú alebo vyvíjajú vlastný originálny produkt či službu, no zatiaľ stále nedosahujú tržby. Aj to je napokon dôvod, prečo startupy hľadajú investorov.

Ministerstvo financií SR má vlastnú definíciu startupov, pričom podľa nej ide o:

  • Ide o kapitálovú obchodnú spoločnosť so sídlom na území Slovenskej republiky
  • Od jej vzniku neuplynulo viac ako 36 mesiacov
  • Vznikla s cieľom tvorby inovatívneho produktu či služby
  • Ide o mikro, malú alebo strednú spoločnosť
  • Väčšina hlasovacích práv je v rukách fyzických osôb – zakladateľov

V rámci medzinárodného kontextu a praxe sa za startup považuje:

  • Nielen myšlienka či nápad, ale už konkrétne realizované kroky pre vstup na obchodný trh alebo už zrealizovaná forma vstupu na trh
  • Podnikateľský subjekt alebo podnikateľ, ktorý prináša nový alebo radikálne a originálne inovovaný produkt či službu, ktoré doteraz neboli vyskúšané v praxi
  • Musí ísť o produkt alebo službu s globálnymi ambíciami a potenciálom
  • Po vstupe priamo na trh a medzi potenciálnych zákazníkov sa očakáva rýchly rast

Predstavme si teda viaceré zaujímavé a úspešné slovenské startupy:

ProfitUp

Slovenský startup ProfitUp vznikol už v roku 2011 a ide o projekt, ktorého cieľom je zber a efektívna analýza obchodných dát. Tieto dáta pochádzajú z produktových databáz, kasových a pokladničných systémov, vernostných programov či iných zdrojov a je možné s nimi efektívne pracovať a vyhodnocovať ich napríklad na notebooku, klasickom PC alebo aj mobile. Vďaka celému systému je možné sledovať nákupné správanie zákazníka a to pomôže firme rásť.

Bat Suite

Produkty a technologické riešenia pre nevidiacich s cieľom pomôcť im a skvalitniť ich život vytvára startup Bat Suite. Základom sú tri piliere, na ktorých projekt stojí – Sonar, čiže inteligentný náramok, ktorý pomocou vibrácií upozorňuje nevidiaceho na prekážky či problémy, Remote Assistant, čiže mobilná aplikácia, ktorou môžu známi poradiť cez videohovor nevidiacemu a Smart Cities značky, čo sú elektronické značky v priestore miest, ktoré pomáhajú lepšie identifikovať prekážky a objekty.

Waste:it

Pre komunálne služby môže byť zaujímavým projektom startup Waste:it, ktorý má za cieľ monitoring odpadu. Ide v podstate o moderné riešenie, ktoré nepretržite a nonstop monitoruje zaplnenie kontajnerov prostredníctvom senzorov. Systém pomocou mobilnej siete prenáša informácie o stave stojiska a kontajneru a to v prehľadnej štruktúrovanej aj grafickej forme. Tento systém sa už dokonca v praxi testuje a to v Nitre, kde monitoruje stav polozapustených kontajnerov.

Staffino

Staffino je jednoduchý nástroj na hodnotenie personálu a je plne využiteľný pre menšie aj stredné firmy, ktoré pracujú v oblasti služieb. Vďaka nemu je možné zbierať, analyzovať a efektívne riešiť hodnotenia na zákaznícky servis v rôznych oblastiach, či už maloobchodu, gastronómie alebo iných typov podnikov, kde prichádzajú zamestnanci do kontaktu so zákazníkmi a verejnosťou. Všetko funguje cez mobilné aplikácie a je tak možné riešiť problémy rýchlo a diskrétne.

Cloudo

Cloudo je nedávno začínajúci startupový projekt, ktorého cieľom je umožniť užívateľom z jedného miesta ovládať viacero komunikačných platforiem, plánovacích aplikácií a podobne. Existuje v počítačovej podobe, no cieľom je pripraviť aj mobilnú aplikáciu. Na jednom mieste tak môžete každodenne ovládať a pracovať napríklad s aplikáciami alebo nástrojmi ako Dropbox, Trello, Evernote, Gmail, Google Drive, Google Docs, HipChat, Todoist alebo GitHub.

SaferPass

Správca hesiel, ale inovatívny, originálny a maximálne praktický – to je zaujímavý nástroj, ktorý funguje vo svojej aktuálnej podobe len pár mesiacov a volá sa SaferPass. Jedného dňa sa stane tento slovenský startup možno celosvetovým IT bestsellerom. Ak chcete spravovať na jednom mieste heslá pre internetové bankovníctvo, sociálne siete, emaily či internetové obchody, no zároveň ich nechcete mať v hlave a chcete, aby boli maximálne bezpečné, táto aplikácia sa vám bude hodiť. Dá sa už dokonca aj stiahnuť.

Mapilary

Pred viac ako 2 rokmi začala svoju cestu za slávou aplikácia Mapilary. Ide tiež o slovenský startup, ktorého cieľom je v reálnom čase sledovať zásielku na mape a zároveň poskytovať tomu, kto na zásielku čaká, aktuálne údaje ohľadom času doručenia. Aplikácia je využiteľná v rôznych odvetviach, od bežného doručovania balíkov, cez donášku jedla až po donášku tovaru z eshopov. Vďaka tomuto nápadu si tak môže zákazník lepšie plánovať čas a prepravná spoločnosť mu môže poskytnúť viac informácií ako konkurencia.

Podpora startupov na Slovensku

V rámci vládneho programu podpory startupov vnikla koncepcia v roku 2015, ktorá obsahuje viacero opatrení pre podporu začínajúcich podnikateľov. Ide celkovo o 18 opatrení, ktoré sa týkajú tak legislatívnej úrovni, ako aj financovania, vzdelávania alebo daňových či právnych povinností. Cieľom je uľahčenie podnikania v oblasti inovácií.

Medzi tieto opatrenia patria napríklad:

  • Prvé tri roky nebude musieť startup spĺňajúci podmienky platiť daňovú licenciu
  • Startup môže byť vo forme kapitálovej spoločnosti kombinujúcej prvky s.r.o. a a.s.
  • Lepšie podmienky pri ukladaní zábezpeky dobrovoľnej registrácie platiteľa DPH
  • Vytvorenie grantových schém pre študentov
  • Vytvorenie platformy a stimulov pre investorov do startupov

A čo váš startup alebo nápad?

Dobrý nápad môže prísť prakticky každý deň a v ktorúkoľvek hodinu. Nezáleží pritom na tom, či budete chcieť riešiť celosvetové problémy v komunikácii alebo lokálny problém napríklad s obsadenosťou preliezok pre deti alebo výbehu pre psov. Najdôležitejšie je začať plánovať, stanoviť si konkrétne ciele a začať robiť niečo v praxi pre realizáciu svojej myšlienky. Len vďaka tomu je možné uspieť a o pár rokov sa možno ocitnete v takomto podobnom zozname aj vy!

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikať

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Startupy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X