Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Založenie s.r.o. v roku 2017. Rýchlo a jednoducho!

Založenie s.r.o.
založenie s.r.o.
22. septembra 2017 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Naštartovať podnikanie pod hlavičkou spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) nie je žiadna kalvária. Od rozhodnutia podnikať vás po vlastnú firmu delí v podstate len niekoľko hodín.

Vyrobiť, alebo kúpiť

Založenie s.r.o. môžete realizovať dvoma spôsobmi. Prvým je svojpomocné založenie celej firmy, tým druhým je kúpa hotovej, najlepšie novej s.r.o., pri ktorej ide o takzvané ready – made spoločnosti, ktoré sú vytvorené s cieľom ďalšieho predaja. Cena kúpenej spoločnosti môže niekedy vyjsť aj menej ako vybavovanie vlastnými silami. Spoločnosti ponúkajúce tento „produkt“ totiž profitujú obvykle z rozdielov medzi klasickými a elektronickými podaniami, pri ktorých sú značné rozdiely v cenách. Kúpou získate aj časovú úsporu, profesionálne zastrešenie a skráti sa doba, kým sa k podnikaniu vôbec dostanete. V prvom rade sa teda budete musieť rozhodnúť, ktorou cestou a vyberiete.

Voľba názvu

Ak ste sa rozhodli ísť po vlastnej osi, je vhodné spraviť si základný plán postupu, ktorý musíte dodržať a skladá sa z niekoľkých krokov. Prvým je voľba názvu. Tu je dobré, aby ste si overili, či náhodou už nie je obsadená internetová doména. Zároveň nesmie existovať rovnaké meno v Obchodnom registri, čo si overíte aj cez internet a nesmie byť ani ochrannou registrovanou známkou. Tak isto myslite na praktické veci ako diktovanie firmy cez telefón, kde príliš zložité názvy, špeciálne písmená, ypsilony, či zdvojené písmená nemajú miesto.

Sídlo firmy

Sídlo firmy je druhou vecou, ktorú potrebujete mať vyjasnenú ešte pred oficiálnym začiatkom zakladacieho procesu. Tu platí, že sídlo nemusí firma vlastniť, ale potrebuje súhlas vlastníkov nehnuteľnosti a ako sídlo firmy nemôže byť zriadený p. o. box. Či to ale bude napríklad váš dom, alebo prenajatý priestor, nie je dôležité. Tu však treba poznamenať dôležitú vec. Ak máte sídlo firmy vo vašom dome, napríklad v prípade exekúcie príde exekútor priamo k vám domov a to nemusí byť nič príjemné.

Predmet podnikania

Aj pri s.r.o. je nutné vybrať si z:

 • voľné živnosti – nie je potrebná odborná spôsobilosť
 • viazané živnosti – potrebná odborná spôsobilosť
 • remeselné živnosti – potrebná odborná spôsobilosť vyučená v odbore

Základná listina

Ak už ste jasne stanovili tri predchádzajúce kroky, môžete pristúpiť k vyhotoveniu spoločenskej zmluvy v prípade,  ak s.r.o. zakladajú viacerý spoločníci, v prípade jednoosobovej s.r.o. ide o  zakladateľskú listinu.

Tej Obchodný zákonník ustanovil náležitosti:

 • obchodné meno a sídlo spoločnosti,
 • určenie spoločníkov,
 • predmet podnikania,
 • výšku základného imania a výšku vkladu každého spoločníka a výšku splatených vkladov pri založení spoločnosti vrátane spôsobu a lehoty splácania vkladu,
 • mená a bydliská a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti,
 • určenie správcu vkladov,
 • výšku rezervného fondu, ak spoločnosť vytvára rezervný fond pri svojom vzniku, a výšku, do ktorej je spoločnosť povinná rezervný fond dopĺňať, a rovnako aj spôsob jeho dopĺňania,
 • výhody poskytnuté osobám podieľajúcim sa na založení spoločnosti,
 • predpokladané náklady spoločnosti súvisiace so založením a vznikom spoločnosti,
 • ďalšie údaje, ak tak ustanovuje zákon.

Nezabudnite, že pravosť podpisov musí byť úradne overená.

