Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Úroky na hypotékach klesli v máji na nové minimum, situácia sa však začína obracať

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
10. júla 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ak klienti chcú najvýhodnejšie podmienky financovania, mali by rátať s tým, že 20 až 30 percent z investície budú musieť zaplatiť z vlastných úspor.

Stále je reálne získať úver s úročením okolo dvoch percent ročne

 Máj priniesol ďalšie rekordné minimum v cene pôžičiek na bývanie. Ako ďalej uviedla spoločnosť Fincentrum, priemerná sadzba pri nových úveroch na bývanie dosiahla 2,51 percenta. To je podľa vyjadrení spoločnosti o zhruba desatinu percentuálneho bodu menej ako v predchádzajúcom mesiaci. V máji dosiahol objem úverov na bývanie necelých 459 mil. eur pri medziročnom poklese o 9,5 %.

Ako pokračoval senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi, napriek rekordne nízkym úrokovým sadzbám dopyt najviac brzdia odporúčania Národnej banky Slovenska z októbra minulého roka. Povolený podiel nových úverov s financovaním nad 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti klesol od 1. júla z 25 na 20 percent.

eBooky:

“Banky sa na nový limit pripravili s predstihom a zmena je citeľná. Ak klienti chcú najvýhodnejšie podmienky financovania, mali by rátať s tým, že 20 až 30 percent z investície budú musieť zaplatiť z vlastných úspor. V prípade, že by im banka aj schválila 100-percentné financovanie, výsledná úroková sadzba môže byť až dvojnásobná,” upozorňuje Világi. 

Vo všeobecnosti sa dá podľa neho očakávať, že úrokové sadzby už dosiahli svoje dno a v najbližších mesiacoch klesať nebudú. Stále je podľa Világiho reálne získať úver s úročením okolo dvoch percent ročne.

“Sadzby 1,54 percenta alebo 1,59 percenta sú tiež dosiahnuteľné, ale podmienené aj dojednaním poistenia schopnosti pôžičku splácať. Doteraz najnižšia úroková sadzba 1,49 percenta už od 1. júla nie je v ponuke. A nižšie sa už zrejme nedostaneme ani v druhom vrchole sezóny na konci roka,” predpokladá analytik.

Začiatkom júla nastal obrat

Úrokové sadzby sa začali v júli mierne zvyšovať. Podľa analytika portálu financnahitparada.sk Pavla Škriniara z pohľadu výšky zmien nejde o nič dramatické, no naznačuje to, že banky nemusia ísť so sadzbami iba jedným smerom.

Zmeny priemerných úrokových sadzieb

Klient s nízkou bonitou pri 3-ročnej fixácii     + 0,07 % (americká hypotéka +0,06 %)
Klient s priemernou bonitou pri 3-ročnej fixácii      + 0,02 % (americká hypotéka +0,01 %)
Klient s nadpriemernou bonitou pri 3-ročnej fixácii        -0,01 % (americká hypotéka -0,19 %)

Zdroj: financnahitparada.sk

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

26apr6:30Cash Flow - Prehľad peňažných tokov podľa súčasnej právnej úpravy6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow

09máj6:30BOZP v stavebníctve – "Vyhláška MPSVaR SR č. 147/2013 a jej novely : vyhl. MPSVaR SR 46/2014 a vyhláška MPSVaR SR č. 100/20156:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

10máj6:30Registrácie v sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni - prehľad povinností mzdovej účtovníčky6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X