Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako po novom prebieha upomínacie konanie – vymáhanie pohľadávok v elektronickej forme od 1. júla 2021?

Upomínacie konanie
Upomínacie konanie Foto: Getty Images
27. augusta 2021 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Od 1. júla 2021 vstúpil do účinnosti zákon č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní a o doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákonyZ dôvodovej správy k prijatému zákona vyplýva, že jedným z hlavných cieľov novej právnej úpravy je povinnosť vecne odôvodniť odpor proti platobnému rozkazu a jednoznačnejšie vyjadrenie vzťahu sudcu a vyššieho súdneho úradníka pri posudzovaní spotrebiteľskej zmluvy alebo zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou s ohľadom na existenciu neprijateľných zmluvných podmienok. V článku sa dozviete viac o tom, ako prebieha upomínacie konanie a aké novinky priniesla nová právna úprava upomínacieho konania.

Upomínacie konanie – alternatívny spôsob uplatňovania peňažných nárokov

Upomínacie konanie je skrátené elektronické konanie, v ktorom sa rozhoduje o vydaní platobného rozkazu a slúži ako alternatíva k existujúcemu režimu platobného rozkazu upraveného v ustanoveniach Civilného sporového poriadku. Jedným z cieľov novozavedenej legislatívy je snaha o efektívnejšie vybavovanie uplatnených peňažných nárokov. Sporové strany sprevádzajú celým konaním štandardizované elektronické formuláre, ktoré sú automaticky spracovávané informačným systémom súdu. Interaktívne nápovedy pomáhajú účastníkom správne vyplniť elektronické určené elektronické tlačivá.

TIP:

V elektronickom upomínacom konaní možno uplatňovať len peňažné nároky.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Príslušnosť súdu pre upomínacie konanie
  • Začatie upomínacieho konania
  • Neprípustnosť upomínacieho konania
  • Vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní
  • Odpor proti platobnému rozkazu v upomínacom konaní
  • Splátkový kalendár v upomínacom konaní
  • Novela zákona č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní účinná od 1. júla 2021

Príslušnosť súdu pre upomínacie konanie

Pre účely upomínacieho konanie je kauzálne príslušný Okresný súd Banská Bystrica. Stanovenie jedného súdu, ktorý bude viesť upomínacie konanie má prispieť k lepšej koncentrácii elektronickej agendy platobných rozkazov na jednom mieste a priniesť tak vyššiu efektivitu pri vymáhaní uplatňovaných peňažných nárokov veriteľov.

Začatie upomínacieho konania

Upomínacie konanie sa začína podaním návrhu na vydanie platobného rozkaz. Návrh sa podáva výlučne elektronickými prostriedkami do elektronickej schránky súdu prostredníctvom na to určeného elektronického formulára. Štandardizované elektronické tlačivá sú dostupné na webovom sídle Ministerstva Spravodlivosti Slovenskej republiky. Návrh je potrebné opatriť kvalifikovaným elektronickým podpisom v zmysle § 23 zákona č. 305/2013 Z. z. v znení zákon č. 273/2015 Z. z. K návrhu je potrebné pripojiť v elektronickej podobe aj príslušné listiny a vyhlásenia preukazujúce nárok žalobcu a tvoriace podklad pre rozhodnutie súdu o vydaní platobného rozkazu. Návrh nemožno podať prostredníctvom integrovaného obslužného miesta podľa § 7 zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 273/2015 Z. z.

TIP:

Ak sa spolu s návrhom uplatňuje aj nárok zo spotrebiteľskej zmluvy alebo z iných zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou, k návrhu je potrebné pripojiť samotnú spotrebiteľskú zmluvu, ako aj všetky ďalšie zmluvné dokumenty súvisiace so zmluvou vrátane dokumentov, na ktoré spotrebiteľská zmluva odkazuje.

Súdny poplatok za podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní je 50 % z bežnej sadzby sadzobníka súdnych poplatkov. Tento poplatok je žalobca povinný zaplatiť spolu s podaním návrhu.

