Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Uvažujete o vlastnej sročke? Riešením môže byť kúpa ready-made spoločnosti

Ready made
ready made
28. septembra 2017 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Vo svete podnikania sa niekedy stáva, že sa veci udejú príliš rýchlo a ak nechceme premeškať skvelú obchodnú príležitosť, musíme promptne reagovať na vzniknutú situáciu. Môže sa napríklad stať, že už dlhšiu dobu uvažujete o podnikaní, váš úmysel však ešte nedospel tak ďaleko, aby ste konkrétnu myšlienku pretavili do založenia vlastnej obchodnej spoločnosti alebo živnosti.

Iný prípad môže nastať aj v čase, kedy už máte založenú alebo aktívne prevádzkujete živnosť, pre vaše podnikanie je však vhodnejším riešením prevádzkovanie podnikania v podobe spoločnosti s ručením obmedzeným. Vo všetkých uvedených i mnohých ďalších príkladoch môže byť pre vás zaujímavou cestou kúpa tzv. ready-made spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej aj ako „ready-made s.r.o.“). Čo je to ready-made s.r.o. a v čom sú jej hlavné výhody i nedostatky, sa dočítate v nasledovnom texte.

Čo je to ready-made s.r.o.?

Termínom ready-made s.r.o. bežne označujeme spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá už po nejakú dobu existuje. To znamená, že táto právnická osoba už nejaký čas vykonáva svoju podnikateľskú činnosť a jej existenciu potvrdzuje aj realizovaný zápis v Obchodnom registri Slovenskej republiky (ďalej aj ako „register“). Keď je právnická osoba zapísaná do registra a disponuje všetkými oprávneniami na prevádzkovanie podnikania, začína vytvárať históriu konkrétnej spoločnosti. Táto môže byť kladná alebo záporná v závislosti od toho, ako sa danému subjektu darí na trhu. Tento bod pre vás môže alebo nemusí byť dôležitý pri kúpe „hotovej“ spoločnosti. 

„Spiaca spoločnosť“

Ak nehľadáte subjekty s kladnou históriou, riešením pre vás môže byť aj kúpa aj tzv. spiacej spoločnosti s ručením obmedzeným. Týmto pojmom sa zvyknú bežne označovať sročky, ktoré v zmysle zákona spĺňajú všetky podmienky na výkon podnikateľskej činnosti, no na trhu nie sú z akéhokoľvek dôvodu aktívne. Majitelia týchto firiem z rôznych dôvodov nevykonávajú podnikateľskú činnosť a firmy preto nemajú prakticky žiadnu históriu. V tomto prípade je však potrebné upozorniť aj na skutočnosť, že spiaca spoločnosť môže byť v tomto „spiacom režime“ aj preto, že ich majitelia si neplnia svoje zákonné či iné povinnosti.

Výhody ready-made s.r.o.

Medzi nesporné výhody ready-made s.r.o. patrí fakt, že pri jej kúpe je celý proces jej získania relatívne jednoduchý. Obchodné podiely danej spoločnosti sú prevedené z prevodcu, ktorým je pôvodný spoločník firmy (resp. spoločníci) na iného nadobúdateľa (resp. nadobúdateľov), ktorí sa dňom zápisu zmien do registra stávajú novými spoločníkmi firmy.

Celý proces prevodu obvykle netrvá dlhšie ako dva týždne a v porovnaní zo založením novej spoločnosti s ručením obmedzeným je aj lacnejší. V prípade prevodu obchodného podielu je nižší poplatok, ako pri založení novej spoločnosti. Ďalšou výhodou pri kúpe takejto spoločnosti je možnosť získať firmu, ktorá dobre hospodári, má vytvorenú zákaznícku základňu a má dobrú reputáciu na trhu.

Nevýhody ready-made s.r.o.

Ako som už v úvode naznačila, ready-made s.r.o. má už za sebou určitú históriu. Má evidovaných pôvodných spoločníkov, názov i sídlo podnikania. V registri sú zapísané jej predmety podnikania, ako aj ďalšie informácie vrátane údajov o jej zakladateľoch, spoločníkoch a konateľoch. Všetky tieto údaje vrátane informácií o hospodárení danej firmy spoločne tvoria jej históriu.

Prvou nevýhodou takejto spoločnosti je preto skutočnosť, že aj po zmene všetkých pôvodne zapísaných údajov, budú pôvodné informácie aj naďalej figurovať ako verejne prístupné v registri. Zároveň s tým bude zobrazený dátum vykonanej zmeny – napríklad zmeny názvu firmy, spoločníkov, sídla, konateľa či predmetov podnikania. Nie každému však musí vyhovovať, že predchádzajúce údaje sú viditeľné. Ďalším bodom, ktorý je dôležité vziať do úvahy pri kúpe ready-made s.r.o. je fakt, že sa vám nemusí podariť dohľadať všetky jej záväzky. Ako jej noví majitelia však zodpovedáte za záväzky, ktoré má táto spoločnosť.

Ďalšou nevýhodou ready-made s.r.o. je síce nižší poplatok, ktorý zaplatíte Obchodnému registru Slovenskej pri jej prevode v porovnaní so založením novej spoločnosti, jej kúpa vás však v konečnom dôsledku môže vyjsť oveľa drahšie. Súvisí to s tým, na aké účely ju kupujete. Ak máte záujem o firmu s pozitívnou históriou a etablovanou značkou na trhu, kúpa takejto spoločnosti môže byť zaujímavou investíciou vrátane určitého know-how, za ktoré si však poriadne priplatíte.

Ako možno vidieť z vyššie uvedeného, výhodnosť kúpy ready-made s.r.o. závisí od viacerých faktorov, ktoré je pritom potrební posúdiť. Závisí od konkrétneho prípade, druhu a účelu vášho podnikania. Podnikateľské prostredie sa bezpochyby vyznačuje veľkou rozmanitosťou a každý má možnosť zvoliť si formu podnikania, aká mu najviac vyhovuje. Či už si zvolíte založenie novej spoločnosti s ručením obmedzeným, živnosti alebo pristúpite ku kúpe ready-made s.r.o., vždy je dôležité zvážiť aj vašu motiváciu a možnosti pre vstup do podnikania.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kúpa s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
DPH - Daň z pridanej hodnoty
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
Legislatíva, zákony
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Verejná správa
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny

december

18dec8:30Ako viesť modernú materskú školu od A do Z8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva,Školstvo

27decalldaySpotrebná daň z tabakových výrobkov - Podanie oznámenia o množstve cigariet uvedených do daňového voľného obehu(Celý deň: streda) Typ Udalosti:Povinnosti

27decalldayDaň z pridanej hodnoty - Podanie kontrolného výkazu za kalendárny mesiac(Celý deň: streda) Typ Udalosti:Povinnosti

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X