Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA. Čo môže priniesť slovenským podnikateľom?

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. novembra 2015 Tlačiť

Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA (TTIP) mala pôvodne platiť už na sklonku minulého roka. Ani dnes však nie je úplne jasné, kedy uzrie svetlo sveta a  čo prinesie podnikateľom na Slovensku.

Problémom Dohody je dohoda

USA a EÚ spoločne produkujú približne tretinu celého svetového HDP, pritom podiel vzájomného obchodu sa pohybuje nikde na úrovni mizivých 5%. Práve toto číslo by mala zvýšiť vzájomná dohoda o voľnom obchode, ktorej prvé zmienky môžeme nájsť už v deväťdesiatych rokov. Po kríze v roku 2008 však otázka lepšieho stimulu medzi EÚ a USA začala byť stále aktuálnejšou. Pritom nejde o klasický model vytvorenia dohody o voľnom obchode. Treba si totiž uvedomiť, že ani dnes už nie sú medzi kontinentmi závažné colné prekážky. TTIP sa preto zameriava skôr na obmedzenie rôznych regulačných metód, ochrany spotrebiteľa a podobne. Rokovania medzi EÚ a USA sa odštartovali už v lete 2013 a pokračujú dodnes. Podľa zverejnených informácií by TTIP mohla byť uzavretá už budúci rok, teda v roku 2016. Rozhodne to však nie je záväzný termín. Zároveň bude musieť prejsť schvaľovaním a tu môže nastať ďalší kameň úrazu. Aktuálne má francúzska vláda voči TTIP zásadné výhrady a rokujúcim stranám dáva ultimátum na ich odstránenie len do konca budúceho roka. Nakoniec tak môže byť celá snaha o dohodu potopená. Napriek tomu sa očakáva, že v istej forme sa ratifikuje, aby mohla znamenať prínos pre obe strany.

Tajné rokovania prinášajú obavy

Popularite obchodnej dohody nepomáha ani to, že podstatná časť informácií o stave rokovaní stále nie je prístupná verejnosti. Na svetlo sveta sa dostávajú len útržky a časti dohôd, či kompromisov. Okrem malého kruhu zainteresovaných dnes verejnosť nemá možnosť vedieť, čo dohoda obsahuje a vonkoncom nie, ako bude na svojom konci vyzerať a či vôbec vojde do platnosti. Preto sú na mieste aj obavy zo strany podnikateľov, malovýrobcov, producentov, farmárov a nevyjasnené otázky okolo zmluvy tak vyúsťujú napríklad aj do protestov, ktoré sa konali na začiatku októbra. Davy v tomto prípade vyjadrili obavu, že dohoda o voľnom obchode s USA ohrozí súčasnú mieru ochrany spotrebiteľa aj životného prostredia, ktorú EÚ garantuje. Problémov je ale mnoho. Od ochrany farmárov až po prílev GMO potravín. Jedným z problémov TTIP sú aj chránené zemepisné označenia potravinárskych produktov. Aj preto sa TTIP neustále nedokáže v akceptovateľnej miere postaviť na papier.

Slovenskí podnikatelia môžu profitovať zo subdodávok

Malí a strední podnikatelia obvykle len s panikou očakávajú ďalšie nariadenia zo strany Európskej únie. Preto skepticky vnímajú aj prijatie TTIP a tak prakticky vykazujú len minimálny záujem. Ak sa však zmluva nakoniec príjme, aj menší podnikatelia by mohli z ekonomického oživenia profitovať. Väčšie otvorenie trhov môže mať za následok síce rast konkurencie, no na druhej strane sa na Európu ešte viac upriami pozornosť väčších firiem zo zámoria, čím vytvoria predpoklady pre dodávateľskú sieť. Veľkým hráčom sa otvorí trh, z čoho logicky vyplýva aj viac možností spolupráce. Podnikateľská aliancia Slovenska hovorí o 3,10 % náraste exportu a zvýšení importu o 2,93 %. Úplná liberalizácia transatlantického obchodu môže vytvoriť približne 2 milióny nových pracovných miest, z čoho polovica pripadá na americkú ekonomiku.

Export, viac práce a harmonizácia trhov

Ak budeme bez ohľadu na právne kľučky, obmedzenia a regulácie brať na zreteľ prvotné myšlienky TTIP, sú zamerané primárne na oživenie exportu a vzájomného obchodu. To by prirodzene viedlo k zvýšeniu rastu HDP a aj vyššej ziskovosti spoločností, ktoré obchodujú transatlanticky. Bez ohľadu na to, či ide o giganta ako železiarne, alebo malé internetové obchody. Z toho by prirodzene profitovala aj slovenská ekonomika.  Reálne by sa mala ešte viac znížiť zaťaženosť clami, čo by viedlo nielen k znižovaniu cien amerických výrobkov, ale profit by sa objavil aj na strane nákupov z USA prostredníctvom internetu.  Podnikateľská aliancia Slovenska očakáva nárast zamestnanosti o 1,19 %, čomu zodpovedá 27,6 tisíc nových pracovných miest na Slovensku. Prínos pre slovenskú ekonomiku by mohol predstavovať až 3,6 miliardy eur. Kompletná analýza  Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií a jeho vplyv na ekonomiku SR prináša aj podrobný vývoj situácie aj načrtnutie možnej budúcnosti po prijatí TTIP v zaujímavých číslach, grafoch a komplexnosti.

Diskutovanou témou v rámci TTIP, ktorá zaujíma podnikateľov je aj zavádzanie nových regulácií prostredníctvom harmonizácie a prvotné pokusy o harmonizáciu daní. Ostáva preto už len dúfať, že konečná verzia, ktorá o niekoľko rokov pravdepodobne uzrie svetlo sveta prinesie podnikateľom pozitíva a nielen ďalšie oklieštenie, tak známe z európskych štruktúr.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

TTIPUSA

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X