Neprípustnosť upomínacieho konania

Dôležité je vziať do úvahy, že zákone o upomínacom konaní taxatívne stanovuje niektoré situácie, v ktorých vôbec nie je prístupné podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu. Návrh nie je prípustný vtedy, keď sa uplatňuje:

  • dohodnutý úrok z omeškania vo výške, ktorá o viac ako päť percentuálnych bodov presahuje výšku úroku z omeškania, ktorá by sa použila, ak by takáto dohoda neexistovala,
  • nárok zo spotrebiteľskej zmluvy alebo z iných zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou, ktoré obsahujú neprijateľnú zmluvnú podmienku, a má táto okolnosť vplyv na uplatňovaný nárok,
  • nárok na zaplatenie tovaru alebo služby zo spotrebiteľskej zmluvy alebo z iných zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou, ktoré ešte neboli dodané alebo poskytnuté,
  • nárok vyplývajúci zo spotrebiteľskej zmluvy alebo z iných zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou, ak žalovaný nebol na jeho zaplatenie vyzvaný v posledných troch mesiacoch pred podaním návrhu,
  • nárok zo zmenky voči fyzickej osobe a ani nárok, ktorý je v zjavnom rozpore s právnymi predpismi.

Návrh nie je ďalej prípustný ani v prípadoch, ak neobsahuje zákonom predpísané náležitosti a nebol podaný zákonom predpísaným spôsobom, žalobca alebo jeho zástupca nemá aktivovanú elektronickú schránku, návrh podávajú viacerí zástupcovia a nemajú spoločného zástupcu alebo platobný rozkaz by sa mal doručiť do cudziny.

Vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní

Ak sú splnené ustanovené procesné podmienky, zaplatený súdny poplatok a neexistujú iné dôvody na odmietnutie návrhu, súd vydá platobný rozkaz najneskôr do desiatich pracovných dní od splnenia týchto podmienok. V platobnom rozkaze uloží žalovanému, aby do 15 dní od jeho doručenia zaplatil žalobcovi uplatňovaný nárok a nahradil trovy konania, alebo aby v tej istej lehote podal odpor.

Súd zašle platobný rozkaz žalobcovi a žalovanému, ktorému sa zasiela spolu s rovnopisom návrhu, listinami a vyhláseniami predloženými žalobcom. Súd zároveň zašle žalovanému tlačivo na podanie odporu. Žalobcovi a žalovanému sa platobný rozkaz doručuje ako elektronický úradný dokument podľa zákona č. 305/2013. Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci v znení neskorších predpisov. Platobný rozkaz sa žalovanému doručuje do vlastných rúk.

Odpor proti platobnému rozkazu v upomínacom konaní

Žalovanému dlžníkovi zákon priznáva možnosť brániť sa voči vydanému platobnému v upomínacom konaní podaním odporu. Tento musí byť vecne odôvodnený a podaný na príslušnom tlačive. V prípade, že odpor nebol odmietnutý, platobný rozkaz sa zrušuje. Podaný odpor však nemožno vziať späť. Odpor možno podať aj elektronickými prostriedkami, a to prostredníctvom na to určeného elektronického formulára, ktorý musí byť opatrený kvalifikovaným elektronickým podpisom podľa zákona č. 305/2013. Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci v znení neskorších predpisov. Platobný rozkaz, proti ktorému nebol podaný odpor, nadobúda účinky právoplatného rozsudku.

Bez toho, aby súd vyzýval žalobcu, odmietne odpor, ktorý je:

  • podaný neoprávnenou osobou,
  • oneskorene,
  • elektronickými prostriedkami inak, ako je ustanovené pre tento druh podania,
  • bez vecného odôvodnenia.

Splátkový kalendár v upomínacom konaní

Zákon o upomínacom konaní zaviedol do praxe aj osobitný inštitút žiadosti o plnenie v splátkach. Ten umožňuje  žalovanému, ktorý je fyzickou osobou, aby za taxatívne splnených podmienok mohol priznaný nárok uhradiť žalobcovi v mesačných  splátkach a predišiel tak nevyhnutnosti v relatívne krátkej lehote získať neraz značnú peňažnú hotovosť. Ak však žalovaný neuhradí čo i len jednu splátku včas, prichádza o výhodu splátkového kalendára a neuhradenú sumu z priznaného nároku je možné od žalovaného vymáhať na základe vykonateľného platobného rozkazu.

Žiadosť o plnenie v splátkach sa podáva na predpísanom tlačive alebo prostredníctvom ustanoveného elektronického formulára.

Zákon o upomínacom konaní ustanovuje, že žiadosť o plnenie v splátkach je prípustná len nasledovných taxatívne ustanovených prípadoch:

  • žalovaný, ktorý je fyzickou osobou, voči nároku žalobcu nenamieta a nepodal odpor voči vydanému platobnému rozkazu,
  • priznaný nárok vrátane náhrady trov konania presahuje sumu minimálnej mzdy a nepresahuje však sumu 2 000 eur,
  • žalovaný vyhlási, že priznaný nárok bude zaplatený najviac v desiatich mesačných splátkach,
  • žalovaný doloží výpisom z účtu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky alebo písomným potvrdením žalobcu, že prvú splátku najmenej vo výške 50 eur žalobcovi po doručení platobného rozkazu zaplatil a vyhlási, že ďalšie splátky bude plniť mesačne, a to vždy ku dňu kalendárneho mesiaca, ktorý sa číselne zhoduje s dňom zaplatenia prvej splátky.

