Takmer polovica štatutárov firiem stále nemá aktívny elektronický občiansky preukaz

20. apríla 2017
Computer crime concept
Thinkstock

Štatutári spoločností majú posledných jedenásť týždňov na vybavenie elektronických občianskych preukazov, keďže potom bude s nimi štát komunikovať už len elektronicky. Pred letom navyše nápor na oddeleniach dokladov rastie.

Takmer polovica štatutárov spoločností zapísaných v obchodnom registri stále nemá vybavený alebo aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom. Od 1. júla pritom s nimi začne štát komunikovať elektronicky cez štátne schránky na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk. Bez aktivovaného občianskeho preukazu s čipom nie je možné sa do schránky dostať a teda nie je možná ani elektronická komunikácia. Upozorňuje na to rezort vnútra.

“Ak štatutár teda nemá občiansky preukaz s bezpečnostným osobným kódom, k rozhodnutiam, ktoré mu úrady doručia po 1. júli do schránky, sa nedostane,” informuje tlačový odbor kancelárie ministra vnútra s tým, že rezort na to štatutárov pravidelne upozorňuje aj listami či SMS správami. Na vybavenie občianskych preukazov im tak zostáva ešte 11 týždňov.

“Vyzývame štatutárov, aby neodkladali vybavenie dokladu. O občiansky preukaz, či jeho aktiváciu možno požiadať na ktoromkoľvek zo 76 oddelení dokladov v SR, pričom podľa sledovaných dát vás v súčasnosti vybavia rýchlejšie na oddeleniach dokladov, ktoré nie sú situované vo veľkých  klientskych centrách,” konštatuje ministerstvo.

Rezort vnútra aktuálne eviduje takmer 112 tisíc štatutárov s aktivovaným bezpečnostným kódom, ktorí sú teda pripravení komunikovať so štátom elektronicky. Predstavuje to 52 % zo všetkých štatutárov spoločností zapísaných v obchodnom registri.

Viac ako 70 tisíc štatutárov občiansky preukaz s bezpečnostným kódom nemá

Elektronický občiansky preukaz tak ešte stále nemá, alebo ho nemá aktivovaný, až takmer 103 tis. štatutárov, čo je 48 %. Z toho vyše 32 tis. elektronický občiansky preukaz má, ale nemajú ho aktivovaný. Zvyšných viac ako 70 tis. štatutárov občiansky preukaz s bezpečnostným kódom nemá vôbec.

Ministerstvo na štatutárov apeluje aj v súvislosti s blížiacim sa letným obdobím, kedy tradične rastie nápor na oddeleniach dokladov aj v súvislosti s vybavovaním si cestovných dokladov pred dovolenkami.

“Priemerný čas čakania na podanie žiadosti o vybavenie občianskeho preukazu je 29 minút, teda o 7 minút viac ako týždne predtým. Ľudia si totiž začínajú pred letnou sezónou vybavovať cestovné doklady a návštevnosť oddelení dokladov stúpa,” dodáva tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Zdroj: SITA
Tlačiť

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?