Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vlaky zadarmo obmedzujú najmä diaľkovú autobusovú dopravu

Vlaky zadarmo obmedzujú najmä diaľkovú autobusovú dopravu
Ilustračné foto: SITA
25. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Počet cestujúcich v diaľkovej autobusovej doprave od októbra 2014 do januára 2015 klesol priemerne o 17,35 %.

Zmeny budú mať priamy dopad na stratu spojenia pre cestujúcich

Bezplatná vlaková preprava študentov a dôchodcov, ktorú vláda Roberta Fica zaviedla od 17. novembra 2014, má výrazne negatívne až likvidačné dopady na diaľkovú autobusovú dopravu a čiastočne ovplyvňuje aj regionálne autobusové spoje. Ako Zväz autobusovej dopravy (ZAD) v stredu informoval, počet cestujúcich v diaľkovej autobusovej doprave od októbra 2014 do januára 2015 klesol priemerne o 17,35 %. Vlani v novembri bol úbytok ľudí do 10 %.

„Je otázkou času, kedy budú diaľkové linky obmedzované ešte vo väčšom rozsahu,“ povedal prezident ZAD Peter Pobeha. „Žiaľ, toto bude mať priamy dopad na stratu spojenia pre cestujúcich, ktorí využívajú diaľkové autobusové linky na kratšie vzdialenosti, alebo tam, kde trasa autobusovej linky nie je blízko vlaku,“ dodal. 

Zväz autobusovej dopravy po čase opäť vyhodnotil dopady vlakov zadarmo pre vybrané skupiny obyvateľov na autobusovú prepravu. Porovnal bežný týždeň v januári 2015 s vlaňajším októbrovým týždňom, teda mesiac pred zavedením bezplatnej prepravy vo vlakoch. 

Autobusové spoločnosti prevádzkujú diaľkovú prepravu bez akýchkoľvek príspevkov z verejných zdrojov. Na základe vyhodnotenia dopadov opatrenia vlády o vlakoch zadarmo pre študentov a dôchodcov prehodnocujú ďalšie prevádzkovanie vybraných diaľkových liniek s cieľom zastavenia vykazovania straty z tejto činnosti. 

Úbytok cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave, ktorú objednávajú a finančne podporujú samosprávne kraje, v januári dosiahol priemerne 2,69 %. V novembri pokles predstavoval 2 %. „Pokles cestujúcich sa teda oproti poslednému porovnaniu mierne zvýšil, ale nie je zásadný,“ uviedol ZAD.

„U obyvateľov, ktorí cestujú každodenne do práce a školy, hrá hlavnú úlohu vyhovujúca ponuka spojov a časov odchodov autobusu, blízkosť zastávok autobusu k domovu, práci či škole a tiež čas, ktorý sú ľudia ochotní tráviť cestovaním a najmä bez prestupov,“ dodal ZAD. 

Zväz autobusovej dopravy informoval, že má eminentný záujem o zlepšenie služieb verejnej osobnej dopravy obyvateľstvu. Nezastupiteľnú úlohu má podľa neho spolupráca medzi vlakovou a autobusovou dopravou, aj keď výrazné zľavy na cestovnom vo vlakoch priestor na hľadanie dobrých dopravných riešení zmenšujú. Verejnú dopravu, dodal ZAD, je potrebné podporiť ako celok vrátane autobusovej dopravy, preto opätovne navrhol ministerstvu dopravy rokovanie, na ktorom by si dohodli spoločný postup. 

Zväz autobusovej dopravy združuje štrnásť najväčších autobusových spoločností na Slovensku poskytujúcich výkony vo verejnom záujme v autobusovej doprave pre samosprávne kraje. Autobusové spoločnosti ročne prevezú takmer 190 miliónov cestujúcich, najazdia viac ako 206 miliónov kilometrov s 3 550 autobusmi.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

26apr6:30Cash Flow - Prehľad peňažných tokov podľa súčasnej právnej úpravy6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow

09máj6:30BOZP v stavebníctve – "Vyhláška MPSVaR SR č. 147/2013 a jej novely : vyhl. MPSVaR SR 46/2014 a vyhláška MPSVaR SR č. 100/20156:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

10máj6:30Registrácie v sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni - prehľad povinností mzdovej účtovníčky6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X