Súd zároveň odmietne žiadosť, ktorá je podaná neoprávnenou osobou, oneskorene podanú žiadosť, ako aj takú, ktoré je nejasná. Ak súd žiadosti vyhovie, určí podmienky plnenia jednotlivých splátok priznaného nároku. Na tento účel odpočíta od výšky nároku žalobcu ku dňu podania žiadosti výšku prvej splátky a zvyšok nároku žalobcu s výnimkou poslednej splátky rozvrhne rovnomerne. Poslednú splátku čo do výšky neurčuje. V poslednej splátke je žalovaný povinný zaplatiť zvyšnú časť nároku vrátane toho, čo prirástlo počas plnenia jednotlivých splátok. Nesplnenie čo i len jednej z o splátok včas má za následok stratu výhody splátkového kalendára pre dlžníka, ktorý je povinný uhradiť celú dlžnú sumu.

Novela zákona č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní účinná od 1. júla 2021

Ako sme vyššie uviedli, predchádzajúca platná a účinná právna úprava zákona č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní a zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov obsahovala povinnosť vecne odôvodniť odpor proti platobnému rozkazu. Ak žalovaný uplatnený nárok spochybnil, musel sa podľa pôvodnej právnej úpravy brániť podaním odporu s vecným odôvodnením. Vecné odôvodnenie odporu v praxi spočíva najmä v uvedení argumentov, ktoré závažným spôsobom spochybňujú žalobcom uplatnený nárok, v pripojení všetkých potrebných listín, na ktoré sa odvoláva a v označení dôkazov, ktorými sa majú preukázať tvrdenia žalovaného.
Pokiaľ odpor nebol takýmto spôsobom vecne odôvodnený, súd v súvislosti s absenciou vecného odôvodnenia nevyzýval žalovaného na doplnenie ani opravu odporu. Požiadavka vecného odôvodnenia odporu tak mohla spôsobovať pre spotrebiteľov ťažkosti (napríklad v potrebe v relatívne krátkom čase vyhľadať právnu pomoc). Mohlo sa tiež stať, že spotrebiteľ si vyhotovil odpor sám, a to na základe svojich osobných znalostí práva, v dôsledku čoho mohol byť odpor súdom odmietnutý ako nedostatočne odôvodnený, čo mohlo znamenať automatickú prehru v spore, nakoľko platobný rozkaz, ktorý súd odmietol účinky právoplatného rozsudku (je exekučným titulom).
Novela zákona o upomínacom konaní tak prehodnotila predchádzajúcu právnu úpravu upomínacieho konania podľa zákona o upomínacom konaní a konania o platobnom rozkaze podľa Civilného sporového poriadku a v novej právne úprave ustanovila povinnosť súdu prihliadať na postavenie žalovaného ako spotrebiteľa pri vecnom odôvodnení odporu a v dôsledku uvedeného ustanovila aj povinnosť súdu posudzovať vecné odôvodnenie odporu miernejšie. Súd tak podľa platnej a účinnej legislatívy posudzuje vecné odôvodnenie odporu miernejšie vo vzťahu k odmietnutiu odporu.
Vzhľadom na skutočnosť, že upomínacie konanie a konanie o platobnom rozkaze podľa Civilného sporového poriadku  obe tzv. skrátené konania, v ktorých rozhodnutie vydáva predovšetkým vyšší súdny úradník, nová právna úprava zároveň zabezpečila nutnosť posúdenia a pripojenia právneho názoru sudcu, a to vo veciach, v ktorých sa predpokladá posúdenie spotrebiteľskej zmluvy alebo zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou s ohľadom na existenciu neprijateľných zmluvných podmienok, ktoré ešte neboli posudzované v právoplatne skončenom konaní.
Novou právnou úpravou sa tak  zabezpečiť kontrola neprijateľnosti zmluvných podmienok, ktoré doposiaľ neboli posudzované v súdnom konaní sudcom, ale vyššími súdnymi úradníkmi, pričom cieľom novej legislatívy je najmä zlepšenie prístup k spravodlivosti pre spotrebiteľov.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-hownovela zákona o upomínacom konaníplatobný príkazplatobný rozkazPrémiový obsahrok 2021upomínacie konanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Krízový manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X