Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenský start-up, ktorý má vysoké ciele. Idú dobyť svet s 3D tlačiarňami na kov

Juraj1.jpg
Juraj Vaš, zaoberá sa vývojom a výrobou cenovo dostupnejších 3D tlačiarní
16. októbra 2015 Tlačiť

Mať svoj start-up, ktorý po jeho realizácií budú používať ľudia i firmy po celom svete, je snom každého. Bez debaty. Juraj Vaš z Nových Zámkov bude jeden z tých, čo sa mu to pravdepodobne podarí. Projekt už nie je iba na papieri, investori ho už poznajú aj osobne. S tímom sú už malý krôčik od vytúženého úspechu a prvého funkčného prototypu vlastnej výroby. Čo tým celým vlastne dosiahnu a aký problém vyriešia? Znížia nielen ceny samotných 3D tlačiarní, ale urobia dostupnejšie aj mnohé výrobky, ktoré sú pri dnešnej výrobe pridrahé alebo ich výroba s finálnym opracovaním trvá časovo dlhšie.

Juraj ako si začal alebo čo stálo za zrodom myšlienky vyrobiť si vlastnú 3D tlačiareň?

Dostal som sa k tomu v mojej prvej práci pred 8 rokmi, kde som robil pre jednu kórejskú firmu. Tam som bol v kontakte so strojmi ako sú – CNCčka, sústruhy, frézy, drôtové rezačky. Na základe tohto sme sa postupne dostávali už aj k 3D tlačiarňam. Takéto novinky v technológií mňa osobne fascinujú. Potom zrazu začal veľký boom – 3D tlačiarne prišli už aj k nám na Slovensko. Približne 2-3 roky dozadu. Veľmi ma to zaujalo, vždy som takú chcel. No pri pohľade na tú cenu ma záujem rýchlo prešiel.

V čom chceš potom konkurovať so svojim tímom, keď hovoríš, že sú drahé?

Naša vízia a cieľ je v prvom rade cenová konkurencia. Za zlomok ceny konkurencie chceme predávať a priblížiť tieto zariadenia konzumentom. Čiže malí podnikatelia, malé podniky, stredné podniky a možno časom, keď sa podarí zlacnieť technológiu, dostať ju aj do domovov – dielní pre domácich kutilov.

Reálne, v akých sumách sa pohybujú ?

Priemyselné 3D tlačiarne sa pohybujú od 700 tisíc až do 1,2 milióna eur. Celá technológia a výroba je veľmi zložitá, preto sú také drahé a takisto aj doplnkové materiály. Tie sa na to musia špeciálne vyvinúť, keďže nie je jedno, čo tam do toho dáme a s čím budeme vyrábať. Momentálne sa dá používať hliník, titán, mosadz, meď, zlato, platina, v podstate všetko, z čoho sa vie ešte vyrobiť práškový kov – to je vlastne materiál použitý v celom výrobnom procese. Prášok sa pomocou laserových lúčov taví a vytvára tak požadované preddefinované tvary.

Spomínal si, že sa chcete zamerať na firmy, ale aj na ľudí. Aké cenové relácie by boli dostupné práve pre tých ľudí?

Cenovo by sme sa chceli pohybovať približne v cenách CNC. Tam si vieš nájsť stroje zhruba za 20-30 tisíc €, čiže za tú cenu by si už kúpil aj tlačiareň, ktorá ti vyrobí kovovú súčiastku bez potreby ďalšieho spracovávania. To by boli tie najlacnejšie verzie pre tých malých podnikateľov alebo menšie firmy. Bolo by to obmedzené vnútorným priestorom, v ktorom si to vedia celé vyrobiť.

Aká je konkurencia na Slovensku a vo svete ?

Najlepší sú Európania, ktorí to kvázi vymysleli. To je napríklad Conceptlaser , EOS, SLM Solutions, sú to tí najväčší výrobcovia a od nich sa predávajú zariadenia po celom svete. Menší výrobcovia sú napríklad v Číne, tam je už výsledná kvalita trošku menšia.

Vy chcete okrem výroby strojov poskytovať aj kompletný servis?

Áno, či už záručný, pozáručný, náhradné diely, samozrejme aj ten spotrebný materiál- práškový kov. Chceme hlavne inovovať aj do budúcna. Či už zväčšovať vnútorný priestor, v ktorom sa to dá vyrábať, zrýchľovať, zefektívňovať, tým pádom, aby klesali výrobné náklady na jeden kus. Obrovský potenciál vidím v sériovej výrobe.

