Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko si polepšilo v rebríčku konkurencieschopnosti

VOLKSWAGEN: Automobilová výroba
Foto: SITA/Diana Černáková
30. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Slovensko dosiahlo 67. miesto v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti minulému roku sa tak posunulo o osem priečok vyššie. Zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 však vyplýva, že Slovensko je aj napriek pozitívnej zmene naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine krajín EÚ.

Do rebríčka zaradili 140 krajín sveta

Slovenská republika si polepšila v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Oproti minulému roku sa posunula o osem priečok vyššie, zo 75. pozície na 67. miesto.

Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016, zverejnenej Svetovým ekonomickým fórom, ktorá vychádza z prieskumu medzi 14 tis. riadiacimi pracovníkmi v 140 krajinách sveta. Informoval o tom Peter Kremský, projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá bola jedným z koordinátorov prieskumu na Slovensku.

Zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015-2016 ďalej vyplýva, že Slovensko je aj napriek pozitívnej zmene naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine krajín EÚ. Za Slovenskom sa nachádzajú len Chorvátsko (77. miesto) a Grécko (81. miesto), tesne nad Slovenskom sa umiestnili Cyprus (65. miesto) a Maďarsko (63. miesto).

Lídrom rebríčka je Švajčiarsko

Susedná Česká republika pokračuje v raste a tento rok sa umiestnila na 31. mieste. Do rebríčku Svetového ekonomického fóra sa tento rok zaradilo 140 krajín sveta. Na prvom mieste v konkurencieschopnosti sa po siedmy raz umiestnilo Švajčiarsko, nasledované Singapurom a USA. 

„Celkovo vidieť mierne zlepšenie, ale 67. miesto na svete nie je práve lichotivou vizitkou pre krajinu, ktorá je už vyše desať rokov členom Európskej únie. Za vyspelými štátmi zaostávame najmä v kvalite verejných inštitúcií. Napríklad v hodnotení klientelizmu je Slovensko medzi najhoršími krajinami na svete. Máme čo doháňať v posilňovaní nezávislosti súdov, vymáhateľnosti práva, v boji proti korupcii a v znižovaní administratívnej náročnosti pre podnikateľov,“ konštatoval Kremský.

Dodal, že celkové hodnotenie Slovenska sa čiastočne zlepšilo vďaka niektorým pozitívne vnímaným zmenám a čiastočne preto, že iné krajiny sa v konkurencieschopnosti zhoršili.

Najväčším problémom Slovenska je korupcia

Podľa PAS podnikatelia oceňujú skrátenie doby potrebnej na začatie podnikania a podporu vlády vo využívaní nových technológií cez digitalizáciu verejnej správy.

Ku konkurenčnej schopnosti Slovenska vo firemnej sfére prispelo skvalitnenie výrobných procesov podnikov a zavádzanie inovácií. Podľa Svetového ekonomického fóra respondenti pozitívne zhodnotili aj posun v budovaní infraštruktúry, pričom jej stav pokladá za problém už len 4,6 % opýtaných. Najväčším problematickým faktorom podnikania na Slovensku je podľa respondentov korupcia, ako problém ju vníma 18 % podnikateľov. 

Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín na základe verejných štatistických dát a celosvetového Prieskumu názorov riadiacich pracovníkov. Index konkurencieschopnosti hovorí o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte. Na Slovensku je partnerom Svetového ekonomického fóra PAS, ktorá bola spolu s Ekonomickou univerzitou v Bratislave aj koordinátorom prieskumu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X