Ohlásenie živnosti

Predmet podnikania stanovíte dopredu, no až so základnou listinou navštívite živnostenský úrad. Ak ohlásenie živností klasickou formou, výška správneho poplatku za každý jeden predmet podnikania je:

 • 5 €, ak ide o činnosť zatriedenú medzi voľné živnosti,
 • 15 €, ak ide o činnosť, ktorá patrí medzi remeselné alebo viazané živnosti.

Ak budete ohlasovať živnosti elektronicky prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy, za voľné živnosti neplatíte a za medzi remeselné alebo viazané živnosti je poplatok 7,5 eura. Do troch dní vydá Okresný úrad osvedčenie o živnostenskom podnikaní.

Základné imanie

Minimálna výška základného imania s.r.o. zostáva aj v roku 2017 vo výške 5 000 eur. V prípade viacerých zakladateľov musí byť vklad na jedného minimálne 750 eur. Pred podaním návrhu na zápis s.r.o. do obchodného registra musí byť každý peňažný vklad splatený minimálne na 30 % upísanej čiastky a každý nepeňažný vklad splatený na 100 %. Od 1.1.2016 je možné peňažné vklady splácať aj v hotovosti do pokladne k rukám správcu vkladu. Ten je povinný vydať písomné vyhlásenie o splatení vkladu a prikladá sa k návrhu na zápis s.r.o. do obchodného registra. V prípade nepeňažného vkladu sa vyžaduje znalecký posudok.

Daňový úrad

Od 01.10.2012 bol novelizovaný Obchodný zákonník a spoločnosť s ručením obmedzeným nemôže založiť osoba, ktorá má daňový nedoplatok. Preukazuje sa to súhlasom správcu dane. O ten musíte požiadať. Správca dane následne vydá predmetný súhlas do 3 pracovných dní. Lehota troch pracovných dní začína plynúť až nasledujúci deň po dni doručenia žiadosti na príslušný daňový úrad.

Žiadosť o zápis do obchodného registra

Návrh na prvý zápis s.r.o. sa podáva na záväzne ustanovenom tlačive, pričom môže byť podaný:

 • v listinnej podobe (napr. osobne alebo poštou registrovému súdu mieste príslušnému podľa sídla zapisovanej s.r.o.),
 • na jednotnom kontaktnom mieste (okresnom úrade ako súčasť procesu ohlásenia živnosti) alebo
 • elektronicky (online) cez Ústredný portál verejnej správy.
 • Žiadosť musí obsahovať:
 • spoločenskú zmluva alebo zakladateľskú listina,
 • živnostenské oprávnenie
 • písomné vyhlásenie správcu vkladu,
 • súhlas daňového úradu so zápisom do obchodného registra,
 • doklad osvedčujúci zaplatenie súdneho poplatku (ak sa návrh predkladá v listinnej podobe).

Súdny poplatok za prvý zápis s.r.o. do obchodného registra v roku 2017 je vo výške 300 eur. Ak je návrh podaný elektronicky prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy znižuje sa na 150 eur.

Kúpa s.r.o

Ide o jednoduchú možnosť ako začať podnikať bez starostí. Do niekoľkých dní a mať všetky dokumenty pripravené. Pred kúpou si dobre overte, že ide o spoločnosť založenú výlučne za účelom ich predaja a nekupujete existujúcu s.r.o. s históriou, ktoré nemusí byť práve najlepšie a overte si, že spoločnosť má splatené základné imanie, nevykonávala žiadnu obchodnú činnosť a nemá žiadne záväzky, má pridelené  DIČ a je pripravená na okamžitý výkon podnikateľskej činnosti. Pri kúpe takejto spoločnosti obvykle prebehne okamžité vymenovanie konateľa  bude podaný návrh na registráciu zmeny údajov v obchodnom registri.  Ten prebehne obvykle v lehote 5 – 7 pracovných dní a tým sa stávate majiteľom vlastne s.r.o.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

eseročkakonateľ s.r.o.podnikaniepodnikanie v s.r.o.Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

24jan7:30SPRÁVA A ÚDRŽBA BUDOV7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

25janalldayTransferové oceňovanie(Celý deň: štvrtok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

31janalldayDaňová optimalizácia a štrukturovanie podnikania(Celý deň: streda) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X