Chcete vyrábať aj stroje na objednávku pre firmy?

Áno, plánujeme to mať rozdelené na také dve hlavné vetvy. Jedna je sériová výroba, druhá je zákazková výroba, kde by bola samozrejme aj iná výsledná suma, keďže by sa podľa požiadaviek zákazníka vyvíjal stroj jedinečný len preňho – objednávka na mieru.

Plánujete potom spustiť aj výrobu komponentov, keď budete mať stroje? Alebo to bude čisto len výrobe 3D tlačiarní?

Áno, tak aby sa presadila aj výroba, čo sa týka hlavne výroby foriem nástrojov, špeciálnych jednoúčeloých súčiastok atď. A priblížiť to priemyslu. Firma, ktorá má záujem iba o pár kusov jej dokážeme týmto spôsobom vyhovieť. Nemusia tak vlastniť stroj, ktorý prakticky využívajú iba pár krát v roku.

V akom stave je projekt a čo na to investori?

Projekt už momentálne funguje asi pol roka. Najväčšie problémy sú s budovaním tímu. Nakoniec som skončil pri dvoch známych, ktorí sú vo vývoji technológií veľmi zruční. Už máme pripravené aj materiály na testovanie – práškový hliník, práškovú meď, titán a mosadz.

Už ste aj niečo vyrobili?

Momentálne sme v štádiu výroby prototypu, čiže know-how a všetky tieto veci sú zmáknuté zhruba na 80%. Ale čas ukáže, vždy sa nájde niečo, s čím človek neráta alebo to sprvoti prehliadol.

Máte podchytených investorov?

Momentálne rokujeme s viacerými investormi. Či už so zástupcami z nemeckých radov alebo so slovenskými investormi, ktorí by sa na to mali prísť pozrieť. Myslím, že projekt veľmi zaujal inovatívnosťou.

Na Slovensku máte konkurenciu alebo ste jediní?

Je veľmi veľa ľudí, ktorí chcú, ale my sme jediní, ktorí sa do toho aj pustili. (smiech)

Odhadovaná výška vašej investície?

V priebehu vývoja počas roku – dvoch je to cca 350-500 tisíc eur. Pričom návratnosť je dosť vysoká, keďže si vieme nastaviť vysokú maržu. Vďaka tomu, že kľúčové komponenty za posledné roky klesli na cene. A nakoľko si my budeme vyvíjať vlastný hardware aj software, tak tiež môžeme cenu zraziť tým pádom dole a prispôsobiť si ju.

Kedy odhadujete, že spustíte nejaký prvý prototyp alebo vyrobíte prvý výrobok?

Už nám chýba len zdroj,  laser – priemyselný momentálne zháňame. Cenovo je to dosť premrštené. Máme už rozpracované nejaké štúdie, kam sa chceme uberať, aké sú kroky, ktoré treba spraviť ako prvé a celé to doladiť. A samozrejme rozširovanie tímu. Správny prototyp budeme vedieť ukázať dúfam, že do konca tohto roku 2015.

Koľko ľudí by ste chceli mať v tíme?

Uvidíme podľa toho, ako sa bude dariť. Tímy treba rozdeliť na optiku, riadenie lasera výkonnosti, meranie tých hodnôt. To by bola jedna skupina. A druhá skupina by bola zameraná na hardware, elektroniku a software. A tretia vlastne na budovanie, čo sa týka stavby samotného stroja.

Chceli by sme segment rozšíriť aj o letecký priemysel, kde sa vyrábajú komponenty, či už do turbín, motorov, raketové motory, rôzne súčiastky, držiaky atď. Je tam obrovský potenciál na zníženie hmotnosti týchto súčiastok a tým ušetrenia paliva a peňazí. Posledný segment je zdravotníctvo. Výroba zubných implantátov, umelé kĺby, doplnky, ktoré sa dnes komplikovane vyrábajú a sú drahé. Sú to veci hlavne z titánu. Je tu obrovský trh, obrovský potenciál, ktorý by bolo veľmi nešťastné nevyužiť a nechať iba tak. Vieme čo robíme, baví nás a ideme inovovať. Je to pre nás veľká výzva.

Juraj Vaš sa narodil v roku 1984, vyštudoval za inžiniera na STU Strojníckej v Bratislave. Po štúdiu pracoval ako vedúci nástrojarne, procesný inžinier a následne vedúci výroby.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťJuraj VašPodnikamstartup

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X